Linec – „Že jsou Horní Rakousy agrární zemí číslo jedna v Rakousku, lze také cítit," řekl zemědělský zemský rada Max Hiegelsberger (VP) v deníku OÖN. Ten dodal, že „ve venkovském vzduchu už bude jaro", když v příštích týdnech začnou zemědělci ve zvýšené míře rozlévat po polích močůvku jako hnojivo. „Je to naše zlato," míní Hiegelsberger, který odhaduje, že jde o hodnotu 50 až 55 milionů eur.
Téměř polovina močůvky z celého Rakouska bude vylita a vystříkána mezi Šumavou a Dachsteinem – celkem osm milionů kubíků. Po zákazu jejího užívání v zimě s ní mohou zemědělci od 15. února pozemky znovu ošetřovat – samozřejmě při dodržování norem k ochraně půdy a vod. Podle Franza Xavera Hölzla ze zemské ochrany půdy je stále míň černých ovcí, které pravidla neplní a musí proto počítat s tresty. Prezident Agrární komory Franz Reisecker mluví o posunu hodnot: „Už to není jako dřív, že se jednoduše vyváží, jakmile je žumpa plná…"
Nelibosti veřejnosti jsou si prý statkáři vědomi a snaží se množství unikajícího čpavku redukovat optimalizací krmení a „trefováním se" do počasí – do nižších teplot, za bezvětří a lehkých srážek, hlavně večer.

Registrační poplatky jsou poprávu

Podle úterního rozhodnutí rakouského Ústavního soudu neodporuje stanovení povinnosti registračních pokladen ústavě, „není nepřiměřeným zásahem do svobody podnikání", napsal deník OÖN. Soud dodal, že povinnost takto účtovat může platit nejdříve od 1. května. Rozhodl tak ve věci stížnosti designérky šperků na vedlejší úvazek, podnikatele v taxislužbě a jednoho truhlářství. Ti měli náklad spojený s opatřením pokladen za nepřiměřeně vysoký, a tím protiústavní.

Nacpaná ulice

Se 228 400 pasanty týdně je linecká Landstrasse druhou nejfrekventovanější nákupní zónou Rakouska. Neohroženě vede vídeňská Mariahilfer Straße se 336 000 chodci týdně. Třetí je Innsbruck, čtvrtý Štýrský Hradec. Nejvíc lidí se na Landstrasse pohybuje na Mozartově křižovatce. „Dobře se vyvíjí také hlavní ulice v Linci-Urfahru, kde je týdně na cestě 46 300 lidí," píší OÖN. Magnetem je tu nákupní centrum LentiaCity. Rok od roku stoupá frekvence v Panské ulici v Linci mezi Promenade a Novým dómem díky velmi angažovaným obchodníkům a majitelům domů. V roce 2012 tu napočítali 19 100 lidí týdně, loni v říjnu tudy chodilo 22 600 lidí.

Udají kuřáky marihuany?

Gymnázium ve Würzburgu slíbilo odměnu 100 eur za tip na kuřáky a dealery marihuany, napsala PNP. Ředitel školy Hermann Rapps vysvětlil, že před měsícem ho rodiče upozornili, že se na škole konopí kouří a obchoduje se s ním. Musel prý tedy jednat. Bylo několik upozornění, ale žádné se nepotvrdilo. Jednou ředitel také vyplatil zmíněných 100 eur z vlastní kapsy. Při rozhovorech s označenými žáky se prý ukázalo, že podezření nebyla důvodná. Pokud by se ale potvrdila, oznámili by dealera policii a žáka vyloučili ze školy. Policie nechce „úlovkovou prémii" komentovat, uzavírá PNP. Na würzburgských školách podle ní není kouření marihuany žádným opravdovým problémem.

Rakušanů přibývá

Loni se v Horních Rakousích narodilo 14 586 dětí, o jedno procento víc než předloni. Zemřelo 13 607 osob, asi o tisíc víc než v roce 2014, bilance porodnosti je přesto kladná –plus 979.
V Rakousku celkově se loni narodilo podle předběžných čísel 84.023 dětí, rok předtím 81 722. Údaj bude muset být ale přepočítán vzhledem ke změně v pořizovacích datech, kdy začaly být registrovány i porody Rakušanek a úmrtí občanů v zahraničí, vysvětlují OÖN. Bude třeba statistiku upřesnit, aby se zabránilo dvojímu uvedení.
V Horních Rakousích loni také výrazně přibylo sňatků – o 18,68 procenta ze 6519 na 7737.

Opravdu vlk za humny

Analýza DNA ve švýcarské laboratoři potvrdila, že šelma, která koncem února strhla ve výběhu u Leopoldschlagu na české hranici devět daňků a kolouchů (Deník informoval), byl vlk, sděluje linecký Volksblatt. Pojišťovna už chovatele odškodnila. Podle okresního mistra lovu OÖN Gerharda Pömera není důvod k hysterii: „Vlci zůstanou i v budoucnu v Mühlviertlu vzácností, náš region je pro tento druh příliš hustě osídlen." Předpokládá, že vlk řádící u Leopoldschlagu přišel z Čech.
Okresní úřad životního prostředí v bavorském Starnbergu zase potvrdil, že fotopast zachytila 7. března na severu okresu vlka. „Nacházel se tedy jen několik kilometrů od Mnichova," uvedla PNP a připomněla, že vlci sice v Bavorsku trvale nežijí, ale v uplynulých letech tu byly pozorovány opakovaně jednotlivé exempláře.

