VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé z Rakouska chtějí stavět na Lipně

Linec – Deník OÖN informuje o záměru Dietmara Hehenbergera (52), podnikatele s nemovitostmi a tvůrce známého rodinného wellness-hotelu Guglwald v Schöneggu, vybudovat na Lipně „rodinný hotel" s asi 500 lůžky.

17.11.2015
SDÍLEJ:

Velké plány na lipenském břehu.Foto: Deník/repro

„Od otevření hranic před 20 lety vznikla na lipenském jezeře rekreační zařízení s asi 3500 apartmánovými lůžky, ale dosud žádný hotel," píše deník. Hehenberger, který vlastní delší dobu přímo na jezeře pozemek, by to chtěl změnit.
„Jednám s možnými provozovateli. Chtěl bych hotel vybudovat, ale ne vést sám, jen jako společník," říká. Investory už prý má, ale hledá další. Eventuálně by mohlo jít i o model „crowdfundingu", tedy finančního spolupodílení se řady menších subjektů. Projekt už prý dostal od politiků zelenou. „Začít se stavbou by se mohlo už do roka, ale nejsme ve stresu a nechceme nic dělat překotně," míní.
"Family Spa Lipno" by měla tvořit v první řadě rodinná apartmá po čtyřech lůžkách ve čtyřhvězdičkovém superior standardu . Polohu Hehenberger označuje za ideální, s bohatou nabídkou vodních i zimních sportů. Hotel by měl mít i vodní park a další zařízení volného času. Vzniklo by v něm kolem 80 pracovních míst.
„Stavební náklady by vzhledem k cenové výhodnosti českého prostředí obnášely jen 25 milionů eur, tedy asi ve čtvrtině ceny srovnatelného projektu v Rakousku," uvádějí OÖN z prohlášení Hehenbergerovy Diagu Immobilien GmbH. „Obzvlášť výhodné by byly provozní náklady, čímž by byl objekt pro investory velmi zajímavý. Propočítaný hospodářský výsledek by už při 60procentní obsazenosti byl kolem 23 procent. Ceny by ležely o 30 až 40 procent pod cenami německé a rakouské konkurence."

Registrační pokladny i pro taxikáře

Od ledna musí mít subjekty, které dosahují ročního obratu 15 000 eur, z toho více než polovinu v hotovosti, elektronické registrační pokladny. Firmy, které tuto povinnost nesplní do konce března 2016, nebudou finančně právně trestány, pokud do konce června důvod prodlení řádně nevysvětlí, píše linecký Volksblatt. V odůvodněných případech nebude podnikatel sankcionován až do poloviny roku.
„Registračními pokladnami chce vláda bojovat proti černému obratu a proti krácení daně," píše deník. Povinnost dopadá nejen na velkou skupinu gastronomů, ale také na lékaře, taxikáře, psychoterapeuty, fyzioterapeuty, právníky, notáře, zemědělce, lékárníky i prodejce potravin nebo knih. Od 1. ledna 2017 budou muset být registrační pokladny vybaveny ještě zvláštním bezpečnostním zařízením.
„Výjimky z povinnosti platí pro obraty dosahované ve volnosti, pod širým nebem. V rámci takzvaného pravidla ,holých rukou´ jsou z povinnosti elektronických kas vyjmuty obraty až do 30 000 eur ročně dosahované na veřejných prostranstvích, na místech bez vazby na pevné prostory apod., tedy například prodejci pečených kaštanů, vánočních stromků atd.," dodává Volksblatt.
Na jiném místě tento list informuje o raziích v šesti gastronomických podnicích v Tyrolsku, Solnohradsku a v Horních Rakousích. „Pomocí softwaru své skutečné obraty zkracovaly až o 25 procent. Kasírovaly tedy čtvrtinu peněz načerno," uvádí Volksblatt. Případ byl předán státnímu zastupitelství. Triky s kasami ušla rakouskému ministerstvu financí podle této zprávy za rok minimálně jedna miliarda eur.

Edita Gruberová zazpívá v Linci.Gruberová v Brucknerhausu

Sopranistka Edita Gruberová (68) bude 18. listopadu od 19.30 h hostem velké „belcanto noci" v lineckém Brucknerhausu.
V deníku OÖN mluví mimo jiné o svém mládí v bývalém Československu. „Odešla jsem odtud ve 24 letech, vlastně dva roky po dokončení studia, ještě před Pražským jarem 68. Špatná doba přišla teprve od sedmdesátých let, čemuž jsem byla svým způsobem ušetřena. Přesto jsme ale všichni tehdy byli nějak ustrašení – hlavně nereptat, radši být zticha, dělat, co se od nás vyžadovalo… Trvalo to dlouho, než jsem to překonala," říká.
List připomíná, že v březnu 1971 přišla ve vysokém stupni těhotenství do Vídně na Státní operu, a Edita Gruberová uvádí, že to bylo docela těžké. „Vydělávala jsem v rodině sama, měla jsem s sebou matku, manžel neměl zaměstnání… Byli jsme běženci, jenom na nás doma nepadaly žádné bomby jako na ty dnešní – to jsou opravdu chudáci, kteří teď přicházejí… Uprchlická tragédie je pro celou Evropu strašlivá věc, která v nás všech vyvolává velké obavy. Samozřejmě vystupujeme na benefičních koncertech, rozdáváme dary, ale při sledování diskusí politiků vzniká pocit, že oni sami nevědí, co dál. Odpověď znají jen nebesa…"
V Brucknerhausu vystoupí Edita Gruberová s Norimberskými symfoniky dirigovanými Peterem Valentovičem. První část koncertu je věnována dílům Donizettiho, druhá Bellinimu. „To jsou moji oblíbení skladatelé, kteří psali pro můj hlas. Za to jsem jim nekonečně vděčná," říká „slovenský slavík" nebo „královna koloratury", jak ji nazývají… (www.brucknerhaus.at)

