S manželem Ludwigem se vícekrát vraceli na místo, ale pak už vzdali naději, že jej ještě někdy uvidí. V únoru oslavili 56. výročí svatby bez něj. „Vůbec nebylo samozřejmé, že jsme se toho dožili,“ vzpomíná Ludwig. V devadesátých letech dostala jeho paní rakovinu a absolvovala náročné chemoterapie.

Pak napsala PNP o amatérském hledači s pomocí detektoru kovů Michaelu Wagnerovi (35) z Malgersdorfu, a ten jim šperk opravdu našel – v pravý čas před Vánocemi.

S detektorem kovu už toho našel!Zdroj: Deník/repro PNP

Jak to dokázal, to PNP vyhradila k přečtení jen svým abonentům, ale o panu Wagnerovi jsme si obsáhle mohli přečíst jinde – v Mittelbayerische, které s ním byly na hledací procházce.

„Sondovat“ chodí už šest let a přes sociální sítě se seznámil s desítkami podobných nadšenců v celém Německu. Jeho prvním nálezem byl německý pěťák z roku kolem 1970. Další drobné přibývaly, také padesátifenik z Výmarské republiky. Mnoho kusů našel na polích, kam se dostaly se hnojem…

Detektor mu na procházce oznámil další kov a on zkušeně vyhodnotil, že by to mohlo být něco zajímavého. Pak vyhrabal – knoflík. „Ten si může nechat, protože jej našel a protože nemá vyšší historickou nebo materiální cenu,“ píše list. „Pokud by měl, musel by Michael vyrozumět majitele louky a bavorský stát. Získat by mohl nálezné, které by si musel rozdělit s majitelem pozemku. Nález by pak zřejmě skončil v nějakém šupleti nebo v archivu, v nejlepším případě v muzeu. Takový poklad on prý ještě nenašel. Baví ho ale hlavně hledat… Třeba taky na veřejných koupalištích, s povolením provozovatelů, kde už našel celkem kolem 250 eur, dnes uložených v pokladničce. Hledá i na dětských hřištích, ze kterých vybírá nebezpečné předměty.

V „pátrání s novinami“ pokračuje v lese, který bývá „výnosnější“, protože jeho půda není přerýpávaná. Vyhrabává víčko konzervy a pak konzervu samotnou, s nápisem „Pečený herink, delikátně připravovaný“. „Doba trvanlivosti mu skončila v roce 1977, a tak si lze představit, jak dlouho plech v půdě zůstává,“ uvádí list.

Michael už ovšem našel i starší kusy, zoxidované mince s nečitelnou ražbou, jejichž původ může naznačovat nejspíš barva materiálu. Vyhrabal už pár ručně ražených stříbrných mincí, mezi nimi dvacet krejcarů z let kolem 1700. Ještě starší jsou římské mince, které objevil v okolí Mammingu. Odtud má také sekáč a zdobenou vlásenku, obě věci z bronzu a pravpodobně z keltské doby.
Doma na kuchyňském stole rozbaluje Michael své poklady: knoflíky, olověné střely, nespočet mincí, zvonky, přezky, řády, cínové figurky, podkovy, módní šperky… Všechno pečlivě uspořádané, popsané, nejcennější věci uložené do krabic. „Někdy budí dojem, že se sám diví tomu, tolik toho už našel,“ uvádí list. „Ale pak mávne rukou a říká, že ostatní hledači toho mají stejně.“
K osobě Michaela Wagnera noviny uvádějí, že je pekařem a ve dvě hodiny v noci vyjíždí na rolleru do místní pekárny, většinou zamíchat houskové těsto. „Má rád své povolání, také kvůli volným odpoledním, ve kterých nejen odpočívá, ale také se věnuje zahrádkaření – ve skleníku a podél zdi domu pěstuje půl tuctu odrůd rajčat a 20 druhů paprik… A protože jí rád nejen chleba a zeleninu, ale i rybu, pronajal si dva rybníky. Takový pstruh nepotřebuje nic než sůl, pepř a gril,“ směje se. Je také registrovaným lovcem ondater pižmových, zavlečeného druhu, který ohrožuje domácí faunu. Chytá je do pastí, za každou dostává čtyři eura…

