MÁJKA BONZAI. Ve Welsu postavili májku na parkovišti supermarketu, protože její standardní místo blokovala stavba domu seniorů. Vedení prodejny moc nadšeno nebylo, a tak mu organizátoři stavby vyšli vstříc v tom, že nebude vyšší než hřeben střechy marketu. Postavili symbolickou májku-bonzai, vysokou jen dva metry. „Nadzdvihla" ale občany města, kteří to vnímali jako provokaci, že snad nejsou hodni pořádného stromu. Místostarosta Hermann Wimmer připustil, že se to nepovedlo, a doporučil večer kuriózní májku odstranit.

Krásné je, když…

V Zámeckém muzeu v Linci začíná stejnojmenná rozsáhlá mimořádná výstava, která by podle deníku OÖN mohla přitáhnout masy zájemců, aniž by slevovala z vědeckých aspirací.
Královna kerky se cítí být krásnou.Prohlídkové okruhy tak například ukazují, „co o kráse ví věda": zabývají se ideálními proporcemi, tvary panenky Barbie, která by jako člověk nemohla žít, ale naznačují také krásu přírody na exponátech zvířat a pojednávají krásu jako téma malířů a fotografů. Rozebírají působení barev atd. Procházka „galerií krásy" ukazuje, jak její ideály přicházely a zanikaly s dobou.
„Nejpřitažlivější, nejaktuálnější – a chcete-li, nejkrásnější - je třetí, srovnávací část výstavy," píše list. Jsou tu vystaveny například tři obličeje po kosmetické operaci, fotografie někdejších a současných rakouských Miss, extrémně hubených modelek – a také třeba promítán krátký film kosmetické firmy „dove", který ukazuje cestu od běžného nenalíčeného obličeje všedního dne k bezvadnému plakátovému objektu. Fascinující a znepokojující součástí výstavy je také 27letá Švýcarka Sandra Caracciolová, vedoucí představitelka tzv. Body-Modification. „Je takřka po celém těle potetovaná, nosí více než 30 piercingů, má rozřízlý jazyk, dva silikonové růžky na čele, špičáky vampírovsky zašpičatělé, upravené uši," popisují ji OÖN. „Shledává se krásnou a má prý poslání – pokoušet se lidem říci, že by neměli soudit zevnějšek druhých…"
Výstava potrvá do 29. listopadu. Zahrnuje 2500 objektů na ploše tisíce metrů čtverečních. Otevřena bude denně kromě čtvrtka

Wulffovi zase spolu

Bývalý německý prezident Christian Wulff a jeho žena Bettina jsou zase spolu. Sdělil to Wulffův právní zástupce, ale podrobnosti nechtěl uvádět s poukazem na ochranu privátní sféry rodiny. O úmyslu páru žijícího po pěti letech manželství od roku 2013 odděleně znovu se vzít předtím informovaly některé časopisy.

BMW „letí"

Výrobce aut BMW pokračuje díky vysoké poptávce ve všech důležitých oblastech trhu v rekordním kursu. Za tři měsíce letošního roku zvýšil obrat o 15 procent na 20,9 miliardy eur. Výnos před zdaněním vyšplhal o pětinu na 2,52 miliardy. Zisk vzhledem k nákladům se zajištěním proti kolísání cen surovin nebyl tak výrazný, činil „jen" o čtyři procenta víc než loni 1,52 miliardy.

Ve školkách stávkují

V pondělí začne v Bavorsku časově neomezená stávka personálu obecných předškolních zařízení. V Norimberku, Fürthu, Erlangenu, Mnichově a Augsburgu byli zaměstnanci vyzváni k zastavení práce nejméně na čtrnáct dnů, oznámila odborová organizace Verdi. S provozovateli školek prý ale uzavřela dohodu o poskytování nouzového opatrování.
Po pěti kolech tarifních vyjednávání mzdových podmínek pro 240 000 vychovatelek a sociálních pracovníků obecných zařízení v celém Německu podle Verdi k dohodě nedošlo. Požadavky odborů by si celkově vyžádaly navíc 1,2 miliardy eur.