Se svým hereckým kolegou Josefem Kemrem ho do Plané nad Lužnicí zavedlo už v mládí divadlo. V srpnu 1945 zde v sokolovně hostovali ve hře Maryša. Toho léta tu s kamarádkou trávila prázdniny i Eva Koubová, přišla se podívat na divadlo a do herce se zamilovala. První schůzku si dali na pravém břehu Lužnice pod skalou, tam také od Rudolfa dostala první polibek. Planou si manželé tak zamilovali, že se sem často vraceli a pronajímali si letní byt od Kalinů. Snili o vlastní chatě na oblíbeném místě. Jejich záměr se jim později vydařil, koupili parcelu od Marie Kalinové a pustili se do stavby. Svou chatu dokončili v roce 1959. Jezdili sem odpočívat a trávit volný čas s rodinou a přáteli.

Mezi nejznámější hosty patřili herec Miloš Kopecký, Josef Kemr, Vladimír Salač, fotograf Sláva Štochl a Felix le Breux. Rudolf Hrušínský starší miloval rybaření, často sedával ve svém křesle u řeky a pokuřoval, také jezdil s panem Kalinou na Strakačov na raky, kdysi jich býval Borecký potok plný. Dospělí chodili za zábavou na Strkov, v Restauraci u Machoňů sedávali u stolu s majitelem Jiřím Machoněm a jeho ženou. Děti se bavily po svém, zažívaly u řeky různá dobrodružství a vše si zapisovaly do lodních deníků.

Z filmu Slavnosti sněženek z roku 1986.
Jako Jarin nosil klobouk od Hrabala a během normalizace sabotoval hru komunistů

Historii rodu Hrušínských v Plané také ukazovala i výstava na faře. Chata nezapomenutelného představitele dobrého vojáka Švejka však postupem času zůstala opuštěná.

Historii rodiny Hrušínských odhaluje výstava na faře.
OBRAZEM: Historii rodiny Hrušínských odhaluje výstava na faře

Slavné role: Na divadelních prknech hrál například v inscenacích Othello, Bílá nemoc, Idiot, Sancho Panza či Nebožtík Nasredin. Mezi nejznámější filmy s ním patří Osudy dobrého vojáka Švejka, Spalovač Mrtvol, Rozmarné léto, Vesničko má středisková, Postřižiny, Zlatí úhoři, Tři veteráni, Smrt krásných srnců, Slavnosti sněženek, Rozmarné léto, Adéla ještě nevečeřela či Tajemství hradu v Karpatech. Celkem má na svědomí kolem dvou stovek titulů, některé i sám režíroval. Zemřel po těžké nemoci 13. dubna 1994 ve věku 73 let, pochován je na Olšanských hřbitovech.