Ten příběh je starý 23 let a jak se doopravdy odehrál, vědí jen dva lidé. Bývalý vězeň, odsouzený vrah, který se po 23 letech dostal na svobodu díky prezidentské milosti, a policista Jaroslav F.

Když ve vazební věznici vyhlásili poplach, protože jim utekl vězeň, seděl Jaroslav F. v policejním autě. „Tenkrát jsem hlídkoval ve městě spolu s kolegou a slyšeli jsme ve služebním autě, že vězeň utíká směrem do parku k Háječku,“ popisuje bývalý obvodní policista, dnes už policejní vyšetřovatel. „Já jsem zůstal u sportovní haly a kolega jel autem k bývalé Myslivně. Jinudy se ztratit nemohl.“

VÝSTŘEL U SPORTOVKY

Ve sportovní hale bylo v tu chvíli shromáždění křesťanské mládeže, a to policistovi akci komplikovalo. „Viděl jsem Kajínka z dálky utíkat ve vězeňském fialovém mundúru. On mě vidět nemohl, byl jsem krytý vzduchotechnikou. V tom místě bylo asi deset nebo patnáct dětí z křesťanské mládeže. Nemohl jsem se tedy prozradit dříve, než je minul. Hrozilo, že by si někoho vzal jako rukojmí. Počkal jsem tedy, až mine děti a já se dostanu mezi ně a Kajínka. Pak jsem ho vyzval, ať zastaví. On se otočil a naopak ještě zrychlil. Tak jsem se za ním rozběhl. V tu chvíli jsem měl pocit, jako když dostane trysky do bot, jak dokázal přidat,“ směje se policista. Protože Kajínek nezastavil ani po dalších výzvách, následoval výstřel. „To byl jediný výstřel ve službě v mojí dosavadní kariéře a doufám, že už zůstane i poslední,“ říká Jaroslav F. Ale ani výstřel do vzduchu nepomohl.

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman. Na snímku Jiří Kajínek s jeho příznivci před branami věznice.
Lidé v Lipí se dohadují, zda v jejich obci bude pracovat Jiří Kajínek

Vězně zastavilo až klopýtnutí. „To byl jeho konec. Doběhl jsem ho a spoutal. V tu chvíli už tam doběhli kluci z věznice. Společně jsme ho pak pěšky eskortovali zpátky do věznice,“ vypráví policista. Jiří Kajínek, když pochopil, že je chycený a neuteče, nebránil se a šel ochotně zpátky do vězení. „Kdybych byl na svobodě, tak byste mě nedoběhl, řekl mi Kajínek. A vykal mi,“ vzpomíná policista. Ve vězení se prý dá totiž dobře posilovat, ale běhání se tam trénuje špatně. „Až zjistíte, koho jste chytil, tak budete slavnej,“ řekl prý Kajínek Jaroslavovi F.

PROCHÁZKA ZPÁTKY

„Cestou zpátky jsme se normálně bavili. Při útěku z vycházkového dvora dokázal Kajínek vyskočit, chytit se a jednou rukou rozplést pletivo. Tak jsem mu říkal, že to snad není možné. Přitom on je dokonce o něco menší než já. Já bych to určitě nedokázal,“ popisuje policista, o čem si s odsouzeným vrahem po cestě zpátky do vězení povídali.

Jiří Kajínek.
Kajínek utekl i z věznice na jihu Čech

Jiří Kajínek se svými útěky proslavil, ale z vězení mu nepomohly. Svobodu získal 25. května díky Miloši Zemanovi. Jaroslav F. za chycení vězně na útěku dostal příplatek 1000 korun, slouží u policie 40 let a letos svou kariéru končí.