Jitka Luňáčková, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, uvedla, že v České republice to loni bylo pět onemocnění na sto tisíc obyvatel. „V Rakousku to není ani jeden, v Německu je to kolem jednoho onemocnění na sto tisíc obyvatel,“ přiblížila Jitka Luňáčková údaje, které poskytlo Evropské centrum pro kontrolu nemocí.

Svou měrou k tomuto číslu přispěli i Jihočeši. Těch v loňském roce onemocnělo klíšťovou encefalitidou čtyřicet pět, letos je to prozatím třicet tři osob. Poslední tři případy byly přitom nahlášené uplynulý týden. „Máme zde pro vývoj klíšťat vhodné podmínky,“ komentovala situaci epidemioložka.

Dodala, že nejvíce případů onemocnění se v letošním roce prokázalo na Českobudějovicku – šestnáct, a na Českokrumlovsku, kde jich bylo devět. Nejméně nemocných je pro změnu na Písecku. Tady prozatím evidovali jen dva případy. "Nejvíce klíšťat je podél vodních toků, na okraji lesů a v neudržovaných travních porostech,“ upozornila Jitka Luňáčková na možná místa nakažení.

Předejít mu je možné díky očkování. Jak ale uvedla jihočeská epidemioložka, na jihu Čech toho využilo maximálně čtyřicet procent obyvatel.

„Další možností je prevence – používat repelenty, nelehat do vysoké trávy a po návratu z přírody prohlédnout celé tělo, případně přisáté klíště včas odstranit a místo vydezinfikovat,“ radí vedoucí protiepidemického odboru.

Kromě klíšťové encefalitidy přenášejí tito roztoči i další nemoci, a to zejména lymeskou boreliózu, která je v našem kraji častější. „Od začátku roku do druhého srpna bylo v kraji hlášeno dvě stě dva případů,“ uvedla Jitka Luňáčková s tím, že tento počet je srovnatelný se stejným obdobím uplynulého roku, kdy bylo v kraji hlášeno 203 případů. Celkem bylo v loňském roce evidováno v regionu 473 onemocnění lymeskou boreliózou.