Linec - Horní Rakousy povolily obchodníkům ve Welsu v blízkosti místa tradičních vánočních trhů prodej o čtyřech adventních nedělích, tedy od 29. listopadu do 20. prosince, vždy od 14 do 18 hodin. Zaměstnance však živnostníci nesmějí nasazovat, pracovat mohou jen oni sami a jejich rodinní příslušníci. Prodávat lze cokoliv kromě potravin, neboť se předpokládá, že poptávku po nich uspokojí stánky trhů, píše deník OÖN. Podle odborářů prý chtějí ve Welsu ale otevřít jen čtyři obchody.
Nedělní prodej odmítají odbory – v referendu 253 prodavačů bylo proti němu 95,7 procenta.
Wels před adventem.Sekce obchodu v Hospodářské komoře pracuje na rozšíření nedělního a svátečního prodeje, pokračují OÖN. Hallstatt a St. Wolfgang mají už 30 let výjimku včetně zapojení zaměstnanců – mohou prodávat od května do poloviny září od 8 do 18 hodin. Branže chce tuto možnost dát i obchodníkům v turistických zónách velkých měst – v Linci, Steyru a Welsu. „Domácí mohou tak jako tak nakupovat šest dnů v týdnu. Nám jde o to, aby mohl nakupovat i turista, který je tady jen v neděli nebo ve svátek. Obchod si nemůže dovolit takové obraty nechat ležet," míní ředitel sekce komory Manfred Zöchbauer. V lednu chtějí testovat zájem a pak případně hledat konsensus s odbory.
Obecně v Horních Rakousích platí, že ve všech místech do 3500 obyvatel mohou o nedělích a svátcích od 8 do 12 hodin obchody prodávat zboží denní potřeby, ale ne prostřednictvím zaměstnanců ve mzdě. Využívají toho hlavně prodejci potravin, řezníci a pekaři.

Korupce u stánků?

„Krátce před startem adventu se stahují černá mračna nad lineckými trhy," píší OÖN. „Dva zaměstnanci městského trhového úřadu jsou podezřelí, že za úplatek měli zajistit lepší místa na tržnici. Dále měli za místo účtovat nižší poplatky za naturální protiplnění různými dárky."
Případ město oznámilo protikorupčnímu státnímu zastupitelství do Vídně. Vedení radnice požaduje i vlastní šetření věci.

Pro běžence i bezdomovce

Bývalé rozdělovací centrum pošty u lineckého Hlavního nádraží už mezi 10. zářím a 29. říjnem sloužilo jako nouzové útočiště tisíců uprchlíků, než tito lidé pokračovali zvláštními vlaky do Německa. Nyní bylo vybaveno proti chladu a má poskytnout útulek nejen běžencům, ale jedna z hal je vyhrazena i těm žadatelům o azyl, kteří se nevejdou do státních ubytoven a ocitají se prakticky na ulici, píší OÖN. Podle zemského rady pro integraci Rudiho Anschobera je v Horních Rakousích bezdomovectvím ohroženo 400 až 500 žadatelů o azyl, pro které země hledá menší ubytovací kapacity, ale také větší středisko, kde by uprchlíci našli i lékařskou pomoc.

Sankce nepřizpůsobivým?

Rakouský ministr pro integraci Sebastian Kurz předložil 50bodový plán práce s azylanty. Jsou v něm i povinný osmihodinový kurs, v němž se běženci mají seznámit s nejvýznamnějšími hodnotami platnými v Rakousku, jako rovností pohlaví a náboženství, s demokracií, zásadami právního státu atd. „Věřím, že masa těchto lidí má tak jako tak velký zájem o pravidla, kterými se řídí život v hostitelské zemi," míní Kurz v deníku OÖN. V plánu jsou také intenzivní kursy němčiny. „Novinkou, a nikoliv nespornou, je, že uprchlíci, kteří při naplňování programu nebudou dostatečně spolupracovat, mají být citelně sankcionováni," uvádí list. Konkrétně mají přijít o polovinu poskytované sociální pomoci, což je aktuálně 827,82 eura měsíčně včetně příspěvku na bydlení.
Návrh ministra Kurze obdržela všechna ministerstva k posouzení. Posléze mají ministr financí a úřad vlády rozhodnout, co bude v této oblasti v příštím roce financováno ze 75milionového balíčku.
Rakousko letos očekává 95 000 žadatelů o azyl.

Pokus vraždy při SMS

Při psaní SMS zprávy na mobilu za jízdy srazila loni v srpnu kolem 7.45 hodiny na spolkové silnici mezi Weilem a Renningenem v plné rychlosti 21letá německá řidička dva dobře viditelné cyklisty v nápadném oblečení. Podle zjištění se řidička asi devět sekund nedívala na vozovku. Po nárazu nakrátko zastavila, ale přes těžké poškození auta, mezi jiným s prasklou pneumatikou, v jízdě pokračovala. Podle soudu není jisté, zda zraněné, odhozené do vysoké trávy, na místě viděla. Podle síly nárazu ale musela vzít v úvahu, že srazila nejméně jednoho člověka. To, že odjela, svědčí o jejím úmyslu čin zakrýt, což je podle soudu znak zločinu vraždy. Až později přece zavolala policii, že měla nehodu. Jeden z cyklistů zemřel, druhý byl těžce zraněn. Okresní soud ve Stuttgartu její čin kvalifikoval jako pokus vraždy a uložil jí dva roky podmíněně na tři léta. Rozsudek není pravomocný.

Zamarodili si

Loni bylo hospitalizováno více než 2,95 milionu bavorských občanů, napsala PNP. Je to o 15 procent víc než před deseti lety. Statisticky byl tedy ošetřován na lůžku každý čtvrtý Bavor. V roce 2005 to byl každý pátý. Pobyt jednoho nemocného stál průměrně 4100 eur.
Přes 130 000 pacientů bylo loni stacionárně léčeno pro nemoci krevního oběhu a pohybového aparátu.

Vylepší si silnice

V příštím roce „pustí" spolkový rozpočet rekordních 600 milionů eur do údržby bavorských dálnic a silnic. Je to o 30 procent víc než loni (461 milionů), uvedla PNP.

Kompletních rodin ubývá

Počet nezletilých, kteří v Bavorsku vyrůstají v úplné rodině, loni lehce poklesl na 79 procent. Před deseti lety jich bylo 82 procent. Ze dvou milionů dětí v této spolkové zemi žije téměř 15 procent jen s jedním rodičem. Polovina má jednoho sourozence, čtvrtina dva a více, čtvrtina vyrůstá jako jedináček.

Nevycházejí s penězi?

Téměř 60 procent Rakušanů má pocit, že nevychází s penězi. 52 procenta z nich míní, že to způsobují hlavně daně, 49 % viní ceny benzínu, 48 % náklady na léčení, 47 % tíží i ceny potravin a 45 % výdaje na vzdělávání dětí, píší OÖN. Přesto většina platí své účty přesně. 39 % sice v posledním roce nějaký nevyrovnalo v termínu, ale to se z většiny – ze 63 % - stalo vlastní nedbalostí. Jen 14 % nemohlo nebo nechtělo platit včas.
Téměř třetina Rakušanů označila svou vlastní hospodářskou situaci jako velmi dobrou nebo opravdu dobrou – z mužů 39 %, z žen 25 %. Dvě třetiny si dokáží měsíčně ukládat kolem 200 eur, z toho 72 % jako rezervu na nepředvídané výdaje a 41 % na dovolenou.