Veselit se a poučit

Pasov - V Karpfhamu, části obce Bad Griesbach v okrese Pasov, začne dnes v 18.30 naražením prvního sudu třetí největší bavorská lidová slavnost, Karpfhamer Fest. Jeho součástí je veletrh zemědělské techniky, jeden z nejdůležitějších v Německu. Potrvá do 2. září. Prosit v Karpfhamu!Návštěvníkům se otevře šest hal s celkem 22 000 místy k sezení ke konzumaci nejen „piva a preclíků" při lidové muzice (Dirndlknacker, Ganoven, Original Südtiroler Spitzbuam). K atrakcím bude patřit mimo jiné tradiční jízda proslulého rottalského desetispřeží pivovarských koní zítra od 14.30 hodin, 2. září ve 23 hodin slavnost ukončí velký ohňostroj, atd. Na ploše 66 000 metrů  čtverečních bude vystavena nejnovější technika do stájí, na pole a do lesa. Prezentovat ji bude na 500 vystavovatelů z celého Německa, z Rakouska, jižních Tyrol a z Čech. Mezi nimi bude i řada malovýrobců z oblastí zahradnické techniky, nábytku, šperků, ošacení, přístrojů pro domácnost, potravin atd. Nabídku doplňuje odborná výstava na téma energie – životní prostředí – stavba.

Organizátoři očekávají na půl milionu návštěvníků. Areál zemědělské techniky bude otevřen denně od 8.30 do 18 h, odborné výstavy od 9 do 19 h. Podrobné informace jsou na  www. karpfhamerfest.de.

Víc se berou

V Rakousku se letos v prvním pololetí vzalo 17 150 párů, o 6,5 procenta víc než loni (16 104). Plus zaznamenaly všechny spolkové země kromě Burgenlandska (Vorarlberg +17,6, Tyrolsko +10,8, Horní Rakousy +9,6, Dolní Rakousy 9 procent, atd.) „Podobná tendence se jeví i u registrovaných partnerství - ,vzalo se´ 181 homosexuálních párů, o devět víc než loni," píše deník OÖN. Zájem pohlaví byl vyrovnaný, mužských dvojic bylo 50,3 procenta.

Muž se srdcem

Učí se žít s novou tváří.Nomen est omen, píše pasovský deník PNP o 53letém Michaelu Herzovi (česky Srdce) z Außernzellu v okrese Deggendorf, který má skutečně velké srdce – a odvahu. Loni o Všech svatých vytáhl z hořícího auta Sonju Exlovou z Landau a zachránil ji před smrtí. Od té doby paní Exlová, těžce poznamenaná popáleninami a zlomeninami a ve finanční nouzi, bojuje o to, aby zvládla svůj druhý život. Michael Herz ji při tom podporuje a je s ní stále v kontaktu po facebooku, rozvádí list.

Informuje, že sdružení německých deníků udělí 25. září tomuto zpěvákovi šlágrů, vlastním jménem Gerhardu Kirstenovi, z respektu a uznání za jeho nasazení celostátní cenu  „Kavalír silnic". Laureát k této poctě říká, že takové ocenění je hezké, „ale mnohem důležitější by bylo čumilům, kteří se sběhnou k nehodě a nepomohou, sebrat řidičáky, nebo jim napařit vysokou pokutu".  Deset lidí se tehdy shromáždilo kolem viníka nehody, ale ani jeden mu nepomohl Sonju Exlovou vyprostit.

Den pštrosů

V Kirchbergu nad Dunajem uspořádá Gerald Beismann v neděli 31. srpna od 10 hodin už počtvrté „pštrosí slavnost".  Zve zájemce na návštěvu farmy, kde už léta chová největší ptáky světa, aby blíže poznali život těchto zvířat, mohli pozorovat jejich soužití – a také ochutnat některou specialitu z jejich masa, steaky, ale také biopštrosí klobásy či pštrosí sekanou… Kromě toho ovšem budou připravena i bioselata na grilu, káva, pečivo a koblihy. Zahrají k tomu "Companieros", ve 14 a 16 hodin hosty provede areálem sám hospodář. Na malé návštěvníky čeká skákací hrad atd.  Gerald Beismann má ve výbězích momentálně 21 pštrosů, z toho dvanáct mladých, uvádí deník OÖN.

Zdražili studentům dopravu

Od 1. září zdražily linecké dopravní podniky studentům Keplerovy univerzity oblíbenou a praktickou semestrální jízdenku. Nejvíc to dopadne na ty, kteří nemají v Linci nebo v Leondingu trvalý pobyt: zaplatí až o 128 eur víc, píší OÖN.  Dosud jízdenka stála ty, kteří v těchto místech či okrajových částech měli alespoň vedlejší adresu, 50 eur. Nyní mají tuto výhodu jen studenti se stálým pobytem. Pro pendlery z Puchenau, Steyreggu, Traunu, Paschingu atd. se nyní cena zvýšila na 128 eur, žáci z ještě vzdálenějších míst zaplatí dokonce 178 eur. „Více než dvě třetiny posluchačů univerzity nemají stálé bydliště v Linci, zvýšení cen musí být vzato zpátky," říká předseda svazu studentů Michael Obrovsky. „Obzvlášť k zlosti je, že svaz jako zákonně zvolené zájmové zastoupení studentů nebyl o zdražení informován předem a byl postaven před hotovou věc."

Linecký list pro srovnání dodává, že pro přespolní studenty je tak doprava v Linci dražší než ve Vídni, kde semestrální jízdenka stojí 150 eur. „Kilometr hromadnou dopravou stojí lineckého studenta za rok až 1,77 eura, ve Vídni maximálně 26 centů," pokračuje deník.

Školáci a učni mohou užívat nadále takřka všech hromadných dopravních prostředků v Linci za 60 eur ročně.

Ultralighty s vysílačkami?

Rakouští plachtaři, vyznavači paraglidingu a rogal se brání proti plánovanému novému nařízení v leteckém provozu, které ministerstvo dopravy předalo k posouzení expertům. Má zvýšit bezpečnost vzdušného prostoru, píše linecký Volksblatt. Chce zavést povinnost transponderové výbavy i těmto vzduchoplavidlům. „Víc bezpečnosti je třeba principiálně uvítat. Zavést ale povinnost radiokomunikačního vybavení pro paraglidisty, kteří třeba v Horních Rakousích létají jen v horách, kudy naopak nelétají žádná cestovní letadla, nedává smysl," říká Robert Steiner z odboru turistiky hornorakouské Hospodářské komory. „Týká se celkově jen malého segmentu, ale jsou v něm i četní zahraniční hosté, kteří do Horních Rakous zajíždějí zalétat si na svazích, a ti samozřejmě nechtějí, aby se jim rámcové podmínky zhoršovaly."

V polovině srpna se Rakouský aeroklub obrátil s protestním dopisem mimo jiné na členy vlády, ve kterém varuje před „smrtící finanční ranou" plachtařům v podobě povinnosti transponderů. Kromě toho by prý byli radarový systém země a pracovníci letového provozu zcela přetíženi. Protinávrhem aeroklubu je snížení letové hladiny pro tuto skupinu tak, aby umožňovala jen svahové létání.

Ochránci zvířat protestovali.Horor?!

Pět žen a dva muži ze spolku Proti zvířecím fabrikám (VGT), oblečených do slipů tělové barvy, se nechalo zabalit do styroporu ve stylu baleného masa v supermarketech a vystavit na lineckém Hlavním náměstí. Veřejnost reagovala různě, píše deník OÖN. Jestli protest zapůsobil, se ukáže nejpozději při dalším sáhnutí do chladicích boxů  samoobsluh, uzavírá.