„Letos ale bude chybět snad největší atrakce posledních let, 180 centimetrů dlouhý a 60 kilogramů těžký jeseter. Loni vyvolal hněvivý odpor radikálních ochránců zvířat," píší OÖN. „Jeden návštěvník umístil fotografii ryby ve výstavní nádrži na facebooku. Byl na ni upozorněn předseda fóra ochrany žraloků a delfínů v Duisburgu a trestním oznámením spustil policejní akci."

„Napřed se domníval, že v rozporu se zákonem držím ve sladkovodní nádrži žraloka," říká chovatel Matthias Maier ze Schiedlbergu. „Když mu bylo vysvětleno, že jde o jesetera, podal nové oznámení." Maier byl zaplaven záplavě urážek a vyhrožování po facebooku a telefonicky a rozhodl se letos festivalu nezúčastnit. „Loňský militantní útok německého spolku na ochranu zvířat zaúčinkoval i na organizátory výstavy, kteří z exponátů vyloučili velké ryby – jejich maximální váha je teď šest kilogramů. Tento limit byl stanoven na dobrovolném základě, když pro držení ryb na výstavách není žádná určující směrnice, jak řekla Petra Weissová z městské veterinární správy. Na limitu se dohodli s rybářským svazem, protože si prý chtěli ušetřit nový rozruch," pokračuje linecký list.

Odborný porace festivalu Werner Forstinger nechápe, že spolek radikálních ochránců zvířat z Německa mohl vyvolat v Rakousku neoprávněnou policejní akci. Doplatili na ní podle něho především mladí rybáři – dospělého jesetera jinak nemají možnost vidět. Jeho prezentace v bazénu 2,5x4 metry odpovídala druhu ryby, která dostávala dost kyslíku i potravy. „Kdyby byla nádrž větší, mohl by z ní jeseter vyskočit a zranit sebe nebo jiné," míní Forstinger.

Matthias Maier pak dodává, že nechutná historka vedla v konečném efektu k tomu, že v Německu získal nové zákazníky…

Bavorské pivo ztrácí

Zhruba 630 bavorských pivovarů zaznamenalo loni poprvé po šesti letech menší odbyt – o 0,7 procenta na 25,5 milionu hektolitrů. Prezident Bavorského svazu pivovarů Georg Schneider si to vysvětluje tím, že také mnoho výrobců v jiných zemích se pustilo do vaření specialit, které byly dlouhá léta doménou Bavorska. Pozitivní je, že loni o šest procent stoupl bavorský vývoz: nejvýznamnějším odběratelem je nadále Itálie, kterou následuje Čína – tam šlo v uplynulém roce víc než 600 000 hektolitrů.

Příliš drahá kočka

Přinejmenším 20 000 eur vybral bývalý 35letý vedoucí filiálky supermarketu ve Vídni, prý aby mohl co nejlépe zabezpečit svou kočku, píše OÖN. „Je to ušlechtilá kočka čisté rasy, jen za její operaci jsem musel zaplatit 1200 eur," hájil se před soudem. Zpronevěřené peníze, z nichž také hradil splátky životního pojištění, zakrýval účetními manipulacemi a předstíráním sériových vloupání. Z části ztrát obviňoval pokladní, které pak musely chybějící peníze doplácet z vlastní kapsy. „Obzvlášť drasticky zacházel s učněm, který musel už ve druhém roce učení sloužit na pokladně. Pravidelně mu tam chyběly větší částky, které si šéf bez jeho tušení přisvojil. Mladík je pak musel dorovnávat z učňovské odměny," uvádí list. Obžalovaný dostal u soudu šest měsíců podmíněně a musí nahradit škodu.

Sociální cena staré skautce

Spokojená seniorka.Zdroj: Deník/repro

„Gertraud Preiningová z Rohrbachu je ve svých 74 letech šťastným člověkem. Ne proto, že v úterý převzala sociální cenu své obce, ale tím, že se celý život společensky angažuje," píší OÖN.

Platí to především o skautech. Koncem padesátých let ji za nimi poslal páter Otto se slovy „Traudi, potřebujeme tě". Měl dobrý nos, jí se mezi nimi okamžitě zalíbilo, uvádí list. Práce ve skupině jí vždycky přinášela hodně radosti. Proto se ještě dnes těší z každého setkání s někdejšími skauty, ať už jsou dnes bankovními řediteli nebo policejními veliteli. Základní skautské teze „Vždy připraven" a „Každý den jeden dobrý skutek" bere dodnes vážně. Jsou prý tajemstvím její vlastní spokojenosti.

