Lenka Poláčková - Mám ráda výzvy a bolest k tomu patří:

| Video: Youtube

Média o ní píší díky tisícům naběhaných kilometrů jako o superženě, ale také jako o herečce či o spisovatelce. Jako kdo se cítí ona sama?

„Nemám ráda škatulky a ani se do žádné neumím zařadit. Cítím se jako kreativec a dobrodruh. Vždy jsem ráda, když se mi podaří si poradit s nějakou novou situací,“ říká čtyřiatřicetiletá Lenka Poláčková. Zvládá nejrůznější běžecké ultramaratonské výkony a obvykle je spojuje s tím, že vybírá peníze na nějaký dobročinný projekt. 

„Jednou ročně uskutečníme s manželem větší projekt s charitativním rozměrem. V závislosti na trase jsem běžela od jednoho týdne až do 39 dní. Běžím, sdílíme každodenní realitu na instagramu a lidé mají možnost adoptovat uběhnuté kilometry, čili přispět na vybraný charitativní projekt. Jako česko-slovenský pár alternujeme mezi našimi zeměmi. Za osm projektů se nám už povedlo vysbírat více než 12 milionů korun,“ popisuje mladá žena.

Ultrazvuk pro děti s nemocným srdcem

close „Fenka Harness má za sebou dvě první čtyřtisícovky, tahala s námi saně za polárním kruhem na Finnmarce,“ říká lenka Poláčková. info Zdroj: Se svolením Lenky Poláčkové zoom_in „Fenka Harness má za sebou dvě první čtyřtisícovky, tahala s námi saně za polárním kruhem na Finnmarce,“ říká Lenka Poláčková. Její zatím poslední ukončený projekt se jmenoval Věř své cestě. Lenka Poláčková běžela 2000 kilometrů přes Alpy, aby podpořila dětskou kardiologii v Motole. Lenka prozradila, že v tom má prsty Bára Nesvadbová s jejím nadačním fondem Be Charity.

„Bára nás propojila s panem profesorem Markem a domluvili jsme se, že pořídíme nejlepší možný ultrazvuk pro oddělení. Zároveň jsme panu profesorovi Lischkemu z motolského plicního transplantačního centra slíbili, že pořídíme deset unikátních transplantačních boxů. A máme obrovskou radost, že se to vše podařilo,“ usmívá se neúnavná sportovkyně, která nechce prozradit své další plány: „O tom my moc nemluvíme.“

Manželský slib na Gerlachovském štítu

Lenka Poláčková se věnuje i horolezectví, ke kterému ji přivedl její manžel, fotograf Jan Poláček. Protože se poznali v Tatrách, pověděli si své ano symbolicky na Gerlachu, aby si ho veřejné řekli o týden později v Tatranské Kotlině. „Začalo to nesměle a dnes píšeme tyto řádky z Himalájí,“ napsala nám sportovkyně v odpovědi na zaslané otázky.

Zajímalo nás, jak to Lenka dělá, aby své tělo udržela při síle a výkonnosti a svou duši v pohodě? „Nemám ráda zkratky. Vše, co dělám, dělám naplno. V mé každodenní rutině je jít si ráno zaběhat, a pak už podle pocitu a podle toho, co mě čeká. Plavání, lezení na stěně, kolo, a nejen v zimě skialpy. To miluje i naše fenka Harness.“

Velké jídlo až k večeru

Jídelníček Lenky Poláčkové není podle jejích slov nijak zvláštní. Jsou s manželem velcí milovníci jídla a oba rádi vaří. Snídaně připravuje výhradně Lenka - vajíčka na všechny způsoby, nebo smoothie bowly. Velké jídlo mívají až k večeru. Mají moc rádi ryby, mořské plody, maso a spoustu zeleniny. Nejdůležitější je pro ně samozřejmě společně strávený čas.

Lenka vaření miluje a na dotaz na oblíbený recept odpovídá: „Pro mě není vaření o receptech. Těch jsou všude spousty. Spíš mám ráda své vychytávky a třeba nám změnila vaření litina. Takže můj tip je zainvestovat do pořádné litinové pánve, která vám pak vydrží celý život.“

Fenka běhá a kocour se válí

S manželem mají nejen fenku Harness, ale i kocoura Crampona, kteří mají vlastní společný instagramový účet. Co tihle dva s Poláčkovými už v horách všechno absolvovali? „Naše fenka Harness má za sebou dvě první čtyřtisícovky, tahala s námi saně za polárním kruhem na Finnmarce, kocour Crampon je sice také dobrodruh, ale má své limity,“ popisuje Lenka.

