Plastová koupací mola mají už letos v létě usnadnit plavcům přístup do vody na obou českobudějovických řekách. Na Vltavě to bude u Meteoru, u Lučního jezu, u tenisových kurtů Libra a v sousedství písečných pláží u Voříškova dvora. Dvě mola budou také na Malši, a to nad Velkým a Malým jezem.

„Chceme oživit okolí řek a více využít potenciál, který nabízí atraktivní poloha našeho města na jejich soutoku a vrátit se k tradici. Ostatně důraz na oživení nábřeží obou řek je jedním z opatření Strategického plánu města České Budějovice a toto opatření rozpracovala nyní strategická studie Město a voda, která byla veřejnosti představena 15. ledna letošního roku,“ říká první náměstek primátora Juraj Thoma. V Budějovicích bylo v minulosti hned několik plováren a u Střeleckého ostrova fungovaly od 80. let 19. století městské říční lázně umístěné na Vltavě na plovoucích vorech připoutaných ke břehu.

U Voříškova dvora nedávno město nechalo vybudovat dvě menší písečné pláže a vstupy do řeky, protože jde o oblíbenou rekreační lokalitu. Mola tedy naváží i na tuto iniciativu.

„Příprava na instalaci mol probíhá v koordinaci s Povodím Vltavy od února letošního roku. Konzultovali jsme jejich materiálové a technické parametry a také výběr vhodných lokalit," dodává Juraj Thoma. Povodí navíc má podle domluvy s radnicí před letní sezónou vyčistit stávající vstupní schody k řekám.

Ze dvou variant byla pro začátek zvolena varianta mol složených z plastových segmentů, pro které hovoří zejména vysoká univerzálnost umožňující skládat z nich téměř libovolné plochy. Jsou také méně náročné na manipulaci a cenově dostupnější. Náklady na osazení jedné lokality jsou do 100 tisíc korun. Mola by měla být instalována už v červnu letošního roku.