Po zhruba týdenním odpočinku u Růžového jezera a setkánís Tomášem Tomečkem Tadeáš usedl do sedla svého Apache. Saharu přejel s turbanem místo helmy, v Senegalu turban zase schoval do batohu. Helma se na cestu do Gambie hodila.

Tadeáš Šíma
- Pětadvacetiletý cestovatel z Prachatic se vydal na expedici Na kole přes Afriku 27. listopadu.
- Za 7 až deset měsíců chce zdolat asi 17 tisíc kilometrů a chce dojet do Kapského města.
- Denně musí ujet 80 až 120 kilometrů, momentálně jede Saharou.

Tak jako tak se úředník na hranicích nenechal odradit a vyžádal si „bakšiš“ ve výši pět tisíc franků, asi dvě stě korun. Na silnici je více drožkařů s koňmi než automobilů. Oproti Senegalu je to příjemná změna. Podél cesty je vysoká tráva, obrovské stromy, termitiště vyšší než člověk a mnoho cestiček vedoucích kamsi do džungle. Tadeáš Šíma chtěl vidět řeku Gambia, která je domovem hrochů a krokodýlů. Lidé v Gambii jsou národem mávajícím. Děti u silnice pokřikují: „Tuvak on the bicycle! (Bílý člověk na kole).“ „Poprvé se mi také stalo, že se mě čtyři chlapci lekli tak, že prchali do vesnice,“ popisuje Gambii, kde se proti němu z ničeho nic vynořil člověk v oranžovém roztrhaném úboru, vydávající zvuk o nízké frekvenci s dvěma mačetami v rukách. Šlo o tradici oslavující obřízku u mladých chlapců.


Tadeáš se vrátil zpět do Senegalu, aby dodržel plán a vyrazil do Mali. Jednodenní odpočinek si naordinoval u města Vélingara. S partou černochů, kteří provozují kemp, sledoval, jak hraje Real Madrid. Připravuje se na dlouhou cestu do Bamaka, hlavního města Mali. Zdolat musí dalších 880 kilometrů.