Z Volarského nádraží v pátek vyjel první historický vláček, kterému dominuje lokomotiva Kafemlejnek pod označením 310093. První jízda patřila hostům a přátelům, kteří tuto akci podporují. Byl o ni velký zájem, na perón volarského nádraží dorazilo i mnoho zájemců o železniční historii.

Hosty přivítal předseda Pošumavské jižní dráhy a celoživotní nádražák Pavel Kosmata, který, jak sám říká, má druhý domov na Novém Údolí, kam Kafemlejnek vyrazil. Zahájilo se stylově, neboť z Volar jej výpravkou vypravila starostka města Martina Pospíšilová, která popřála cestujícím krásný zážitek na cestě šumavskou krajinou.

Jízda parním vlakem:
Parní vlaky budou na cestu připravené o víkendech 8. a 9. a také 15. a 16. července. Historickými vlaky v čele s parní lokomotivou Kafemlejnek (310.093) se můžete svézt po oba víkendové dny mezi Volary a Lenorou, o sobotách také mezi Volary a Novou Pecí a o nedělích mezi Volary a Novým Údolím.

Mezi pasažéry nechyběly starostky Stožce Helga Finiková a Lenory Karolína Štěpánová s manželem a s dcerami, na palubě byl i Marcel Goetz z České pohádkové akademie, který v Novém Údolí společně s Pavlem Kosmatou uvedl v život novou turistickou vizitku s Karlem Klostarmannem, jako poctu a vzpomínku na 100 let od jeho úmrtí, které jsme si připomněli 16. července - v den jeho úmrtí.

Ve vlaku a v Novém Údolí hrálo a zpívalo duo Michal a Petra a kytara s violoncellem strhly ke zpěvu i cestující. Po celou dobu ve vlaku i v pauze na konci Česka byla nálada výborná.

Šumavské léto s párou představuje jízdy historickými vagonky, kterým vládne historická lokomotiva Kafemlejnek. Trasy vedou mezi Volary, Lenorou, Stožcem a Novou Pecí. Podrobnosti a jízdní řády najdou zájemci na na webových stránkách ČD také na stránce Šumavské léto s párou 2023.

Kafemlejnek je mašinka, která přijela z Lužné u Rakovníka, kde je muzeum Českých drah. Populární jízdy vláčku s dřevěnými vagóny a dobovým interiérem a otevřeným vozem jsou opravdovou vzpomínkou na dobu, kdy vládla pára. Jízda parním vlakem je pro všechny vždy obrovský zážitek. Nechybí tu malý bufet s barovým pultíkem a kvalitní obsluhou, dostanete zde rezavý mok, kávu i výborný jablečný mošt.

Ladislav Beran