Dobrovolníci „za pár“

Spolek Vzpomínková služba je politicky nezávislá rakouská organizace, která se zabývá příčinami a následky nacismu a jeho zločiny. Od roku 1992 vysílá dobrovolníky do zemí, ve kterých ke genocidě docházelo. Tato veřejná služba pečující o seniory či o památníky holocaustu nebo bádající v archivech nebo muzeích je jednoroční a může být započítávána jako civilní náhradní služba nahrazující brannou povinnost.

„Minulý pátek měl spolek mimořádný sjezd, na který pozval všechny členy,“ píší OÖN. „Diskutovali především o tom, zda za nynějších prekérních podmínek krácených podpor ze státního rozpočtu je možné dál k této službě vysílat angažované lidi. Dlouhá jednání vedla loni na podzim k rozšíření podpor všech humanitárních složek, které podobné služby poskytují, ze 720 000 na 1,2 milionu eur. Na jaře se ale ukázalo, že příslušné ministerstvo dostalo k dispozici víc peněz, ale podpory pro dobrovolníky se nezvýšily, respektive zvýšila se částka, ale i počet osob, které z ní mají být podporovány. Vláda se takto snaží znemožnit vzpomínkovou službu, ale na sjezdu se spolek rozhodl i za této situace v práci pokračovat. Naši pomocníci nyní musejí žít ze 525 eur měsíčně. To je méně než polovina dávky značící ohrožení chudobou. Pokračujeme přesto proto, že se nechceme nechat vládou podrobit…“

Budou vozit do 19.30

Všechny linecké tramvaje a městské autobusy budou 24. prosince jezdit jen do 19.30, napsaly OÖN. Ze 23. na 24. 12. a ze 24. na 25. 12.nebudou v provozu také žádné noční linky. Cestujícím to má nahradit sběrná taxislužba na zavolání (AST), která v okrajových částech začne sloužit o dvě hodiny dříve než obvykle, tedy od 18 hodin, ve středu Lince od 18.15. Od 27. prosince do 4. ledna budou spoje jezdit podle prázdninových jízdních řádů, rychlá autobusová linka 77 nepojede. Odpad včetně bio a starého papíru bude služba svážet i 24. a 29. prosince.

„Lovy“ na silnicích

Na bavorských silnicích zahynulo při dopravních nehodách v loveckém roce 2017/18 (do konce března) asi 55 400 divokých zvířat, sezonu předtím 52 160, píší OÖN. Je to nejvíc ze všech spolkových zemí – na druhém místě je Severní Porýní-Vestfálsko se 32 500 padlými zvířaty. Ve spolkovém průměru je 82 procent usmrcených srnčí – v Bavorsku nepřežilo srážky 50 900 kusů.

Milosti nebudou

Na rozdíl od jiných spolkových zemí nebudou v Bavorsku před Vánocemi opět žádná krácení trestů odnětí svobody, uvedla PNP. „Doba odnětí svobody je každému jednotlivě a individuálně vyměřena po pečlivém zkoumání a zvažování okolností,“ řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti. „Možnost změnit trest cestou milosti bude použita jen v absolutně výjimečných případech. Kromě jiného by ,vánoční milost´ byla nespravedlivým a ústavě odporujícím zvýhodněním proti těm vězňům, jejichž výkon trestu končí v jiné době, třeba o Velikonocích nebo o letnicích.“ Jinak ale mohou vězni strávit Vánoce v kruhu svých rodin o vycházce nebo dovolené, pokud nebude hrozit jejich útěk nebo zneužití této dobroty. Loni toto volno dostalo o Vánocích nebo na Nový rok 493 bavorských vězňů.