VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé z Rakouska chtějí stavět na Lipně

Linec – Deník OÖN informuje o záměru Dietmara Hehenbergera (52), podnikatele s nemovitostmi a tvůrce známého rodinného wellness-hotelu Guglwald v Schöneggu, vybudovat na Lipně „rodinný hotel" s asi 500 lůžky.

17.11.2015
SDÍLEJ:

Velké plány na lipenském břehu.Foto: Deník/repro

„Od otevření hranic před 20 lety vznikla na lipenském jezeře rekreační zařízení s asi 3500 apartmánovými lůžky, ale dosud žádný hotel," píše deník. Hehenberger, který vlastní delší dobu přímo na jezeře pozemek, by to chtěl změnit.
„Jednám s možnými provozovateli. Chtěl bych hotel vybudovat, ale ne vést sám, jen jako společník," říká. Investory už prý má, ale hledá další. Eventuálně by mohlo jít i o model „crowdfundingu", tedy finančního spolupodílení se řady menších subjektů. Projekt už prý dostal od politiků zelenou. „Začít se stavbou by se mohlo už do roka, ale nejsme ve stresu a nechceme nic dělat překotně," míní.
"Family Spa Lipno" by měla tvořit v první řadě rodinná apartmá po čtyřech lůžkách ve čtyřhvězdičkovém superior standardu . Polohu Hehenberger označuje za ideální, s bohatou nabídkou vodních i zimních sportů. Hotel by měl mít i vodní park a další zařízení volného času. Vzniklo by v něm kolem 80 pracovních míst.
„Stavební náklady by vzhledem k cenové výhodnosti českého prostředí obnášely jen 25 milionů eur, tedy asi ve čtvrtině ceny srovnatelného projektu v Rakousku," uvádějí OÖN z prohlášení Hehenbergerovy Diagu Immobilien GmbH. „Obzvlášť výhodné by byly provozní náklady, čímž by byl objekt pro investory velmi zajímavý. Propočítaný hospodářský výsledek by už při 60procentní obsazenosti byl kolem 23 procent. Ceny by ležely o 30 až 40 procent pod cenami německé a rakouské konkurence."

Registrační pokladny i pro taxikáře

Od ledna musí mít subjekty, které dosahují ročního obratu 15 000 eur, z toho více než polovinu v hotovosti, elektronické registrační pokladny. Firmy, které tuto povinnost nesplní do konce března 2016, nebudou finančně právně trestány, pokud do konce června důvod prodlení řádně nevysvětlí, píše linecký Volksblatt. V odůvodněných případech nebude podnikatel sankcionován až do poloviny roku.
„Registračními pokladnami chce vláda bojovat proti černému obratu a proti krácení daně," píše deník. Povinnost dopadá nejen na velkou skupinu gastronomů, ale také na lékaře, taxikáře, psychoterapeuty, fyzioterapeuty, právníky, notáře, zemědělce, lékárníky i prodejce potravin nebo knih. Od 1. ledna 2017 budou muset být registrační pokladny vybaveny ještě zvláštním bezpečnostním zařízením.
„Výjimky z povinnosti platí pro obraty dosahované ve volnosti, pod širým nebem. V rámci takzvaného pravidla ,holých rukou´ jsou z povinnosti elektronických kas vyjmuty obraty až do 30 000 eur ročně dosahované na veřejných prostranstvích, na místech bez vazby na pevné prostory apod., tedy například prodejci pečených kaštanů, vánočních stromků atd.," dodává Volksblatt.
Na jiném místě tento list informuje o raziích v šesti gastronomických podnicích v Tyrolsku, Solnohradsku a v Horních Rakousích. „Pomocí softwaru své skutečné obraty zkracovaly až o 25 procent. Kasírovaly tedy čtvrtinu peněz načerno," uvádí Volksblatt. Případ byl předán státnímu zastupitelství. Triky s kasami ušla rakouskému ministerstvu financí podle této zprávy za rok minimálně jedna miliarda eur.

Edita Gruberová zazpívá v Linci.Gruberová v Brucknerhausu

Sopranistka Edita Gruberová (68) bude 18. listopadu od 19.30 h hostem velké „belcanto noci" v lineckém Brucknerhausu.
V deníku OÖN mluví mimo jiné o svém mládí v bývalém Československu. „Odešla jsem odtud ve 24 letech, vlastně dva roky po dokončení studia, ještě před Pražským jarem 68. Špatná doba přišla teprve od sedmdesátých let, čemuž jsem byla svým způsobem ušetřena. Přesto jsme ale všichni tehdy byli nějak ustrašení – hlavně nereptat, radši být zticha, dělat, co se od nás vyžadovalo… Trvalo to dlouho, než jsem to překonala," říká.
List připomíná, že v březnu 1971 přišla ve vysokém stupni těhotenství do Vídně na Státní operu, a Edita Gruberová uvádí, že to bylo docela těžké. „Vydělávala jsem v rodině sama, měla jsem s sebou matku, manžel neměl zaměstnání… Byli jsme běženci, jenom na nás doma nepadaly žádné bomby jako na ty dnešní – to jsou opravdu chudáci, kteří teď přicházejí… Uprchlická tragédie je pro celou Evropu strašlivá věc, která v nás všech vyvolává velké obavy. Samozřejmě vystupujeme na benefičních koncertech, rozdáváme dary, ale při sledování diskusí politiků vzniká pocit, že oni sami nevědí, co dál. Odpověď znají jen nebesa…"
V Brucknerhausu vystoupí Edita Gruberová s Norimberskými symfoniky dirigovanými Peterem Valentovičem. První část koncertu je věnována dílům Donizettiho, druhá Bellinimu. „To jsou moji oblíbení skladatelé, kteří psali pro můj hlas. Za to jsem jim nekonečně vděčná," říká „slovenský slavík" nebo „královna koloratury", jak ji nazývají… (www.brucknerhaus.at)

