VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úplný zákaz kouření u sousedů padl

Linec – Od 1. května měl platit generální zákaz kouření v rakouské gastronomii. Ve čtvrtek 22. března to padlo, informují OÖN.

22.3.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Kristýna Koděrová

Odhlasovali to poslanci vládní koalice ÖVP a FPÖ. „28 lidovců, kteří zákaz v roce 2015 spolu se sociálními demokraty prosadili, svůj myšlenkový přemet nevysvětlili,“ píše list. „Žádný z nich se do rozpravy nepřihlásil. Lékař Josef Smolle, který byl původně proti novele, nebyl přítomen diskusi ani hlasování. Ministryně sociálních věcí a zdravotnictví Beate Hartinger-Kleinová z FPÖ, která původně také nebyla nadšená z ústupu od naprostého zákazu, požádala opozici o vstřícnost a respekt k jiným názorům a ke kuřákům. Výslovně řekla, že o nezdravosti kouření a závislosti na něm vědí, ale ,vytěsňovat menšiny a závislé´, to že odsuzuje.

Poslanec Svobodných Peter Wurm chtěl podle OÖN debatu „zvěcnit“ a poukazoval na to, že tak jako tak je 90 procent restaurací a 75 procent kaváren „rauchfrei“, a tento trend bude pokračovat. Šéf klubu NEOS Matthias Strolz hněvivě prohlásil, že koalice jedná proti rozumu a bez svědomí: Rozhodujete se vědomě pro umírání, řekl. Poslance lidovců, kteří změnili názor, označil za krutihlavy a nově zvolení se prý snaží ze svých páteří udělat zahradní hadice. Když začal číst dopisy postižených plánovanou změnou a ozval se pískot, řekl, že se stydí za poslaneckou profesi. Peter Kolba, předseda klubu Liste Pilz, vytkl lidovcům, že své poslance „klubově přinutili“ hlasovat pro iniciativu za víc rakoviny plic v zemi.

Informaci o výsledku hlasování o novele doplnila pasovská PNP vysvětlením, že vrací gastronomům opět možnost kouření zakázat nebo povolit. „Alpská republika“ (Rakousko) je tak jednou z posledních zemí Evropy, kde se ještě smí v restauracích kouřit. Politikové FPÖ upřednostňovali svobodu volby hostů a kritizovali „kulturu zakazování“ v zemi, dodává PNP.

Roste počet podezřelých cizinců

V Horních Rakousích stíhali loni 64.382 trestných činů, o 2,8 procenta méně než předloni, píší OÖN.

Objasněno bylo 37.834 deliktů, tedy 58,8 procenta. To je druhé nejlepší číslo v zemi, jen daleko menší Vorarlbersko vyšetřilo ještě větší procento skutků. Exekutivě dělá starost ale to, že počet z činů podezřelých cizinců meziročně vyrostl ze 1368 na 2786, tedy skoro na dvojnásobek. Vypátráno bylo 28 426 důvodně podezřelých, z nichž 13 196 bylo cizinců – nejvíc z Rumunska, pak z Německa, z Turecka a z Afghánistánu, jejichž počet roste nejstrměji.

V Horních Rakousích opět poklesl počet vloupání do bytů či domů – ze 1260 na 1128. Kvóta objasnění těchto činů zůstává malá – 14,8 procenta. Ze 268 na 176 se snížil počet krádeží motorových vozidel (objasnění 30 %). Přibylo znásilnění – ze 120 na 134.

Bavorsko, bohatý „strýček“

Jako největší plátce do zemského finančního vyrovnání v Německu vneslo Bavorsko loni do tohoto fondu solidarity 5,89 miliardy eur. Přerozdělování mezi bohatšími a chudšími spolkovými zeměmi dosáhlo rekordních 11,2 niliardy eur, píše PNP.

Donátory byly dále Bádensko-Württembersko (2,8 miliardy) a Hessensko (2,5 miliardy), na rozdíl od předloňska přispěl také Hamburk (40 milionů). Nejvíc profitoval opět Berlín, který dostal 4,2 miliardy, 37,8 procenta rozdělované sumy. 69 procent všech těchto peněz „teklo“ do východních zemí. „Důvodem opatření jsou rozdíly ve finanční síle zemí, zejména mezi západními a východními,“ vysvětluje pasovský list. Západní spolkové země disponují až 154,2 procenta celoněmeckého průměru, východní maxmálně 68,8 procenta. „Platná pravidla přerozdělování doběhnou v příštím roce a finanční vyrovnání zemí v této formě zanikne,“ dodává PNP.

