Stačila chvíle, 
a Josef Hes se ocitl na bruselském letišti zrovna 
v době, kdy odletovou halou otřásly dvě exploze. Ředitel Městské charity v Českých Budějovicích mířil i s rodinou a přáteli do africké Rwandy na svatbu svého bratra. Odlétali brzy ráno z Mnichova do Bruselu. Právě tam měli přesednout do letadla, jehož cílem byla Rwanda.

K Bruselu se ale letadlo blížilo právě v době, kdy tam umírali lidé. „Náš let proto odklonili do Kolína nad Rýnem těsně před přistáním 
v Bruselu. Řádně nás v letadle informovali, na letišti zajistili pitný režim a nyní vyřizujeme náhradní spojení," sdělil krátce před polednem Josef Hes. „Je nám líto obětí na životech, naše celá skupina je 
v bezpečí," doplnil.

V Bruselu v současnosti pobývá i jedna studentka Jihočeské univerzity (JU). Podle mluvčí JU Dagmar Dvořákové odcestovala dívka do hlavního města Belgie v rámci studijního programu Erasmus. „Hned poté, co média přinesla zprávu o teroristických útocích, jsme se studentkou navázali kontakt. Naštěstí je v pořádku," informovala Dagmar Dvořáková.

V reakci na události v Bruselu zvýšila stupeň ochrany 
i Jaderná elektrárna Temelín (JETE). Mluvčí elektrárny Marek Sviták upřesnil, že pod větší kontrolou je teď okolí elektrárny, zpřísnily se i podmínky vstupu do areálu.

"Lidé budou ještě opatrnější, než dosud," říká k další tragédii Lenka Martanová z Cestovní kanceláře Oceán z Prachatic. Podle jejích slov se už loňské útoky promítly do cestovního ruchu. Stejná reakce se dá proto očekávat i v případě útoků v Bruselu. „Lidé volají, vysvětlujeme jim, co se vlastně stalo, přebookováváme jejich pobyty. Útoky v zahraničí se projevily také na výběru destinací. V letošním roce bude více navštěvovaná Itálie, a to včetně její jižní části, Chorvatsko, západní ostrovy Řecka, Španělsko. I ti, kteří jindy objednávali zájezdy s předstihem, dnes vyčkávají a objednali je o poznání déle, než bylo jejich zvykem," uvedla Lenka Martanová. Zároveň poukázala na fakt, že s každým dalším útokem je začnou lidé vnímat v menší míře. „Je to vždy tragédie, když se něco podobného stane," doplnila majitelka cestovní kanceláře.

„Tak, jako vždy, je to tragická, šokující záležitost. Je evidentní, že zůstat u nic neřešících prohlášení typu: Nenecháme se zastrašit a musíme držet při sobě, nejde. Je třeba přejít od planých slov k činům. Za tuto tragédii jsou nepřímo zodpovědní ti politici, kteří spustili migrační vlnu. Měli by buď odstoupit, nebo věřím, že jim to voliči při volbách spočítaj," zkonstatoval Jan Bauer z Prachatic, který byl předsedou Evropského výboru a člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.