Byli sem dopraveni v pátek poté, kdy je úřední veterinář zabavil předchozímu majiteli kvůli špatné péči. Záchranná akce prý díky spolupráci s „výtečným zvěrolékařem“ a více dobrovolnými pomocníky proběhla hladce, uvedl list. Útulek mimo jiné sdělil, že koně byli tak špinaví, že čisticí prostředky už nemůže použít pro jiná zvířata. „Děláme maximum pro to, abychom jim vrátili radost ze života,“ řekla jedna z pracovnic. Momentálně prý potřebují především klid a lásku. Jejich ošetřování je ale pro útulek náročnou výzvu, a tak přes sociální sítě prosí o deky, kartáče, krmivo, minerálie, seno a slámu. Četní přátelé zvířat se už ohlásili s pomocí.

„Mistr“ jako titul

Předsedkyně sekce řemesel rakouské spolkové Hospodářské komory Renate Scheichelbauer-Schusterová oznámila, že kvalifikace mistra bude moci být v budoucnu uváděna i v oficiálních dokumentech. Tento záměr je i v programu vlády. Protože titul mistra nebo mistrové odpovídá například kvalifikaci bakaláře, má být také součástí jména jako výraz uznání kvalifikace. Mohl by být uváděn například zkratkou Msr., napsaly OÖN.

Přejmenují ulice?

Podle expertů se má diskutovat o přejmenování asi 40 ulic v Mnichově kvůli historickému zatížení jejich „patronátních osobností“, napsala PNP. Historikové městského archivu už pracují více než 30 let na seznamu. Zkoumají vyjádření a jednání těchto osob zejména ve vztahu k nacistickému režimu. Kromě „kompromitovaných“ názvů ulic doporučují dalších 320 doplnit komentáři k původu jmen.

List Bild z důvěrných tisků některé „choulostivé“ osobnosti jmenoval. Jsou mezi nimi třeba Franz Josef Strauß, Otto von Bismarck, Arthur Schopenhauer, Erich Kästner nebo italský mořeplavec Christoph Kolumbus. Strauße historikové kritizují například za to, že se v Africe nechával hostit mocnými a na loveckých safari střílel antilopy. U Kolumba pranýřují obchodování s cukrem a s otroky, u Bismarcka rasistické tendence. Podle vyjádření města ale nejsou všichni na listu návrhů k přejmenování, jejich skutky mají být jen okomentovány, historicky objasněny. Téma otevřela frakce sociálních demokratů.

„Klimahysterie“ ne-slovem roku

Ne-slovem, nebo spíše nejodmítanějším výrazem, roku 2019 v Německu je pojem "Klimahysterie". Porota se touto volbou obrací proti kritikům snah o ochranu klimatu, píše PNP. „Tímto slovem jsou snahy a hnutí na ochranu klimatu uráženy a důležité debaty k tématu diskreditovány,“ řekla mluvčí akce Nina Janichová. „Patologizuje paušálně narůstající angažmá pro ochranu klimatu jako druh kolektivní psychózy.“

Jury dostala 397 návrhů. Loni jich bylo přes 900, v minulosti i více než dva tisíce. Jen několik desítek odpovídalo kritériím, ostatní prý byly příliš dlouhé, nadávkami, floskulemi či pojmy jako brexit, které by lidi jen nervovaly, píše list.