Chtějí díky němu připomenout a uctít památku žen a dívek, které zahynuly na sklonku druhé světové války během jednoho z takzvaných pochodů smrti.

„Účastníci absolvují část trasy, které byly tyto ženy nucené ujít. Na výběr mají z několika variant – od krátké trasy, symbolicky věnované památce obětí, až po náročné výšlapy přesahující sto kilometrů,“ uvedla tisková mluvčí 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice Jana Samcová.

Na rozdíl od běžných dálkových pochodů startuje Military Death March v noci, a jde se bez mapy.

„V nejnáročnější kategorii musí účastníci ujít trasu v délce přes 117 kilometrů a do cíle dorazit nejpozději do 38 hodin od startu,“ doplnili hlavní organizátoři akce kapitán Lukáš Perný a nadrotmistr Jaroslav Nábělek.

Již dvakrát absolvoval náročný pochod Jaroslav Frank. „I když jsem se na pochod připravoval, studoval trasu, vymýšlel, kudy jít, a sháněl si kvalitní boty a oblečení, během samotné cesty jsem si říkal, že tohle už v životě nechci zažít,“ popsal Frank svoje pocity při stokilometrovém pochodu.

Ještě ten samý večer, když si po příchodu do cíle dával zasloužené pivo prý ale věděl, že příští rok půjde znovu.

Poprvé se dálkový pochod Military Death March konal v roce 2014. Letos tak bude už šestý ročník. První účastníci vyrazí na trať v pátek 12. dubna večer z autokempu Vodník ve Vimperku.

V loňském roce se pochodu zúčastnilo přes tisíc lidí.