Podle zadání měli účastníci připravit informační tabule nebo ozvučenou internetovou obrazovou galerii na téma „Jeden obraz řekne víc než tisíc slov – ale co?". Linečtí si za téma zvolili občanskou válku v Sýrii a vědomě proti sobě postavili protikladné postoje západu a východu k této otázce. „Hodně jsme rešeršovali v internetu, prohlíželi propagandistická videa a internetová fóra Islámského státu," říká v deníku žák Martin Klaffensteiner. Přitom si uvědomili, jak cíleně obě strany svou propagandu nasazují. „IS se inscenuje heroickou, pokouší se provokovat. Západ ukazuje emoce, často trpící děti a civilisty," uvedl. Jemu prý bylo jasné, jak je těžké zůstat objektivním… Učitel Markus Hinterholzer dodal, že projekt vyvolal u žáků i privátní zájem o tento politický konflikt.
Změny perspektiv pohledu na porotu obzvlášť zapůsobily, řekl vedoucí projektu Hans-Georg Lambertz: „Forma a obsah korespondují, práce jde do hloubky," pochválil třídu.

Zlatá cihla připadne nálezkyni.Cihla zlata nálezkyni

Protože nikdo nemohl prokázat vlastnictví půlkilogramové zlaté cihly nalezené loni v srpnu v Königsee v okrese Berchtesgadenu 16letou dívkou ze Severního Porýní – Vestfálska při potápění (Deník informoval), připadl po vypršení zákonné úložné doby nález jí, píše PNP.
Z cihly byla odstraněna identifikační čísla a písmena, ale technici kriminálky je dokázali obnovit. Přesto se majitele pokladu ani jeho osud nepodařilo dohledat.

Chybějí nosiči rakví

Nosičů rakví ubývá.„Jak to vypadá, mnoho pohřbů se bude muset obejít bez stálých tichých průvodců obřadů, nosičů rakví a pomocníků při různých úpravách smutečních síní a hrobů," píše PNP. „Sotva nacházíme někoho, kdo by to chtěl dělat," stěžuje si starostka Teisnachu v okrese Regenu Rita Röhrlová, a zdaleka není sama.
Role se u nich většinou ujímali důchodci, ale ti časem zestárli a odešli. Poslední pohřby v obci tedy probíhaly pragmaticky – zaměstnanci stavebního dvora spouštěli rakev do otevřeného hrobu poté, kdy smuteční hosté se z márnice přesunuli ke mši do kostela. Starostce vadí, že tak nemohli k rozloučení sledovat ukládání rakve - po návratu na hřbitov už nebožtík ležel v zemi. Chtěla by proto tradici hrobníků – nosičů rakví obnovit.
Zůstal jí k dispozici poslední, 64letý Gerhard Schindlbeck, a ten sám s rakvemi manipulovat nemůže, postará se maximálně o úpravu věnců, připravuje nářadí, svěcenou vodu, reproduktory, případně nese v čele průvodu urnu. Přihlásil se ke službě na listopadový inzerát. Otevřeně říká, že si chtěl něco přivydělat. Za nasazení mu obec platí 20 eur. K tomu, že se přihlásil sám, míní, že další se nejspíš nechtějí časově vázat.
Podobné problémy mají i v Patersdorfu, kde rakve nosí čtyři důchodci – každý za 15 eur za obřad. Starosta Will Dietl ví, že brzy budou muset z důvodů věku skončit. Nejstaršímu, Josefu Hinkoferovi, je 79 let a stěžuje si, že už ho bolí kolena, uvádí PNP. Ze zkušeností ale připomíná, že pohřbů do země také hodně ubývá, v Patersdorfu loni byly čtyři nebo pět.
Také ve Viechtachu směřuje trend ke zpopelňování, ale nosiči rakví jsou mnoha pozůstalými stále žádaní. Obec zajištění této služby svěřila pohřebnímu ústavu, který organizuje tři, čtyři pohřby na místním hřbitově týdně. I jeho šéfová Susanne Obermeierová má ale problémy s personálem a míní, že je jen otázkou času, kdy to poslední nosiči vzdají. Jejich průměrný věk je přes 70 let. Za pohřeb dostávají po 25 eurech.

Nemocný Tony Seidl chce dojet do Padovy.S Parkinsonem do Itálie

Bez technických prostředků by Anton Seidl z Altöttingu nemohl chodit ani mluvit, ale chce si vyplnit velkou touhu – jet na svém „lehacím" jízdním kole do Itálie, do Padovy, kde je pohřben patron jeho jména, píše PNP.
Před jedenácti lety Tonymu Seidlovi diagnostikovali Parkinsona, k tomu ve velmi agresivní variantě. Bylo mu tehdy 38 let, byl čtyři roky ženatý, otec dvouapůlleté dcery a vydělával sám. „Neupadl ale do sebelítosti a s manželkou Christiane se rozhodli pro alternativní metodu terapie, hlubokou mozkovou stimulaci. Při ní jsou do mozku zavedeny tenké elektrody a do hrudi osazen přístroj nabíjený indukcí, který vysílá do mozku elektrické impulsy tlumící projevy nemoci. Pan Seidl má toto zařízení od roku 2014.
Nyní mu tato technika má pomoci i při cestě do Padovy, dlouhé 519 kilometrů. Pacient k ní chce vyrazit 7. května.

Smetl českou turistku

S těžkými zraněními byla ve středu z Velkého Javoru přepravena do nemocnice ve Zwieselu 63letá Češka, kterou srazil 32letý lyžař z Berlína, píše PNP. Uvedla ze zprávy policie, že zraněná kolem desáté hodiny scházela s 32letou dcerou po kraji tzv. rodinné sjezdovky. Když je zahlédl sjíždějící lyžař, chtěl se vyhnout, ale na ledové plotně se smekl a narazil do starší z dvojice. Paní utrpěla zranění ramen a patrně zlomeninu krčku. Sjezdař zraněn nebyl.