Linec rozkvete

Zaměstnanci odboru městské zeleně a komunikací v Linci odstartují v příštím týdnu velkou výsadbu jarních květin. V parcích, na záhonech a zelených plochách bude vysazeno 75 000 květin a začne rašit i dalších 35 000 cibulek v zemi, informuje buletin magistrátu. Během příštích dvou týdnů zkrášlí město 110 000 květin více než padesáti druhů.

Město na kolech

V pondělí 26. března odstartuje další ročník masové soutěže „Linec jezdí na kole“. Loni od 27. března do 31 října rezignovalo 232 týmů (212 žen, 448 mužů) na auta a do práce jezdilo na bicyklech. Byl mezi nimi personál magistrátu města a jeho sekcí včetně center seniorů, zaměstnanci úřadu zemské vlády, čtyř nemocnic a řady firem a organizací. „Najezdili celkem 632.719 kilometrů, vzdálenost, která odpovídá zhruba šestnácti objetím světa,“ bilancuje zpravodaj. „Celkem tak bylo uspořeno přes 120 tun kysličníku uhličitého, které by byly jinak uvolněny při cestách auty, a nespotřebováno bylo 44 290 litrů pohonných hmot.“

K pondělnímu startu akce jsou zváni zaměstnanci všech lineckých firem, organizací a zařízení. Přistoupit k projektu lze kdykoliv. Informace jsou na www.linz.at/radaktion.asp nebo www.linz.at/mobilitaetsberatung.asp.

Jdou přes Alpy

Jak i náš web informoval, zkouší sedm rakouských sportovců zdolat na lyžích Alpy – z dolnorakouského Reichenau na Raxu do francouzské Nizzy, tedy 1917 kilometrů s výškovým rozdílem 85 000 metrů. Trasu přes nejvyšší pasy a vrcholy pohoří mají rozpočítanou na 40 dnů, aby o den „zlomili“ 47 let starý rekord čtyř rakouských alpinistů, jak si to „umínil“ organizátor akce Helmut Putz (53), horský vůdce z Bad Goisernu. 22. března byli na cestě pátý den

„Desetinu Alp už máme,“ říká v OÖN Philipp Reiter (27) z Bad Reichenhallu. „Už neví, co je zrovna za den, a jak vypadá Rakousko, taky ne – zatím jdou totiž trvale v mlze,“ pokračuje linecký list. Účastníci přiznávají, že mají „své problémky“, ale musejí prý držet pohromadě – kýžený rekord bude platný, pokud do Nizzy dorazí alespoň čtyři z nich.

Jedinou výjimku, „jokera“, dostala Italka Tamara Lungerová – nemusela jít po svých etapu přes Tote Gebirge, a 64 kilometrů mohla jet autem. Tím vyčerpala celkově povolenou „výluku“.

Všichni ostatní zase vykročili o půl osmé ráno. Ve čtvrtek 22. března mají přes Krippenstein dorazit na Dachstein…

Bolt potrénuje s Borussií

Světová hvězda sprintu Usain Bolt (31), osminásobný olympijský vítěz, ohlásil ve středu pozdě večer po twitteru na pátek 23. března dopoledne účast na tréninku Borussie Dortmund. Když loni po mistrovství světa ukončil atletickou kariéru, řekl, že by chtěl odstartovat novou – jako fotbalista, píší linecké OÖN. Je to prý jeho sen od dětství a osobní cíl, a je mu jedno, co si o tom myslí ostatní.

List doplňuje, že 10. června má na stadionu svého oblíbeného Manchesteru United vést "Soccer Aid World XI" v benefičním utkání. Kapitánem soupeře, bývalých anglických reprezentantů a prominentů, má být zpěvák Robbie Williams. Výtěžek připadne Unicef. K informaci OÖN připojily faksimile Boltovy zprávy:

Usain St. Leo Bolt

✔ @usainbolt

BVB, get ready for Friday. #BVBOLT #NewLevels @bvb09 @pumafootball

23:06 - 21. März 2018

Zase řeší český atom

Padesát let hledají po celém světě marně místo pro konečné úložiště jaderného odpadu. Nyní jsou konkrétní plány v Čechách, bezprostředně u rakouské hranice, na jeho uskladnění pod zemí na přinejmenším 800 000 let, rozepisují se OÖN. „Antiatomový výbor (AAK) se sídlem ve Freistadtu se zajímal nejen o technickou proveditelnost projektu, ale také klade otázku, kdo má právo vytvářet takové nenapravitelné dědičné zátěže na mühlviertelských humnech, a požaduje v online-petici po spolkové vládě, aby tomu zabránila,“ uvádí list.