Málo dárců orgánů

Tělesné orgány věnovalo loni v Bavorsku 139 lidí, ale na čekací listině na nové ledviny, játra apod. čekalo více než 1500 nemocných, řekla ministryně zdravotnictví Melanie Humlová (CSU). K vyburcování veřejnosti k ochotě orgány darovat má být založena síť dárců. Má občany senzibilizovat k vyplnění průkazu dárce. Jeho tiskopisy jsou u domácích lékařů, v nemocnicích a na internetu, uvedla PNP. K novému spolku dárců se přihlásilo zatím 60 organizací, mezi nimi zdravotněpolitické instituce, církve, sociální svazy a zástupci médií.

Nabízel nacistické věci

Obchodník s uměním z Bambergu nabídl na internetu k aukci snímky nacistických řádů a starých dokumentů s hákovým křížem. Tím podle státního zastupitelství naplnil skutkovou podstatu trestného činu šíření symbolů protiústavní organizace. U muže byla domovní prohlídka a úřední soud mu trestním příkazem uložil peněžitý trest 1000 eur. Protože podal odpor, věc soud projedná v červnu v hlavním líčení.
Obviněný řekl, že šlo o několik objektů z 800 pocházejících z vyklizeného bytu – cigaretové nálepky k olympiádě 1936, říšský zákoník z roku 1943 a více nacistických řádů. „To je prostě historie," uvedl a ujistil, že tím nechtěl dělat nějakou propagandu.
PNP dodávají, že takové objekty se prodávat smějí, ale jen k vědeckým a kunsthistorickým účelům.

Bolí záda…

Počet lidí, kteří v Bavorsku podstoupili stacionární ošetřování bolestí zad, silně stoupá. V roce 2014 jich bylo o téměř 60 procent víc než před jedenácti lety. Oproti roku 2013 počet případů vzrostl o více než šest procent. Celkově se nechalo hospitalizovat 110 000 lidí, z toho 54 % ženy. Každý druhý pacient byl starší 60 let.

O medvěda se málem poprali.Zabavili medvěda

V pondělí úřady zabavily v Plattlingu cirkusu Louis Knie/Alberti 22 let starého medvěda Bena, kterého prý cirkus nedržel v souladu s předpisy o ochraně zvířat, píše PNP. „Před jeho klecí se odehrávaly zčásti dramatické scény mezi majiteli medvěda, cirkusáky, ochránci zvířat, zástupci veterinárního úřadu a policií," uvedl list. Zvíře odvezl po několika hodinách čekání a sporů ve 12.30 na pokyn okresního úřadu nákladní vůz pod policejní ochranou na předběžné místo, které z bezpečnostních důvodů nebylo zveřejněno pro nebezpečí, že se rodina, která při odebrání vykazovala vysoký potenciál agrese, pokusí Bena dostat zpátky násilím. Podle velitele hasičů Antona Bachmaiera byli cirkusáci „tak agresivní, jak to ještě nezažil". Jednu z ochránkyň zvířat měli podle svědků pokopat. Nasazeny nakonec byly na dvě desítky policistů, kteří se pokoušeli vášně tlumit. Cirkusáci hrozili ochráncům a úředníků, že se bůh postará o spravedlnost a potrestá je, a část aktérů se teď prý bojí o život.
Podle Animals United Deutschlands byl Ben posledním ještě aktivním cirkusovým medvědem v zemi. Organizace ochrany práv zvířat jej sleduje už měsíce a usiluje o jeho osvobození. Že to tentokrát klaplo, za to prý vděčí veterinárnímu úřadu v Deggendorfu, který byl připraven „jednat ve smyslu ochrany zvířat". Jeho rozhodnutí je prý vzorové pro celé Německo.
PNP připomínají, že už řadu let se snaží také organizace „Čtyři pracky" dosáhnout, aby mohla tohoto „mírumilovného obra", kterého současný majitel získal ze zoo jako sedmiměsíčního, převézt do záchytné stanice v meklenburském Müritzu. Alternativou jsou také podobné parky v Černém lese a v Durynsku. Podle obou sdružení ochranářů je ale nejdůležitější, že se Ben už nemusí vrátit do cirkusu.
Jeho majitel Harry Frank trvale tvrdí, že Benovi se daří dobře, je dobře krmen. Všechny předpisy prý dodržel a nechápe, proč mu má být medvěd zrovna teď násilím odveden. Při vystoupení plnil věku přiměřené role – jezdil na kole, dělal kotrmelce a houpal se na lavičce. Okresní hejtmanství nyní prověřuje možnost právních kroků proti majiteli medvěda. Když na místo dorazila policie, pokoušel se s přívěsem s Benem odjet, a při tom prorazil plot. Hrozí mu obvinění z urážky na cti, poškozování cizí věci a protivení se úřední moci.
PNP uzavírají, že 31 měst už zakázalo vystupování šelem v cirkusech.

Opravdu čilá 103letá stařenka!Nemá s kým si popovídat!

Se 103 lety je Bertha Wallnerová nejstarší občankou Landau. Žije v místním domově seniorů. „Na ty, kteří ji slyší vyprávět, ale působí až příliš aktivně na to, aby tam byla umístěna," uvádí PNP, a stařenka si také postěžovala starostovi Helmutu Steiningerovi, když jí přišel blahopřát k jubileu: „Jsou tady jen samí staří lidé, s kým si mám pak popovídat?!" řekla.
Každý den se hodinu prochází s chodítkem, i za špatného počasí. „Nikdo se mnou ale nejde," říká. Vypočítává dále: tu a tam půl hodiny gymnastiky, každé dva týdny účast na mši, tréninky paměti, společné pití kávy a svačinky… „Je to vlastně našlapaný program, ale když o něm Berta Wallnerová mluví, zní to, jako by neměla co dělat," dodává PNP. Jen sluchu prý jubilantce silně ubylo, takže se sotvakdy dívá na televizi a také do divadla jít nemůže. Místo toho teď čte hodně noviny…