Vydejte se do míst, která patřila sklářům a jejich křehkému řemeslu. Krásná je nejen místní příroda, ale i historie.

Lenora

Historie Lenory je velmi těsně spjata s historií zdejší sklárny. Sklárna v Lenoře byla založená jako jedna z posledních na Šumavě. Je jedinou, která má vlastní huť. Šumava nabízela dobré podmínky pro zakládání sklářských hutí, především dostatkem dřeva. Sklářská výroba se na Šumavě uchytila již ve 14. století.

31. Historic Vltava Rallye a 57. Rallye Šumava Klatovy se pojede ve dnech 21. - 23. dubna 2023.
Rallye Šumava 2023 již pomalu klepe na dveře

Lenorskou sklárnu založil Jan Meyer v roce 1834, nejmladší ze synů Josefa Meyera, který převzal v roce 1829 sklárnu ve Vimperku. Když nestačil pokrýt poptávku po svém zboží, začal přemýšlet o stavbě nové sklárny. Vybral pro ni místo v zátoňském revíru pod Boubínem, na jihozápadním svahu lesa Ptáčník při řece Vltavě.1

Postavená sklářská huť byla pojmenována po Eleonoře, manželce majitele panství Jana Adolfa Schwarzenberka, Eleonorenhaim, v českém překladu znamená tento výraz „Eleonořin háj“. Později vyl název sklárny a obce počeštěn do nynější podoby.

Kubova Huť

Obec Kubova Huť leží v horském sedle na jihozápadním úpatí Boubína. Nachází se v okrese Prachatice, 8 km jižně od Vimperka. Malebná obec vznikla jako jedna ze sklářských šumavských osad. Byla nazvána po zámeckém hejtmanovi Gubovi.

Petr Leber.
Ovocnáři na pokraji zkázy. Drtí je polský dovoz jablek a komplikované dotace

Rozkládá se v místech, kudy v minulosti procházela historicky známá Zlatá stezka. Nyní zde vede mezinárodní silnice Vimperk - Strážný - Passau. Dnes je Kubova Huť a celá podboubínská krajina vyhledávaným místem pro letní i zimní rekreaci. (Zdroj: sumavanet.cz).

Za poskytnutí fotek děkujeme Miroslavu Peckovi.