Takže zatímco Lenka s Harness do tří tisíc metrů nad mořem vyběhla, její manžel to vzal s Cramponem lanovkou. Kocour ale zase nezůstává pozadu ve svém charitativním snažení a na dětskou kardiologii se mu podařilo na instagramu vyválet skoro čtyřicet tisíc korun.

Cesta pro pejska do Norska

„Manžel dlouho nechtěl o kočce ani slyšet, tak jsem musela vybrat takové plemeno, které nám nakonec učarovalo oběma. Máme sibiřku, je výborný parťák, pohoďák, dobrodruh a mazel. A protože jsme od začátku věděli, že budeme cestovat, a především do hor, tak jsme si zároveň pořídili fenku alaskana. Jeli jsme si pro ni až do Norska. A ano, je to s nimi pořádná divočina,“ přiznává Lenka Poláčková.

Aby byli jak fenka, tak kocour zdraví a zvládali s Poláčkovými leckdy náročné horské výpravy, potřebují opravdu kvalitní krmení. Lenka, která před časem začala spolupracovat se značkou Perfect Fit, o ní říká: „Primárně pro naše zvířata potřebujeme praktické jídlo na cestování, ideálně abychom mohli koupit kdekoliv, na co jsou zvyklí, a v tom nám tato značka vyhovuje.“

Hodně se mluví o tom, že zvířecí mazlíčci mají výborný vliv na lidskou psychiku. Čím jsou pro Poláčkovi? „Jsou to naši velcí parťáci, jen v loňském roce s námi nacestovali více než 45 000 kilometrů. Je to s nimi zábava, často velmi komplikovaná a obdivuji muže, jak to logisticky zvládá,“ dodává Lenka.

close Harness u švýcarského Walensee. info Zdroj: Se svolením Lenky Poláčkové zoom_in Harness u švýcarského Walensee.

Osm důvodů, proč mít psa jako parťáka v životě

  1. Méně alergií: Pokud jste vyrůstali se psem po boku, máte bonus! Vyrůstání se psem v dětství snižuje pravděpodobnost rozvoje alergií a astmatu, takže přímo posiluje imunitní systém od raného věku.
  2. Podpora pohybové aktivity: Každodenní procházky se psem umožňují splnit či dokonce překročit doporučenou míru pohybu, což přispívá k vašemu celkovému dobrému stavu. Ve skutečnosti se tím doba chůze prodlouží o 30 minut týdně.
  3. Snížení rizik kardiovaskulárních komplikací: Pes po vašem boku výrazně snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v takové míře, že vlastníci psů, kteří trpí srdečními záchvaty, mají pravděpodobnost přežití o rok delší, tedy o 22 % než je tomu u lidí, kteří psa nemají. Věnujte tedy čas mazlení, hlazení a starání se o vašeho uklidňujícího kamaráda!
  4. Váš pes je protistresový kouč: Fyzický kontakt se psem vede k omezení míry stresu a krevního tlaku. Kromě toho fyzický kontakt s blízkým přítelem spouští vnímání příjemných pocitů a dobré pohody.
  5. Zvýšené sebevědomí: Bez ohledu na to, kým jste a v jaké jste situaci, pocit zajišťování péče důvěrnému společníkovi je uklidňující a povědomí posilující.
  6. Pohoda s ostatními: Při venčení psa potkáváte další lidi a dáváte se s nimi do řeči. Velmi často je díky pejskovi jednodušší se sblížit s neznámými lidmi, konverzace se zahajuje více spontánně a úsměv působí přirozeněji. A pokud žijete sami, váš silně společensky zaměřený čtyřnohý kamarád vám nepochybně pomůže navázat přátelství s dalšími lidmi.
  7. Společník ve stáří: Přítomnost psa u starších lidí pomáhá s překonáváním deprese, zejména v případě, že se styky s rodinou či přáteli stanou vzácnějšími.
  8. Terapie pro nemocné: Psí terapie je doporučována stále více jako způsob spojení s těmi, kdo trpí zejména mentálními chorobami, autismem nebo Alzheimerovou nemocí. A nezapomínejme ani na pozoruhodnou práci našich vodících psů, kteří pracují pro postižené a zrakově postižené. Zdroj: Perfectfit.cz