Znásilnění se měl loni v létě při jedné z večerních zábav mládeže dopustit dvaasedmdesátiletý starobní důchodce. Pokud mu bude skutek prokázán, hrozí mu 5 až 12 let odnětí svobody. Muž tvrdí, že nic neudělal a jde o mstu. „Je to jen kvůli tomu, aby se mě zbavili. Chodili tam samí mladí, drogy, alkohol a sex, chtěl jsem to ukočírovat. Věděli, že jsem měl v minulosti problém, tak toho využili,“ reagoval krátce na obžalobu. K dalším skutečnostem odmítl vypovídat. „Všechno na mě bylo schválně hozeno,“ opakoval.

Podle státní zástupkyně Dagmar Šimákové byl ale za podobné skutky už několikrát soudně trestán. Proto nesouhlasila se znaleckými posudky, které u něj neodhalily žádnou sexuální poruchu. Případ je podle ní plný otázek, o vině a nevině tak bude rozhodovat soud. „Dívka tehdy v noci byla po sedmi dávkách látky fenibut a cigaretě marihuany omámená a bezvládná. Svlékl ji, zasouvali jí prsty do přirození. Přilehl si k ní zezadu a chtěl vykonat i soulož, ale nešlo mu to. Ona se nedokázala aktivně bránit, plakala, i přesto ji zneužil a vykonal na ní pohlavní styk srovnatelný se souloží,“ vysvětlovala.

Necítí se vinen

Obhájce hubeného vousatého seniora Martin Kukrál označil poškozenou za nevěrohodnou svědkyni, jelikož kvůli užívání omamných látek, zejména konopí a extáze, a výchovným problémům opakovaně skončila v ústavní péči. „Můj klient se necítí být vinen, nesouhlasí s právní kvalifikací a požaduje předvolání svědků, kteří ho znají více než deset let a mohou podat objektivní výpověď o hodnocení jeho osoby," uvedl v písemném vyjádření, které se četlo s tím, že v trestním spisu nejsou podle něj pravdivá vyjádření.

Masné krámy v Českých Budějovicích. Ilustrační foto.
Budvar si nechá Masné krámy dál, nikomu je nepředá

Jak to skutečně bylo, bude těžké zjistit. To proto, že většina mladistvých svědků popíjení alkoholu i užívání drog z pochopitelných důvodů popírá. Údajně mělo jít nejen o marihuanu a další látky, které jsou u nás dosud legální, jako kratom, HHC či zmiňovaný fenibut, který má při větší dávce rekreační a sedativní účinky, zlepšuje metabolismus, působí proti úzkosti a nespavosti.

Předseda senátu Jaromír Hájek nechal během dopoledne ještě přehrát záznam výslechu dívky, která popsala, jak ke zneužití mělo dojít. Dokonce tvrdila, že dva mladíci se na ně během toho dívali. Nikdo jí nepomohl. „Smáli se, když mě svlékali. Nebyla jsem schopná reagovat. Bolely mě kosti, měla jsem vypnuté tělo, mozek ale brečel a řval,“ popisovala mučivé pocity.

Dvaasedmdesátiletý muž za mladými často prý chodil, tvrdil dívce, že je pěkná, má hezké poprsí. „Taková hezká kočička si nezaslouží chodit s feťákem,“ říkal jí prý opakovaně. Dotíral i na ostatní děvčata, ale nikdo tomu nevěnoval pozornost. Měl je osahávat na intimních partiích a vysílat jejich směrem chlípné poznámky.

Vše oznámila matka

Incident nahlásila matka, které se dívka svěřila. „I když má výchovné problémy, mám ji ráda. Měla jsem radost, že si našla nějaké kamarády. Ten den byla ale divná, dlouho spala, pak nemohla ani chodit, na záchod lezla po čtyřech,“ řekla do protokolu.

Přírodní památka Orty u Hosína.
Staré kaolinové doly u Budějovic zpřístupní. Chystá se soutěž na infocentrum

Když z dívčiných úst zaznělo: „Mami, mě znásilnil ten starý pán, co se stará o pozemek!“, vyrazila si s ním matka vše osobně vyřídit a udala ho na policii. „Dala jsem mu pár facek, utíkal přede mnou. Říkal: promiň, já nechtěl,“ popisovala. Matka s dcerou pak vyhledala lékařskou pomoc i psychiatra. Orgány činné v trestním řízení spustily vyšetřování, obžalovaný skončil ve vazbě a nyní v případu začalo hlavní líčení.

Zmocněnec poškozené dívky advokát Martin Cypris požaduje kromě spravedlivého trestu obžalovaného pro svou klientku také 100 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy. Ve čtvrtek soud pokračoval výslechem svědků. V březnu pak budou předvoláni znalci v oboru psychologie, psychiatrie a sexuologie.