Jací jsou chlapi

K úternímu Mezinárodnímu dnu mužů sumarizovala rakouská zprostředkovatelská agentura ElitePartner výsledky třinácti studií o postojích slabšího pohlaví.

Podle psycholožky Lisy Fischbachové se dnes muž pohybuje „někde mezi moderním softie a klasickým alfa samcem". 18 procent německých mužů doma vaří. 80 procent je odpovědných za opravy a údržbu zařízení domácnosti. 74 procent říká, že se o východu dětí dělí s manželkou (ale to si myslí jen 60 procent žen). 90 procent mužů si myslí naprosto romanticky, že se svou nejmilejší budou stále šťastni. 14 procent ale častěji o svých vztazích pochybuje. Pro 37 procent je plný sexuální život pro vztah velice důležitý. 71 procent je se sexem s partnerkou spokojeno. 79 procent si přeje, aby ženy při flirtování byly iniciativnější, 23 procent by chtělo, ale se častěji chápaly iniciativy v sexu. 40 procent osaměle žijících mužů míní, že příčinou je jejich přílišná plachost. 17 procent už partnerku podvedlo, 23 procent hovoří s přáteli o problémech svých vztahů.

Nový kancionál u sousedů

Více než deset let pracovalo 38 katolických diecézí v německy mluvících zemích na nové knížce modliteb a kostelních písní. Nyní vyšla v nákladu 4,2 milionu výtisků a v Rakousku má být připravena první adventní neděli v katolických kostelích – nebudou-li problémy s distribucí, píše deník OÖN.

„Zpěvní materiál a liturgický život far se vyvinul," vysvětluje aktualizaci souboru po 39 letech Christoph Freilinger z Lince, který jako pracovník Rakouského liturgického institutu v Salcburku koordinoval rakouskou část textů. Kromě jejich aktualizace kancionál připojuje náměty k liturgickým oslavám na farách a v rodinách a latinské texty mší, které podle Freilingera mají umožnit účast na bohoslužbách lidem různých řečí.

Asi polovina písní byla nahrazena novými. „Pro mne je důležité, že se dají snáze naučit a jsou případně známé už z jiných sborníků," dodává Josef Habringer, který na uspořádání spolupracoval za lineckou diecézi. Nové písně sahají od gregoriánských zpěvů přes staré mariánské písně po populární songy. 95 procent ze 485 hornorakouských farních obcí se už zpěvník objednalo – celkem 125 000 kusů. Do celého Rakouska bude dodáno 550 000 výtisků. Knížka má 1296 stran, z nichž 960 je stejných pro všech 38 diecézí, rakouská část má pak 336 samostatných stran. Stojí mezi 19,90 a 43,90 eura. Informace na www.gotteslob.at.

Vězení za facku dceři

51letého muže z dolnobavorského Trifternu v březnu rozzlobilo, že jejich 18letý syn opustil společnou domácnost a uchýlil se k 24leté sestře do jiného města. Nechal se tam večer odvézt, začal synovi jeho chování vytýkat a sestru po hádce praštil hřbetem ruky do obličeje. Ta na něho podala trestní oznámení. Soud v Eggenfeldenu muži uložil za úmyslné ublížení na zdraví čtyři měsíce nepodmíněně, protože vícekrát trestaný násilník dostal mimo jiné v roce 2004 čtyři roky – své tehdejší manželce vrazil v záchvatu žárlivosti do hrudníku nůž.  Z obžaloby z pokusu vraždy vyklouzl jen tím, že zraněné sám zavolal pomoc. „Dcera otci políček už dlouho odpustila a v odvolacím řízení se ho zastávala, ale soud druhého stupně zůstal tvrdý," píše deník PNP.

Stromek pro papeže bude z Bavorska

Papež dostane letos vánoční stromek z Bavorska, píše deník PNP. 25 metrů vysoký smrk pro Petrské náměstí pochází z okolí Waldmünchenu na české hranici. V „užším výběru"  už byl podle předsedy spolku Trenckfestspiele Aloise Franka několik měsíců, vyhlédli jej už na jaře. Přesné místo ale Frank neuvedl, aby jim strom ještě někdo neodcizil. „Po otevření hranic jsme teď ve středu Evropy. To nás motivovalo -  přineseme ze středu Evropy vánoční strom do středu křesťanství," řekl.

Vánoční strom na Petrském náměstí je vystavován od roku 1982 a je vždy z jiné země. Zvyk zavedl papež Jan Pavel II. Waldmünchen má čest strom dodat už podruhé po roce 1984. Tehdy donátory doprovázel a podpořil kardinál Joseph Ratzinger. „Těšili jsme se, že mu teď budeme moci stromek předat jako papeži Benediktovi, ale těší nás samozřejmě i to, že ho smíme předat jeho nástupci Františkovi," dodal Frank.  Chystali se na to v příštím roce, k 30. výročí prvního daru, ale Řím to posunul už na letošek.

Strom vážící odhadem sedm tun má vyrazit na 1200 km dlouhou cestu do Říma 2. prosince. Na místo má dorazit 6. prosince ráno ve čtyři, před začátkem obvyklého chaosu v dopravě. Konvoj může jet maximálně 60 km/h. V Rakousku by směl jet jen ve dne, v Itálii naopak jen v noci, a ne za mlhy, dodává PNP.