Toulava ukazuje turistický ráj v srdci Čech
Táborsko – Asi 60 až 70 kilometrů jižně od Prahy začíná turistická oblast, která se zapisuje do povědomí – Toulava. Dříve tímto územím, jež zahrnuje část okresů Benešov, Příbram, Písek a Tábor, rekreanti projížděli, když mířili na Šumavu, do Českého Krumlova či Třeboně. To už neplatí. Destinace s „hlavním" městem Tábor je stále více populární.
Toulava představuje jihočeskou i středočeskou turistickou oblast. Zaujme svou rozmanitostí. Můžete vyrazit na kola, vybrat si roviny či kopce. Jsou tu podmínky pro zimní sporty, protahují se běžecké stopy. Oblast Čertova břemene a Sedlčanska, to jsou malé hory uprostřed Čech. Zdejší krajina je navíc velmi zachovalá. O Toulavě jsme si povídali s manažerem oblasti Janem Sochorem.
Jak Toulava vznikla a kdo jí dal název?
Oblast vznikla před třemi lety v partě lidí, která chtěla pro cestovní ruch a náš krásný kraj s centrem v Táboře něco udělat. Byli to podnikatelé z cestovního ruchu, ale také zástupci měst a obcí. Přišli s tím, že je třeba to, co tady máme, pro turistu komplexně představit, zabalit a především tady turistu udržet. Název pochází od Luboše Mudry z penzionu U Modré kočky ve Voticích. Do Toulavy se zapojilo Táborsko, Bechyňsko, Sedlčansko, okolí Milevska, Mladovožicko a Soběslavsko. Název celou oblast pěkně zastřešuje.
Území oblasti je rozmanité. Jak jste určili hranice?
Hranice kopírují území sdružení obcí a měst, které Toulavu nastartovaly. Prvotní myšlenka byla vyplnit na turistické mapě prázdné místo
v samém srdci Čech, které neprávem není tolik navštěvované, protože leží mezi Prahou a turisticky známějšími částmi jižních Čech. Chceme ukázat, že tady najdete nádhernou krajinu, památky a turistické cíle, které mají co nabídnout po celý rok a klidně na týdenní dovolenou. Důležité je, že Toulava stojí na spolupráci podnikatelů i představitelů měst a obcí a veřejného sektoru.
Co lidé v Toulavě nejvíce vyhledávají?
Lidé hledají domácí turistiku, přesouvají se z často neklidného zahraničí zpátky domů. Hledají zážitky, někdo hodně aktivní, někdo spíše relaxační. My dokážeme nabídnout něco navíc, třeba v Táboře existují Muzeum čokolády a marcipánu nebo historický areál Housův mlýn. Centrum aktivních zážitků je areál Monínec. Rád bych upozornil na místní via ferraty. U Bechyně je jedna z nejtěžších tras v České republice nad řekou Lužnicí v obci Zářečí směrem na kaňon Židovy strouhy, další ferrata leží pod Klokoty. Máme tady i horského vůdce, který organizuje zdejší výlety a tréninky. Jinak jsou ferraty na vlastní nebezpečí.
Oblast Toulava, to jsou tak trochu hry uprostřed Čech.
V oblasti funguje zážitková karta Toulavka. Jak ji získám?
Inspirace je z Rakouska, kde tyto karty fungují běžně. Karta Toulavka je zadarmo, dáte za ni jen vratnou zálohu stovku, kterou po vrácení karty dostanete zpět. Je
k dostání v infocentrech
a na dalších dvaceti místech. Každý, kdo si kartu vyzvedne, čerpá výhody na více než 50 turistických místech, a to i opakovaně. Navíc dostane brožurku, kde může sbírat razítka, soutěžit a pak něco vyhrát. Brožurka obsahuje seznam míst, kde můžete kartu vrátit. Vše je na www.toulava.cz.
Jak se Toulavě podle vašeho názoru daří?
I když jsme stále na začátku, za tři roky, co jsme vznikli, je tu viditelný posun. Toulava se letos stala oficiální certifikovanou oblastí Jihočeského kraje, a to je velký skok vpřed. A zkušenosti ze zahraničí potvrzují, že cesta, kterou se kraj dal, když začal podporovat cestovní ruch skrz turistické oblasti, je ta nejefektivnější. Značku Toulava začínají lidé stále více vnímat, k čemuž přispěly i hnědé značky
u silnic. Stále na budování značky musíme tvrdě pracovat. Máme postavu krajánka, který se toulá oblastí, navštěvuje festivaly, označuje je perníkovým srdíčkem dobré nálady, mluví s lidmi, říká jim, co to Toulava je, zve je na výlety, dává tipy a rozdává perníčky ve tvaru srdce. Srdce je naším symbolem, jenž se objevuje v logu. Letos jsme se nazvali Krajem dobré nálady. Je u nás hezky a chceme, aby se tu lidé cítili dobře.
Manažer oblasti Toulava Jan Sochor na procházce se synem