Deník má k dispozici smlouvu mezi Správou a údržbou silnic Jihočeského kraje (SÚS) a jihočeským regionálním zpravodajským portálem, jejímž prostřednictvím si SÚS objednává reklamu. A to v době vrcholící kampaně před volbami do krajských voleb, které v jižních Čechách vyhrála ČSSD.

V pondělí dopoledne padla krajská koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012. Na snímku první náměstkyně hejtmana Lucie Kozlová.
Vypadá to, že kraj povede hejtmanka

Krajský tajemník ČSSD Karel Vrkoč popřel, že by se SÚS finančně podílela na kampani strany.

Smlouvou datovanou k 12. 9. 2016 si SÚS, která je krajskou příspěvkovou organizací, objednává pět PR článků a další reklamní služby. Hodnota zakázky činí podle smlouvy 80 tisíc korun. Volby do zastupitelstev krajů se v roce 2016 konaly 7. a 8. října.

Anonymní video, které média dostala k dispozici po provalení tzv. kauzy Lipno, přitom upozorňovalo na možnou provázanost vedení kraje a SÚS. Autor videa konkrétně uváděl, že hejtman Jiří Zimola s předsedou představenstva Jihočeských nemocnic Martinem Bláhou řešili v zašifrovaných mailech zakázky správy a údržby silnic.

O smlouvě mezi SÚS a společností provozující jihočeský zpravodajský portál už ví také Radka Maxová, krajská předsedkyně hnutí ANO, které tento týden rozvázalo koaliční spolupráci s ČSSD. „Studujeme smlouvy a jejich časovou návaznost,“ uvedla. „Je velice podezřelé, na co správa a údržba silnic potřebuje reklamu zrovna v čase, kdy probíhá předvolební kampaň,“ doplnila Radka Maxová s tím, že podrobnosti oznámí ve středu odpoledne na tiskové konferenci.

Z tiskové konference Jiřího Zimoly k výstavbě rekreačních domů Lipno - Slupečná. Na snímku zleva Martin Bláha, Jiří Zimola a Jaromír Slíva
V čele nemocnic nechtějí politika, ale odborníka

Člen vedení Jihočeských nemocnic: V počítači mám štěnici

V souvislosti s krachem koalice přišlo ve středu hnutí ANO ještě s jedním zjištěním. Člen představenstva Jihočeských nemocnic Petr Novák (ANO) zjistil, že ho někdo odposlouchává. Včera oznámil, že proto už v únoru podal Národní centrále proti organizovanému zločinu trestní oznámení na neznámého pachatele. Policejní útvar podnět vyšetřuje. „Před nástupem do Jihočeských nemocnic jsem byl upozorněn, že jsem nechtěný element a bude snaha mě zdiskreditovat," řekl.

Doplnil, že z toho důvodu si nechal pro vlastní jistotu diagnostikovat služební počítač, který dostal k použití v českobudějovické nemocnici. "Diagnostika u IT specialisty potvrdila určité podezření. Na základě tohoto výsledku jsem 7. února podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Více k tomu prozatím říct nemohu, protože probíhá vyšetřování," dodal Petr Novák.
Reakci ČSSD k oběma zjištěním se nám zatím nepodařilo získat.