„Už pár dnů kvartet bifluje texty, které vesměs mají vztah k zemím původu ,králů´," uvádí deník OÖN a cituje z Mossayebovy koledy: .Král Kašpar se jmenuji, pocházím ze země Perské, cestoval jsem dnem i nocí, zlato jsem ale žádné nepřinesl…
Linecký list poznamenává, že Engelhartszell je v ubytovávání uprchlíků příkladný. Už v osmdesátých letech tu našli nový domov Poláci, následovali Bosňané, Chorvati, Čečenci a Syřané. Nyní je v městečku 52 běženců, část u privátních osob, část v bývalé ubytovně mládeže nebo objektu kláštera trapistů.

Ubývá také ovcí

Po kravách a prasatech poklesl letos v Bavorsku i počet ovcí. Začátkem listopadu jich napočítali 272 000, proti loňsku o 1,8 procenta méně. Počet chovatelů se přitom zvýšil o 3,7 % na 2300.
Prasat letos ubylo 3,4 % na 3,3 milionu kusů, krav 0,8 % na 3,2 milionu.

Dost nebezpečný sklad.Kdyby to bouchlo…

Pěkně se zásobil pyrotechnikou 38letý muž v Bad Wimsbachu, okres Wels – venkov. V bývalém skladu našla policie našla kromě běžného zboží také 70 palet produktů třídy F2, k nimž patří i malé rakety, a 90 krabic pyrotechniky třídy F3 a F4, která smí být prodávána jen osobám s odpovídajícími znalostmi, píší OÖN. Majitel měl živnostenské oprávnění k obchodování jen se třídami F1 a F2, navíc jeho sklad nebyl povolen. Nebezpečné zboží nebylo zajištěno proti přístupu jiných osob. „Jedna odhozená cigareta mohla vyvolat zničující explozi," uvedl jeden z policistů. Zásahová skupina předala výrobky armádě k odvozu.

Mistr Evropy.Mistr Evropy v králíkách

Desetiletý Tim Behringer z franckého Zirndorfu se stal v Metách juniorským mistrem Evropy v chovu králíků. K zálibě ho přivedl dědeček Herbert, který stejný titul získal před lety. Vnuk mu s péčí o 60 až 120 zvířat od dětství pomáhal. Mistrem Evropy byl i Timův jeho otec. Na šampionátu ve Francii bylo vystaveno 12 000 králíků z 18 zemí. Tim se osobně nezúčastnil, měl školní povinnosti, ale přihlásil ho dědeček – a přivezl mu titul, píše PNP.

Narkomanů je méně?

V roce 2011 zemřelo v Rakousku na konzumaci drog 201 osob, rok nato 161, v roce 2013 registrovali 128 obětí a loni 122. Stoupá průměrný věk zemřelých narkomanů – ze 30 let v roce 2012 na loňských 34,8 roku. Protidrogová koordinátorka Johanna Schopperová pokles přičítá hlavně ošetřovatelským a substitučním programům – dvě třetiny lidí s problematickým konzumem drog jsou v léčení, 60 procent na substituci.
OÖN dodávají, že podle trestních statistik sice poklesl počet zjištěných deliktů u heroinu a opiátů od roku 2005 ze skoro 5000 na loňských 1500, ale stoupá počet oznámení užívání konopí – ze 17 000 v roce 2012 na loňských 25 309.

Nezastřelil v nutné obraně

41letého majitele autodílny z Hannoveru Bassama A. probudil v červnu hluk a uviděl skupinu mladíků chystajících se vniknout do domu. Nabil zbraň, vyšel a vystřelil na 18letého Maxima A., protože se prý cítil ohrožen, jak uvedl u soudu. Chlapec zasažený do zad zemřel. Obhájce obviněného argumentoval nutnou obranou, státní zástupce navrhoval uložit muži šest a půl roku vězení. Soud mu nakonec dal tři roky za zabití, napsala PNP. Rozebral, že šlo o tři mladé muže z Moldavska. Přijeli do Německa k návštěvě tety jednoho z nich a na svatbu, tedy nikoliv páchat trestné činy. Peníze ale neměli, a tak si je chtěli opatřit – náhodně u Bassama A. Žalobkyně upozornila, že když obviněný vyšel z domu, skupina se otočila na útěk – majitel nemovitosti tedy nejednal v nutné obraně. Soud dospěl k názoru, že se obviněný v poslední chvíli měl rozhodnout jinak, a uznal ho vinným.

Rozsvítí se na pohyb.Lampy rozsvítí pohyb

Anton Freudenstein, starosta Kirchhamu v okrese Pasov, prosazoval použít k obnově pouličního osvětlení techniku LED, která oproti obvyklým lampám snižuje spotřebu elektřiny o 70 – 80 procent. Pověřenec pro ochranu klimatu Hubert Baier šel dál a řekl mu, že slyšel o inteligentních pouličních lampách, které se zapnou, je-li to skutečně třeba, píše PNP.Tak se prý dá ušetřit dalších 70 procent energie. „Každý vjezd do dvora takové zařízení má, tak musí fungovat i na ulici," mínil.
Řešení nabídl největší regionální distributor elektřiny Bayernwerk. V Abensbergu už testují, jak se technika osvědčí na průjezdní komunikaci s velkým provozem, v Kirchhamu sledují užití LED lamp v sídlišti. Náklady na techniku, 7000 eur, nese Bayernwerk, 29 svítidel za 31 000 eur pořídila obec. V noci jsou lampy v klidovém režimu a svítí jen 30procentní intenzitou. Přiblíží-li se vozidlo, chodec či cyklista, zareaguje senzor a lampa se rozsvítí naplno.

Vracejí se domů

Kolem 20 000 azylantů letos zase opustí Bavorsko, píše deník PNP. Podle ministra vnitra Joachima Herrmanna se tak projevují i úřední odsuny těch, kteří nemají šanci v Německu zůstat. „Žadatelé o azyl zejména z balkánských zemí nemají žádnou šanci jej získat, každému odmítnutému proto radím dobrovolně vycestovat, než aby byl vypovězen," řekl ministr.
Odsunuto bylo z Bavorska letos téměř 4000 běženců, jen ve středu a v pátek více než sto – mimořádnými lety z Mnichova mířili do Kosova a Albánie. „Společně s dobrovolně se vracejícími opustí Bavorsko do konce roku pravděpodobně asi 20 000 běženců," řekl Herrmann.
Příliv ze západního Balkánu také silně slábne – v listopadu do Bavorska odtud přicestovalo jen 114 lidí.

Mein Kampf do škol?

Svaz německých učitelů chce zařadit komentované nové vydání Hitlerova Mein Kampfu do vyučování v celé SRN, napsala PNP. Institut soudobých dějin chce knihu přinést na trh v lednu příštího roku, poté, kdy dalšímu vydávání přestanou bránit autorská práva. „Profesionální podání výňatků z textu ve výuce může být významným příspěvkem k imunizaci dospívajících proti politickému extremismu," řekl místopředseda svazu Josef Kraus. Žádá konferenci ministrů kultury o didakticko-metodická rámcová doporučení.
Školy podle něho nemohou Hitlerův propagandistický spisek ignorovat, protože co je ve škole zakázáno, těší se podle zkušeností velké poptávce na internetu. To je lepší Mein Kampf prezentovat zkušenými učiteli dějepisu a politiky, míní Kraus. Vyučování by mělo dopadnout na žáky od 16 let. Podávány by měly být jen výňatky, na nichž by se podle principu „Střez se začít" mohlo výrazně ukázat, kam může vést cesta s takovým pamfletem, uzavírá PNP.