Jeden ze strážců nasbíral při stezce od Skleněné archy ke stoupání po Nebeskému žebříku na Luzný, tedy dlouhé jen kilometr, 150 odhozených papírových kapesníků, jeho kolega na jiné zimní turistické stezce asi stejně dlouhé 105. Ležely tu i obaly, láhve od nápojů, nedopalky…

Ředitel parku Franz Leibl připomíná, že například zmíněné kapesníčky, aktuálně chemicky preparované, potřebují často až tři roky, než se rozpadnou. Cigaretový vajgl, ve kterém je na 4000 jedovatých látek, může „otrávit“ 50 litrů horské vody, psí exkrement zůstává v lese ležet minimálně tři měsíce, a když je „uklizen“ do umělohmotného obalu, ještě podstatně déle. Obaly jako plechovky, hliníkové fólie nebo láhve škodí přírodě roky… Foto: Deník/PNP/ Lothar Mies/NPV

Stany pro Lesbos

„Rakousko dodalo týden po zničujícím požáru v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos jako první země Evropy do místa neštěstí účinnou pomoc,“ napsaly OÖN. Jejím jádrem je 400 rodinných stanů se zimní výbavou pro 2000 lidí. Na palubě zvláštního An124, největšího nákladního letounu na světě, bylo 55 tun materiálu, které ministr vnitra Karl Nehammer předal na letišti v Aténách. Zdůraznil při tom, že se nesmí podlehnout tlaku migrantů připravených k násilí a že Rakousko je nadále proti přijímání běženců. Kromě stanů bylo v zásilce 2000 hygienických balíčků, 200 stanových topení, 400 osvětlení, 7400 přikrývek a 2700 nafukovacích matrací, polštářů atd., které ministerstvo vnitra odkoupilo ze zásob Červeného kříže. Materiál a náklady přepravy stojí kolem 720 000 eur.

Víc myslivců i úlovků

Ve 950 revírech Horních Rakous loni hospodařilo 19 750 myslivců s platným loveckým lístkem, víc než kdykoliv předtím, napsal Volksblatt. Proti roku 2018 jich přibylo 200. Deset procent z nich jsou ženy. V uplynulém loveckém roce složili myslivci země 86 274 kusů spárkaté, z toho 78 384 srnčí. Počet ulovené černé stoupl z 906 na 2230 kusů. Padlé zvěře bylo 24 280 kusů: při dopravních kolizích zahynulo 15 107 zvířat, převážně srnčí (7665), zajíců (5441) a bažantů (1224). Jejich počet loni poněkud poklesl díky 500 kilometrů silnic vybavených akustickým a optickým plašením.

Jak za humny umírají

Loni zemřelo v Rakousku 83 386 lidí. Z nich 38,6 procenta na nemoci krevního oběhu a 26,4 procenta na rakovinu, napsaly OÖN. Nemoci dýchacích cest připravily o život 6,3 procenta nemocných, zranění a otravy 5,5 procenta, psychická onemocnění čtyři procenta, choroby zažívacích orgánů 3,6 procenta a sebevraždy 1,3 procenta.

Bayern bez diváků

Jak náš web informoval, v Německu se rozhodli vpouštět na ligový fotbal diváky do 20 procent kapacity sedadel. V Mnichově byli opatrnější, zvolili 10 procent a na zahajovací duel Bayern-Schalke v pátek tedy mohlo přijít 7500 lidí. I z toho ale sešlo. Ve čtvrtek to zakázalo město vzhledem k šířící se koronavirové nákaze, píší PNP. Starosta Dieter Reiter upozornil, že tzv. incidenční číslo ve městě se během dne zdvihlo od necelých 34 na 47,6 a Mnichov musí přijmout řadu masových preventivních opatření ve veřejném životě. „Pak nemůžeme zároveň pustit desetitisíce fanoušků na zápasy,“ řekl.

Rakousko přiostřilo

Rakouská vláda ve čtvrtek rozhodla o zpřísňujících opatřeních proti pandémii. Sociální kontakty mají být dále omezeny – privátních oslav a akcí v uzavřených prostorách s výjimkou pohřbů se od pondělí může účastnit jen maximálně deset osob, venku do stovky. Konzumace v restauracích bude nadále možná jen vsedě, u jednoho stolu smí být maximálně deset hostů, stání u baru se vylučuje, roušky budou povinné i pro hosty při pohybu. Lidé je musejí nosit v obchodech, ve službách, na trzích, při mších, v hromadných dopravních prostředcích a na úřadech. Pro kulturní a sportovní akce dál platí limit diváků – 3000 na událost pod širým nebem, 1500 v hale.