Ve srovnání s loňskem je to malé zlepšení. Celoročně zaměstnaní muži na plný úvazek brali podle Statistik Austria naposledy 51 035 eur, ženy 40 864. To je rozdíl 10 172 eur, tedy 19,9 procenta. Loni to bylo 21,7 %.

Dámy si polepšily ve všech spolkových zemích, ale rozdíly jsou dál značné. Největší rozdíl v příjmech je ve Vorarlbersku – 27,6 % neboli 14 358 eur. Egal Pay Day tam měli už 22. září. Následují Horní Rakousy 24,2 % (12 111 eur). Nejmenší rozdíly jsou ve Vídni (15,2 % - 8212 eur), kde EPD bude až 6. listopadu.

Mobil přitahuje

Studie Technické univerzity (TU) ve Vídni a holnorakouské Zaměstnanecké komory ukázala, že frekventanti výzkumu se na mobil podívají průměrně 84krát denně, napsaly OÖN. 150 účastníků studie vyplňovalo dotazníky a pořizovalo stručné denní záznamy, univerzita navíc vyvinula app, který zaznamenával uživatelská data smartphonů.

Podle nich výzkumníci rozdělili účastníky studie na skupiny moderátních, průměrných a intenzivních uživatelů smartphonů, které se vzájemně výrazně lišily. Martina Hartner-Tiefenthalerová z institutu manažerství TU výsledky uzavřela konstatováním, že kdo handy užívá méně, je spokojenější, a to v pracovních i ve volných dnech. Intenzivní „mobilisté“ jsou méně ukotveni na práci, a také se častěji nudí. Častěji uvádějí, že o volných dnech jsou pod tlakem času a stresují se, jsou častěji rozrušeni nebo rozzlobeni. Kromě jiného mají významně častěji chronické bolesti zad.

Hartner-Tiefenthalerová doporučuje kontrolovanější zacházení se smartphony, například stanovení si času bez e-mailů a volání. Také se zaměstnavatelem by si měli dohodnout, jakou jejich dosažitelnost by si představoval.

To jsou miláčci!

Beze slov.Zdroj: Deník/repro

Linecký deník OÖN vyzval čtenáře k zaslání fotografií pejsků a kočiček – a dostal jich téměř 800! Porota je vyhodnotila a vítězové obdrželi věcné ceny od firmy vyrábějící potravu pro domácí mazlíčky. Dva snímky připojujeme.

Hops!Zdroj: Deník/repro

U hranic jsou bez obchodu

V pohraniční Bavorské Železné Rudě nebude od prosince žádný obchod s potravinami, zaznamenala PNP. Družstevní krámek zavře - obrat je zkrátka příliš malý. „Odpovědní si stěžují zejména na chybějící soudržnost domácích obyvatel,“ uvádí list.

Už končí…Zdroj: Deník/repro PNP

„Když v říjnu 2009 tady zavřel poslední obchod s potravinami, bylo za velké účasti občanů založeno spotřební družstvo s cílem otevřít venkovskou prodejnu pro základní zásobování,“ vysvětluje PNP. „1. srpna 2010 byla otevřena, Tučné výnosy nikdy neměla, ale o to družstevníkům taky nešlo, chtěli zajistit základní zásobování místních občanů a turistů. Finanční situace prodejny ale byla stále horší. Odpovědní představitelé opakovaně apelovali na to, aby víc domácích chodilo do obchůdku nakupovat, aby jeho provoz trvaleji zajistili, ale výzvy a varování šly do prázdna.“

Pokud by prodejna šla do insolvence, ručiii by osobně členové představenstva družstva. Do takového rizika nešli a na mimořádném zasedání rozhodli krámek k 30. listopadu zavřít. „To je hořká prohra a špatná zpráva pro Bavorskou Želenou Rudu, to je katastrofa,“ řekl starosta Charly Bauer, předseda dozorčí rady družstva, jemuž prodejna náleží.

Vánoční stromek pro prezidenta

„Oficiální“ vánoční strom pro rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena obstará letos hornorakouská obec Pennewang (okr. Wels-venkov). „Jedli předají prezidentovi 30. listopadu zemský hejtman Thomas Stelzer a starosta Franz Waldenberger (oba ÖVP). Stelzer využije termínu u hlavy státu i pro pracovní rozhovor,“ uvedly OÖN.