„Na místo jsme okamžitě vyslali posádky z Prachatic, Volar a Vimperka. Záchranáři ošetřili celkem šest dětí, které následně převezli do prachatické nemocnice. S ohledem na jejich věk ovšem nemůžeme poskytnout bližší informace k jejich zdravotnímu stavu,“ dodala mluvčí jihočeské záchranné služby Fajtlová s tím, že děti prý utrpěly hlavně šok.

Na místě byli i policisté a podle mluvčí hasičů Venduly Matějů tu zasahovali i členové hasičského posttraumatického týmu, kteří s mladými táborníky celou situaci rozebírali. Podle informací CNN Prima NEWS by už všech šest dětí mělo být v pořádku a zpět v táboře.

Hasiči radí, jak se chovat, když nás zastihne bouřka:
● Pokud se v době bouřky nacházíme venku, snažme se schovat. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se můžeme schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.  close Ilustrační foto. info Zdroj: Deník/ Roman Dušek zoom_in Ilustrační foto.

● Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Nikdy se za bouřky neopírejme o zeď či skalní stěnu během bouřky nezůstávejme na kopcích a holých pláních.

● Překvapí-li nás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujme dál v chůzi a nezůstávejme ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejme.

● Velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování.

● Za bouřky venku nepřenášejme kovové předměty – fungují jako hromosvod.

● Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9 sekund mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňme až do doby, než bude bouře alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30 sekund mezi hřměním a bleskem).

● Při budování tábořiště je dobré také brát v potaz i nebezpečí úderu blesku – tzn. nestavět stany na holém vyvýšeném místě, v bezprostřední blízkosti stožárů či osamoceně stojících stromů, nevést mezi stany kovové dráty apod. Zdroj: hzscr.cz