Nena koncert odložila

Na 19. listopad chystaný koncert Neny v Pasově je odložen na 9. červen 2016. Jak informuje deník PNP, zpěvačka náhlé rozhodnutí odůvodnila „napjatou situací kolem uprchlíků" ve městě. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.
Město Pasov to prý vůbec nechápe., uvedl list a cituje Herberta Zillingera, mluvčího starosty: „Hala tří zemí sloužila k případnému přechodnému ubytování azylantů vždy jen tehdy, kdy nebyla zadána pro žádnou akci. Od začátku jsme jasně říkali, že město Pasov uzavřené smlouvy dodrží a všechna naplánovaná vystoupení se uskuteční."
Zillinger dále upozorňuje, že veřejný život ve městě není aktuální situací s běženci nikterak ovlivněn. Ke zvládání vln jsou v Pasově tři centra, mezi nimiž Hala tří zemí není.
Koncertní kancelář Forster zveřejnila prohlášení zpěvačky, podle něhož jim docházejí v posledních dnech a týdnech stále dotazy ustaraných fanoušků, zda se koncert v Pasově kvůli napjaté situaci s běženci vůbec uskuteční. V této souvislosti byla kancelář informována i o vyklízení ubytovacích prostor pro azylanty v hale o předminulém víkendu. „Po dlouhém rozvažování a přes skutečnost, že se situace aktuálně uvolňuje a město by halu podle plánu včas dalo k dispozici, a ačkoliv jsem se na show v Pasově ve čtvrtek velmi těšila, jsme se rozhodli koncert přesunout do příštího roku," uvádí Nena.

Užitečná hračka pro hasiče.Dron pro hasiče

Hasiči v Deggendorfu mají k dispozici k vyhodnocování velkých požářišť, ohnisek ohně či hledání osob multicopter Elis, dron, který „jako orel registruje sebemenší pohyb na zemi", píše PNP.
Zařízením vybaveným Full HD kamerou a termální kamerou mohou hasiči kontrolovat místa zásahů a vyhodnocovat nebezpečí ze vzduchu, uvádí list. Jedno nabití akumulátoru vystačí na 17 minut letu. Přístroj v ceně 14 000 eur jednotka pořídila kompletně ze sponzorských darů firem a institucí.

Autor: Vladimír Majer

17.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 12 500 Kč Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -min. středoškolské vzdělání ekonomického směru, -ochota pracovat na zkrácený pracovní úvazek 0,5, Nabízíme:, -stravenky , -příspěvek na dopravu, -bonus za práci bez absence z důvodu nemoci nebo OČR, -25 dní dovolené (bude poměrně zkráceno dle úvazku), -13. mzda (dle délky zaměstnání ve firmě), -příspěvek při narození dítěte , -očkování proti chřipce , -příspěvek na sportovní aktivity , -nástup možný ihned, Kontakt: Ing. Natálie Turková, tel.: 388 405 109, e-mail: natalie.turkova@aptar.com. Pracoviště: Aptar čkyně s.r.o., 384 81 Čkyně. Informace: Natálie Turková, +420 388 405 109. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební truhlář 17 000 Kč Tesaři a stavební truhláři Tesaři a sádrokartonáři - montéři sádrokartonu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oborech stavební tesař nebo truhlář - není podmínkou, praxe v práci se sádrokartonem, ŘP sk. B, informace p.Kukulík, tel.777 215 461. Pracoviště: M.m.k. pt s.r.o., Nádražní, č.p. 1188, 383 01 Prachatice. Informace: Martin Kukulík, +420 777 215 461. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 20 000 Kč Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Truhlář-tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vyučen, 5 let praxe, řidičský průkaz skupiny "B"., Bližší informace poskytne p. Jiří Pěsta, tel.: 604 706 307.. Pracoviště: Jiří pěsta, 383 01 Prachatice. Informace: Jiří Pěsta, +420 604 706 307. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 3 000 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pomocná síla, pokojská, servirka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 3000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strava, ubytování zdarma. , Bližší informace poskytne p. Vorel Václav tel.: 777 879 677, e-mail: chatapopelna@seznam.cz. Pracoviště: Slunce pro s.r.o. - hotel na losenici, popelná 24, nicov, stachy, 384 73 Stachy. Informace: Václav Vorel, +420 777 879 677.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou
22

Hlubocká zoo už zase září stovkami světýlek

Ilustrační foto

V pondělí sněhové přeháňky

Vánoce se blíží i do hospicu

Prachatice – Laskavost a důstojnost, co nejmenší bolesti a klid. Když to jde zasmát se, nechat se pohladit po tváři, stisknout ruku. To jsou největší hodnoty života v prachatickém hospicu.

České dráhy zdražily jízdné

Jižní Čechy – Nový jízdní řád Českých drah (ČD), který začal platit v neděli, přinesl mírné zdražení jízdného, a to 2,5 procenta.

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

OBRAZEM: Himalájští medvědi pokořili Kleť

Jižní Čechy - Jako na Václaváku. Tak to v sobotu vypadalo na Kleti a jejím okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT