Borovanští dostali tento nápad přibližně před dvěma lety. K myšlence přispěl i fakt, že v minulosti pracovalo na dráze mnoho místních. Město leží na trati České Budějovice – České Velenice – Gmünd. „Tato trať vznikla jako jeden z úseků slavné Dráhy císaře Františka Josefa,“ přiblížila vznik projektu Magdalena Hluštíková, jedna z iniciátorek.

Podle ní výhodná poloha u významné železnice podnítila vznik průmyslového závodu Calofrig a městečko Borovany se začalo rychle rozrůstat. První vlak přijel do Borovan v roce 1869. Letos tedy uplyne 150 let od tohoto slavného okamžiku. K výročí připravuje město Borovany stálou interaktivní expozici.

Magdalena Hluštíková, vedoucí úseku kultury a knihoven, oslovila historika Ivo Hajna, který projekt navrhl a výtvarně zpracoval.

Podle něho se expozice zabývá historií dráhy Františka Josefa. Především je zaměřená na úsek mezi Českými Velenicemi a Českými Budějovicemi.

Unikátní jsou repliky historických vagonů, nákladního i osobního, v měřítku 1:1, kde si návštěvník vyzkouší, jak se v takovém vagonu cestovalo. I pro děti je přichystaný interaktivní prostor s výtvarným koutkem.

„Návštěvníkovi budou také představeny činnosti, které kdysi k železnici neodmyslitelně patřily a které jsou dnes již minulostí jako například výdej jízdenek, drážní dělníci, signalisté, výpravčí na stanicích. Seznámí se s železničářským slangem a budou si moci vyzkoušet a poznat zvuky, které k železnici odjakživa patřily,“ vylíčila Magdalena Hluštíková.

Na podívané se podílely například Národní technické muzeum v Praze, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Regionální muzeum v Českém Krumlově, České dráhy, Správa železniční dopravní cesty a další . Část expozice je hrazena z projektu Interreg.