V neděli 29. října před polednem vyjeli dobrovolní hasiči z Nové Včelnice k požáru seníku nedaleko Jindřichova Hradce. Na místě zkolaboval starší muž. Hasiči okamžitě zavolali záchranou službu a muži poskytli první pomoc. Ti díky nedávnému školení Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a výbavě v podobě externího defibrilátoru přesně věděli, jak mají základní resuscitaci provést.

Hasiči začali resuscitovat a muže s náhlou zástavou oběhu připojili na AED - přístroj, který je schopen analyzovat srdeční aktivitu (křivku EKG) a laického zachránce vede hlasovými pokyny k provedení bezpečné defibrilace. V neděli přístroj doporučil podání defibrilačního výboje. „Po jeho provedení se srdeční rytmus upravil, “ uvádí tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková. Když dorazila záchranná služba, muž byl již ve stabilizovaném stavu a při vědomí.

Petra Kafková doplňuje: „Zdravotníci navázali na poskytovanou péči dobrovolníků, podali mu nezbytné léky, nahráli aktuální záznam EKG a odeslali jej do krajského kardiologického centra. Za nepřetržité monitorace životních funkcí transportovali záchranáři pacienta do Nemocnice České Budějovice, kde ho předli do další péče kolegům z KC.

Jedná se prý o ukázkový případ funkčního řetězce přežití.“

First responder je člověk, který je schopen rychle pomoci raněnému před příjezdem záchranky. V tomto případě to byli proškolení hasiči.Zdroj: Deník/ Anna Zemanová