Mývali se množí

V Bavorském lese se množí mývali. Malá medvědovitá šelma, která je domovem v Severní Americe, začala být v Německu chována pro kožešinu, a zvířata, která utekla, se volně rozšířila. Prakticky nemají nepřátele, jsou velmi přizpůsobivá a rychle jich přibývá. Rozšířili se hlavně v Hessensku, Severním Porýní – Vestfálsku, Dolním Sasku a Brandenbursku, ale je jich stále víc i v Bavorsku. V loveckém roce 2007/08 jich tu zastřelili 323, v sezoně 2010/11 už 722 a rok nato rekordních 1035. V roce 2013/14, tedy do března, jich bylo 927.

Kde je nebezpečno?

Zhruba měsíc běží ve Welsu testovací projekt „Topos-App", první v Rakousku, v němž policie vyzvala  občany, aby se přes smartphony a tablety vyjádřili k bezpečnostní situaci ve městě. K propagaci akce rozdala mimo jiné do úřadů a škol na 9000 informačních listů.  Jak řekl vedoucí kriminální služby Christian Schuster, kontaktu už pravidelně využívá na 350 lidí a počet „pomocných šerifů" roste každým dnem, píše deník OÖN.

Užívání služby je jednoduché. V prvním kroku respondent odpovídá procentním vyjádřením od nuly do 100 na otázku po konkrétním místě, zda se tam cítí bezpečně, a ve druhém kroku může uvést detailní postřehy. Celkovou bilanci hodnocení jednotlivých míst může občan najít na googlové mapě. Hodnotitelé jsou pro ostatní anonymní.

„Pro nás je důležité získat co nejvíc občanů pro akci," říká Schuster. Vyhodnocení dat bude mít konkrétní dopad na policejní práci. „Kde se ukáží být problémy, budeme reagovat třeba zesílenou hlídkovou službou," ujišťuje.