V úterý 11. prosince se stala lidská i profesní tragédie, když zemřel jeden ze dvou jihočeských policistů vyšetřovaný a obviněný příslušníky GIBS z násilností, kterých se měl dopustit na vyslýchaném recidivistovi. Odjel na chatu a tam se zastřelil. Zanechal po sobě dvě děti a manželku.

Na otázku, kvůli komu vlaje na policejní budově v Plavské ulici černý prapor, řekl policejní mluvčí Jiří Matzner: „Tragicky nám zemřel kolega a stejně jako jeho rodina i my to vnímáme jako velké neštěstí. Pro svoji práci žil a dýchal. S ohledem na jeho rodinu nebudeme sdělovat žádné podrobnosti.“ Redakci Deníku se přesto podařilo získat exkluzivní svědectví ze zdroje blízkého policii.

V ten samý den, ještě než se policista rozhodl ukončit svůj život, znovu vypovídal a příslušníci GIBS mu sdělili, že mu rozšířili trestní stíhání. Obvinili ho z dalších dvou trestných činů – vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby. Už v září tohoto roku byli oba dva policisté obviněni z toho, že fyzickým násilím donutili muže jménem Rodrigéz, přezdívaného Kubánec, k tomu, aby se přiznal k trestné činnosti. Ten ale, podle zdroje Deníku blízkého policii, který kontaktoval jihočeskou redakci, před 14 dny před soudem řekl, že s policisty žádný problém nebyl. Nic prý v souvislosti s policií neoznamoval. Informace o nepřípustném donucování prý uvedl až poté, co ho začali kontaktovat příslušníci GIBS. Přestože podobných případů, kdy postup policie prošetřuje GIBS, je více, ne všechny tato bezpečnostní složka zveřejňuje.

Zajímavá je i informace z důvěryhodného zdroje, že údajné profesní pochybení jihočeských policistů prověřovali jejich dřívější kolegové, kteří s nimi spolupracovali na stejném oddělení. Navíc případ dozoruje původem českobudějovický státní zástupce, který s oběma obviněnými měl v minulosti spolupracovat na mnoha případech. Tisková mluvčí GIBS Ivana Nguyenová na dotaz, jestli se skutečně jedná o někdejší spolupracovníky, uvedla: „Případ byl prověřován příslušníky, kteří neměli osobní vazby na podezřelé policisty. Ze zjištěných skutečností v tuto chvíli není důvod zahajovat vnitřní šetření. Nedisponujeme žádnými informacemi, které by nasvědčovaly tomu, že naši příslušníci nějakým způsobem pochybili.“ 

Zdroj Deníku si ale myslí, že je obvinění policistů zkonstruované a že jsou kriminalizovaní nejlepší policisté. Mrtvý policista byl v minulosti vyznamenán za záchranu tonoucího. Domnívá se také, že takhle jen GIBS sbírá výslednost. Fakt, že vyšetřovatelé přijeli na místo sebevraždy, považuje také za nešťastné, slušné by prý bylo, aby přijel z GIBS někdo jiný.

Ražbu drážního tunelu u Ješetic bude chránit sv. Barbora.
Ražbu tunelu ochrání sv. Barbora