Landshutská poslankyně Ruth Müllerová tak chtěla vědět, zda jsou nějaké obchodní vztahy mezi národním parkem či ministerstvem životního prostředí se členy výboru obcí parku, nebo mezi funkcionáři ochrany přírody z Regenu a ředitelem národního parku. Požadovala informace i o tom, zda ministerstvo financuje nebo osobními zásahy podporuje některé investice parku, a jak vysoké jsou roční výdaje parku na reklamu ve východobavorských médiích.

Jens Schlüter, ředitel svazu ochrany přírody okresu Regen, je jedním z těch, k nimž poslankyně SPD „stahovaly" data. Podle něho bez valného efektu – dozvěděly se, že v roce 2002 jako student praktikoval v národním parku a dostal praktikantský honorář. „Neumím si představit, jak by takové informace mohly být politicky cenné jinak než jako případný podklad k osobním útokům s mottem: angažuješ se pro národní park, protože si tě koupil finančními příspěvky nebo obchodními vztahy," říká.

Poslankyně Johanna Werner-Muggendorferová pokládala ministerstvu ještě cílenější otázky. Chtěla mimo jiné vědět, jaké příspěvky dostávají občanská sdružení podporující národní park a ptala se na zaměstnanecké vztahy mezi správou parku a členy představenstev jednotlivých sdružení. Některé otázky směrovala na konkrétní jména s dotazem, zda jimi případně poskytované služby pro park byly veřejně poptávány a rovnoprávně přidělovány. Dále chtěla vědět, jak je zabezpečeno, že úředníci nebo zaměstnanci parku, eventuálně bavorského státu, během služby nebo ve volném čase nejsou činní  pro zmíněné kluby a organizace.

Obě tazatelky si odpovědi vyžádaly s tím, že nebudou zveřejněny.

Jens Schlüter spekuluje, že za otázkami poslankyň je iniciativa regenského hejtmana Michaela Adama – ostatně i Werner-Muggendorferová sama bezelstně PNP řekla, že jde o „zakázku pro nejmenovaného hejtmana". Jako pověřená pro tento okres měla také Adamovi říci, že „když bude něco mít," aby se na ni obrátil, poznamenává pasovský list.

Sama poslankyně věc odbývá s tím, že otázky jistě nejsou všechny hezké, ale že se v jejím regionu zkrátka vedou určité řeči a ona chce mít podklad, z něhož by si mohla udělat obrázek. „Ptát se je snad dovoleno," uvádí.

V. I. P. migranti

Hornobavorská vláda začala umisťovat azylanty také na olympijský stadion v Mnichově, píše deník PNP. Prvních čtyřicet už tam přišlo v noci na pátek, přes den jich mělo přibýt dalších 80. Celkově má být pro běžence umístěno 180 lůžek v sektoru V. I. P. pod tribunami.

Ilustrační foto.Jestřáb je ptákem roku

Svaz pro ochranu ptactva a svaz pro ochranu přírody v Německu vyhlásily Ptákem roku 2015 jestřába. „Plachý dravec sice už není přímo ohroženým druhem, ale je přes zákaz dál loven," sdělili vyhlašovatelé. Mnozí myslivci jej totiž považují za konkurenci v lovu zajíců a bažantů. A protože tu a tam mu padne za kořist i drůbež či holubi,  není příliš oblíben ani u chovatelů a holubářů.  Opakovaně jsou v blízkosti holubníků nacházeny pasťové koše pro jestřáby. Ochránci přírody v té souvislosti zdůrazňují, že od sedmdesátých let je lov jestřábů trestným činem, uvádí PNP. Také ministryně životního prostředí  Barbara Hendricksová vyzývá k důslednější ochraně tohoto dravce.  Ten umí lovit i v hustých lesních porostech, ale stále častěji se objevuje i ve velkých městech, kde má dost celoroční potravy v havranech a strakách. Tak se usídlil například v Berlíně, v Hamburku, v Kielu, Drážďanech a jinde.

Experti odhadují počet v Německu hnízdících párů na 11 500 až 16 500. V Bavorsku žije kolem 2500 jestřábů. Z mnoha oblastí ale prý nevysvětlitelně mizí.

Ilustrační foto: Deník/Karel Pech

Tmavší Vánoce

Město Linec zkrátilo rozpočet na vánoční osvětlení o 30 000 eur na 270 0000, píší OÖN. „Už před dvěma roky jsme ušetřili 90 000, takže hranice bolestivosti je dosažena," řekla radní pro ekonomiku  Susanne Wegscheiderová. „Její argumenty ostatní strany nepřesvědčují," pokračuje list. „Takto pravděpodobně v pěti ulicích, třeba i na Graben a v Radniční, už nebudou viset žádná vánoční světla." Člen rady Erich Kaiser uvedl, že se plně hlásí k vánočnímu osvětlení, ale že jsou města, kde náklady na něj zcela přebírají podnikatelé. Svobodní s utažením rozpočtu souhlasili s podmínkou, že v dalších třech letech už nebude krácen.