Ačkoliv je stále mezi skauty vítaným hostem, nelituje, že aktivní už s nimi není. „Člověk musí rozpoznat okamžik, kdy už je na něho něčeho moc. Nesmí přehlédnout čas, kdy se k veslu musí pustit mladí…", říká. Dnes se „na stará kolena" angažuje pro svépomocnou skupinu nemocných roztroušenou sklerózou.

Spadlo lešení

U sousedů spadlo lešení.Zdroj: Deník/repro


Ve středu v 9.30 hodiny spadlo v Mozartově ulici v Linci lešení. Naštěstí se na něm v tu dobu nenacházeli žádní lidé, zedníci pracovali uvnitř budovy. V jinak silně frekventované ulici místem události také neprocházeli žádní chodci. Trolejbus, na jehož trolej lešení spadlo, stačil v pravý čas zabrzdit, píší OÖN.

K Valentýnu hlavně kytky

Ke Dnu sv. Valentýna 14. února chce v Horních Rakousích 57 procent ctitelů obdarovat své blízké květinami, 36 procent sladkostmi (hlavně 14-29letí) a 17 procent pozváním třeba na oběd nebona výlet, píše linecký Volksblatt. Za dárky muži vydají průměrně 63 eura. 52 % udělá radost partnerce, 19 % matce, 8,5 % známé. Štědřejší než dřív prý budou letos mladí od 14 do 19 let – z loňských průměrně vydaných 28 eur to letos má být podle ředitele svazu obchodu Rainera Willa 50 eur.

Rakousko doveze ročně rostliny a květiny z celého světa za 360 milionů eur. Ačkoliv v zemi je 190 hektarů venkovních ploch pro pěstování květin a 210 hektarů skleníků, vyveze Rakousko toto zboží jen za 30 milionů. 97 procent v zemi prodaných květin z dovozu pochází z Evropy, hlavně z Nizozemska, zbytek připadá zejména na Kolumbii, Ekvádor, Etiopii a Keňu.

Učím se bavorsky

Učím se bavorsky…Zdroj: Deník/repro PNP

Jako pomoc k integraci myšlené vydání jazykové tabulky „I lern Boarisch" (Učím se bavorsky) se vyvinulo v hit, píše PNP. Během prvních 24 hodin bylo objednáno na 500 výtisků, řekl Horst Münzinger z podpůrného spolku pro bavorskou řeč a dialekty. Za dva týdny objednaly spolky, školy i privátní osoby na 1500 tabulek. Mezi „překládanými" pojmy jsou například „sArbadsagentua" (agentura práce), „da Doimetscha" (překladatel), ale i "sMaanagloo" (pánský záchod) nebo bavorská formulka "Hawadehre" (mám tu čest). „Cílovou skupinou jsou vedle migrantů i ,všichni lidé, kterým dělá radost nářečí´,"uvádí list..

Řidičáky pro kočáry

Součástí výuky byla i praxe.Zdroj: Deník/repro PNP

Od Vánoc probíhala v Bärnzellu řidičská škola pro kočí, která učila zájemce teorii i praxi nutným k jízdě s koňmi v městském provozu a v terénu. „Všeobecně stále vyšší objem dopravy vyžaduje znalosti a dovednosti i od účasti pomalejšího zápřahu v provozu. Lekavost koní také přináší určitá rizika a momentálně už pojistitelé požadují doklad o složení řidičských zkoušek vozky, především při účasti na slavnostních průvodech," píše PNP.

Nováčci uspěli.Zdroj: Deník/repro PNP
V lednu takové zkoušky pro získání základního řidičského průkazu a značky třídy „V" složilo devět zájemců ze Zwieselu a okolí. V teorii se učili základní znalosti o držení koně a jeho ošetřování, o vlastnostech kočárů a zápřahů, v praxi jistému vedení spřežení v dopravním provozu. Důležitý byl i nácvik „na sucho", na přístroji, který zprostředkovával korektní držení kočího a jisté vedení opratí ještě před prvním kontaktem s koněm, píše PNP. Při zkouškách u dvou expertů byly od adeptů vyžadovány i znalosti k osobě Benno von Achenbacha, zakladatele německé školy vodění koní.