Nena koncert odložila

Na 19. listopad chystaný koncert Neny v Pasově je odložen na 9. červen 2016. Jak informuje deník PNP, zpěvačka náhlé rozhodnutí odůvodnila „napjatou situací kolem uprchlíků" ve městě. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.
Město Pasov to prý vůbec nechápe., uvedl list a cituje Herberta Zillingera, mluvčího starosty: „Hala tří zemí sloužila k případnému přechodnému ubytování azylantů vždy jen tehdy, kdy nebyla zadána pro žádnou akci. Od začátku jsme jasně říkali, že město Pasov uzavřené smlouvy dodrží a všechna naplánovaná vystoupení se uskuteční."
Zillinger dále upozorňuje, že veřejný život ve městě není aktuální situací s běženci nikterak ovlivněn. Ke zvládání vln jsou v Pasově tři centra, mezi nimiž Hala tří zemí není.
Koncertní kancelář Forster zveřejnila prohlášení zpěvačky, podle něhož jim docházejí v posledních dnech a týdnech stále dotazy ustaraných fanoušků, zda se koncert v Pasově kvůli napjaté situaci s běženci vůbec uskuteční. V této souvislosti byla kancelář informována i o vyklízení ubytovacích prostor pro azylanty v hale o předminulém víkendu. „Po dlouhém rozvažování a přes skutečnost, že se situace aktuálně uvolňuje a město by halu podle plánu včas dalo k dispozici, a ačkoliv jsem se na show v Pasově ve čtvrtek velmi těšila, jsme se rozhodli koncert přesunout do příštího roku," uvádí Nena.

Užitečná hračka pro hasiče.Dron pro hasiče

Hasiči v Deggendorfu mají k dispozici k vyhodnocování velkých požářišť, ohnisek ohně či hledání osob multicopter Elis, dron, který „jako orel registruje sebemenší pohyb na zemi", píše PNP.
Zařízením vybaveným Full HD kamerou a termální kamerou mohou hasiči kontrolovat místa zásahů a vyhodnocovat nebezpečí ze vzduchu, uvádí list. Jedno nabití akumulátoru vystačí na 17 minut letu. Přístroj v ceně 14 000 eur jednotka pořídila kompletně ze sponzorských darů firem a institucí.

Autor: Vladimír Majer

17.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha ohraňovacího lisu CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace podá pan Hynek Bláha, tel. 606 027 662, Praxe v oboru vítána.. Pracoviště: Agromont vimperk spol. s r.o, 384 81 Čkyně. Informace: Josef Kordík, . Výroba - Výroba Tiskaři 80 Kč Pracovníci konečné úpravy tisku a vazači knih Knihař, knihařka (dělnice ve výrobě). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 87 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Semikolon bookbinders s.r.o. - pracoviště, Tovární, č.p. 184, 385 01 Vimperk. Informace: Marie Gavroňová, +420 606 351 000. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Kontaktní osoba pan Jaromír Černý, tel.č.602495615, Práce v okrese Prachatice. Pracoviště: Cs spol s r.o., Jirchářská, č.p. 304, 385 01 Vimperk. Informace: Jaromír Černý, +420 602 495 615. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 25 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Dělník-zedník-betonář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Práce na stavbách po celé ČR. Ubytování a cestovné na náklady firmy., Řidičský průkaz skupiny B podmínkou, výhodou skupina CE., Výuční list - možno i v jiném oboru - zaučíme., Práce na hlavní pracovní poměr celoročně., Možnost vysokých výdělků., Zájemci musí nejprve telefonicky kontaktovat jednatele společnosti pana Leoše Harvalíka na telefonu 608 652 060, nebo e-mailu : harvalik@hsbeton.cz a domluvit schůzku. Pracoviště: Hšbeton s.r.o.- provozovna volary, Budějovická, č.p. 633, 384 51 Volary. Informace: Leoš Harvalík, +420 608 652 060.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak zacházet s hůlkami se naučíte v sobotu na náměstí a také na www. ceskobudejovicky.denik.cz/vietnam.
5

Přijďte na sobotní vietnamský festival

HBC Prachatice C - Rosa ČB 4:6.
21

Céčko Horalů doma padlo s Rosou

Ztratil se chlapec, pokud o něm víte, ozvěte se

Loučovice – O pomoc žádají policisté veřejnost při pátrání po chlapci, který se v pondělí 17. září nevrátil domů a doposud se neví, kde by mohl být.

Strunkovičtí fotbalisté pomohli zdravotně postižené dívce

Strunkovice nad Blanicí - Před zápasem fotbalové I.B třídy Strunkovice – Bělčice předali domácí hráči a funkcionáři šek v hodnotě 15.000 korun Kristýně Jirouškové na nákup zdravotnických pomůcek.

Horalové přehráli Jindřichův Hradec

Prachatice /OBRAZEM/ - Hokejbalisté HBC Highlanders Prachatice odstartovali prvoligovou soutěž domácím duelem s Olympem J. Hradec.

Malý Jordán se stane novým revírem jihočeských rybářů

Tábor – Rybáři si v Malém Jordánu zaloví zřejmě už příští rok. Na jaře do něj táborský rybářský svaz nasadí obsádku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT