Petra Vogelová nehledala rostlinu podle krásy. Chce mít na zahradě rostliny, z nichž má nějaký užitek. Dalším důležitým kritériem je nenáročné pěstování. Lichořeřišnice splňuje obě podmínky. Roste rychle a snadno ze semen zasetých na jaře.

„Na záhonech nemáme nic jiného, než to, co se dá jíst. Květy lichořeřišnice navíc pěkně vypadají, což je příjemným bonusem. A nejlepší ze všeho je, že se o ni nemusím skoro vůbec starat. Pěstuju ji pořád na stejném místě a nikdy to ničemu nevadilo. Dám tam trochu kompostu a vyseju semínka. Občas je, než se ujmou, zaliju. Přes sezónu jsem se ale o lichořeřišnici vůbec nestarala,“ pochvaluje si zahradnice a blogerka.

Zajímavá videa Petry Vogelové najdete pod profilem Zahrada pro radost na YouTube.

Proč pěstovat lichořeřišnici:

| Video: Youtube

Roste i v květináči na balkoně

Pěstovat můžete lichořeřišnici ale také v květináčích na balkoně. Je však třeba pamatovat na to, že rostlina tvoří dlouhé výhony, které se ochotně plazí. Měla by se proto vysévat například u plotů, na balkonech zase u zábradlí.

„Pěstuju lichořeřišnici ve vyvýšeném záhonu. Výhony jsou dlouhé asi dva metry, více nám zatím nedorostla. Je to jednoletka, kterou musíte každý rok znovu zasévat. Stačí ji zajistit slunné místo a vlhkou půdu a odmění vás nejen pestrobarevnými květy, ale také netradiční chutí,“ vysvětluje zahradnice.

Na co je dobrá lichořeřišnice:

  • sušené pupeny lichořeřišnice se používají jako účinné a bezpečné projímadlo

  • lichořeřišnice urychluje proces hojení čerstvých ran, působí i dezinfekčně, zabraňuje šíření infekce

  • čaj z lichořeřišnice zlepšuje trávení i krevní oběh

  • tinktura z lichořeřišnice léčí bolesti a záněty uší

  • tinktura z lichořeřišnice také pomáhá regulovat menstruační cyklus

  • výtažky z lichořeřišnice se používají také v kosmetice: působí proti lupům a vypadávání vlasů

  • koupele s výtažkem z lichořeřišnice zlepšují pokožku, také působí proti bolestem hlavy a celého těla 

Krásná dekorace

Příjemným bonusem je, že lichořeřišnice kvete dlouho a její květy jsou nádhernou dekorací. „Když nemrzlo, tak se jí dařilo ještě začátkem listopadu. První mráz ji nakonec spálil. Příští rok stačí záhon normálně zrýt a vysít. Semínka poprvé koupíte a příští rok je můžete posbírat. Už je mám připravené v pytlíčku na příští rok,“ říká Petra Vogelová.


Nahrává se anketa ...

Květy lichořeřišnice se jedí hlavně syrové, protože pokrmy nejen chuťově ozvláštníte, ale budou také ozdobou každého chlebíčku či salátu. Listy a mladé plody se také konzumují syrové, dají se ovšem i dusit či smažit.

Chutná jako ředkvičky

„Lichořeřišnice je pikantní a chutná trošku jako naše ředkvičky. Když se dají její květy do salátu, tak je potěchou také pro oči. Dávala jsem ji i na chlebíčky. Květy mají čtyři barvy. Jsou bílé, žluté, oranžové a červené. Koupila jsem první rok mix barev. Vypadají v jídle moc hezky. Na každý chlebíček jsem třeba dala jednu barvu,“ popisuje zahradnice.

Pokrmy chuťově ozvláštníte a budou i krásné na pohled:

A přidala i další tip: „Dělala jsem z ní také pesto, které jsem míchala se špagetami a sýrem. To mi zase tolik nechutnalo, manželovi naopak velmi. Nejraději z lichořeřišnice ale dělám tinkturu, která se užívá při nachlazení, ale také jako prevence.“