Cituje výtku Manfreda Dopplera z AAK, že „politické snahy v Česku zcela podvázat právo dotčených obcí na účast v řízení představují v dnešní Evropě také demokratickopoliticky vrcholně podivný postup“. Požadujeme také odpovědi na otázky, nakolik má jediná země právo vytvářet taková ohrožení, která jsou nevratná a přesahují o stovky tisíciletí odpovědnost této země a jejích politiků, říká Doppler v lineckém deníku. „Kdo ví, jak bude Evropa vypadat za tisíc let, a kdo pak ponese odpovědnost za tuto zátěž? Žádáme spolkovou vládu o vyčerpání všech možností k zabránění tomuto ohrožení, a o to, aby tyto otázky nastolila v Čechách,“ říká.

Deník doplňuje, že podpořit tento záměr mohou občané podpisem petice na www.anti.atom.at.

Demencí trpí desetina starších

Podle zprávy bavorské vlády bylo v roce 2015 postiženo demencí 10,3 procenta ambulantně ošetřovaných mužů a žen starších 65 let, píše PNP. Týká se to asi 230 000 lidí. Ze starších 85 let touto nemocí trpí skoro každý čtvrtý, z žen 26,2 %, z mužů 19,5 %.

Uvítají jaro hudbou

Uvítají jaro lidovkami.

V sobotu přivítají v Gutau jaro koncertem místní krojované kapely (na snímku) od 20 hodin. Další víkendový program od sousedů bude v pátečním tištěném vydání Deníku.

Autor: Vladimír Majer

22.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 13 400 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič mezinárodní a vnitrostátní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 98. Poznámka: Požadujeme:, Řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz, kartu řidiče, ochotu pracovat, spolehlivost, časovou flexibilitu, praxe v oboru výhodou. , , Nabízíme:, Stabilní pracovní zázemí v mezinárodní firmě s dlouholetou tradicí., Moderní vozový park., Kvalitní technické zázemí (servis, mycí linka, čerpací stanice,…)., Jistota výplaty mzdy a cestovních náhrad v pravidelných termínech a zákonem stanovené výši. , Služební telefon, odměny za výkon, Kontaktní osoby:, tel.: 731 123 112, e-mail: personalni@sindelar-spedition.cz, Jasmin Karić, tel. 731 123 101 , e-mail : technik1@sindelar-spedition.cz. Pracoviště: Šindelář spedition s.r.o. - netolice, Vodňanská, č.p. 533, 384 11 Netolice. Informace: Jitka Voráčková, +420 731 123 132.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva Dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Kontaktní osoba-Ing.Vladimír Vlk,tel. 607 867 131, e-mail vladimir@dpvlk.cz, Práce vyžaduje fyzickou zdatnost. Pracoviště: Dřevo - palety - vlk s. r o., 383 01 Prachatice. Informace: Vladimír Vlk, +420 607 867 131.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel 2. stupně ZŠ - Anglický jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou, Kontatní osoba : Mgr.Josef Mráz-ředitel školy, tel.388431144, reditel@zsvacov.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola vacov, 384 86 Vacov. Informace: Josef Mráz, +420 388 431 144.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha CNC strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Možnost zaučení., Čtení výkresové dokumentace. , Manuální zručnost, zájem o práci, samostatnost, soustředěnost a smysl pro přesnost. Zaměstnanecké výhody: závodní stravování., Bližší informace podá paní Lenka Pazderská tel: 388 601 309, +420 702 015 935, e-mail: pazderska@klimacz.cz, osobně: Klima s.r.o., Krumlovská 38, 383 01 Prachatice od 13:00-14:00 hod. (každý den).. Pracoviště: Klima s.r.o., Krumlovská, č.p. 38, 383 01 Prachatice. Informace: Lenka Pazderská, +420 388 601 309.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Frymburskému hotelu shořela sauna.
9

V poledne se vzňala venkovní sauna hotelu

ilustrační foto

Než zaplatil loď, přišel o mobil za šestadvacet tisíc

Pátek třináctého: Narazil do stromu a odmítl dechovou zkoušku

Řasnice – Vyvázl bez zranění, čeká ho však nemalá sankce za odmítnutí dechové zkoušky. Dopravní policisté vyjížděli v pátek 13. července k dopravní nehodě, ke které došlo na místní komunikaci v obci Řasnice.

Zlato z XTERRA Czech si odváží Ruben Ruzafa a Helena Karásková

Prachatice - Po dvouleté pauze se do jihočeských Prachatic vrátil světový podnik terénního triatlonu XTERRA Czech v režii otce a syna Pilouškových. Cenné tituly vybojoval fenomenální Španěl Ruben Ruzafa a česká hvězda Helena Karásková.

OBRAZEM: Po Vajgaru se proháněli draci

Jindřichův Hradec - První ročník Vajgarské saně, závodu dračích lodí, se odehrál v sobotu na rybníce Vajgar.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT