Jeden stroj je z roku 1972, druhý 1968. „Jezdí maximálně 25 km/h, se silným větrem v zádech a z kopce dokonce třicítkou,“ píše list.

Vášeň pro tyto stroje zdědil Simon po tátovi. Ten před lety našel ve stodole velkou krabici a v ní Zündapp "Bergsteiger M 25", tedy „Horolezec“ - podle tehdejšího prospektu pro mašinku nemělo být žádným problémem stoupání 30 procent. Dnes společně provozují vlastní internetovou stránku s radami pro ostatní freaky jednostopých blech a sami také mopedy staví.

A co jim zájezd do Mnichova přinesl? Prý poznatek, že čas je relativní, že člověk nepotřebuje moc koňských sil, aby se dostal tam, kam chce, že staré mopedy Zündapp jsou vlastně nerozbitné – a že je možné cestovat i se spotřebou 1,5 litru na sto kilometrů, vypočítává PNP.

Milosrdné sestry končí

Sloužily Bohu a lidem…Zdroj: Deník/OÖN

Od roku 1849 léčil řád Milosrdných sester sv. Vincence z Pauly bezplatně obyvatele Steyru v jediné tamní nemocnici, od roku 1861 tam zřídil sirotčinec, později založil ve městě školu Sv. Anny. Teď město opouštějí poslední dvě jeho sestry, 71letá Sophia Mathae (vlevo) a 79letá Herlinda Ganserová, píší OÖN. Před 45 lety jich bylo 27, jak vzpomíná sestra Sophia. V neděli se s nimi rozloučili malým obřadem v kostele Sv. Anny. Zdejší školu dál povede jednota řádových škol. Jezuité odešli ze Steyru loni v srpnu a posledním aktivním řádem je tu Kongregace Milosrdných sester svatého Kříže. Ta od roku 1932 provozuje další základní školu. Foto: Deník/OÖN/Moser

Minimální mzda stoupne

Zákonná minimální mzda v Německu má do 1. července 2022 ve čtyřech stupních stoupnout z nynějších 9,35 eura na 10,45, píše PNP. Jednomyslně to rozhodlo gremium zástupců odborů, zaměstnavatelů a ekonomů. Vláda musí jejich dohodu formálně realizovat nařízením. Mzdy mají v prvním kroku k 1. lednu 2021 stoupnout na 9,50 eura, ve druhém k 1. červenci 2021 na 9,60, za další půlrok na 9,82 a posléze k 1. červenci 2022 na 10,45 eura. Zákonné minimum byl zavedeno 1. ledna 2015 a tehdy činilo 8,50 hrubého na hodinu. K 1. lednu 2019 se zvýšilo na 9,19, k 1. lednu 2020 na nynějších 9,35 eura.

Pokuta za copy

Greta za životní prostředí.Zdroj: Deník/archiv VLM

Vtípek vynesl 52letému řidiči osobního auta z okresu Amberg-Sulzbach pokutu 1283,40 eura, napsala PNP. U Mittenwaldu (okr. Ga-Pa) upoutaly pozornost dalších účastníků dopravního provozu copy, které visely z kufru jeho mercedesu – nespáchal nějaký zločin?! Policie z Tyrolska a z Horních Bavorska rozjely pátrání a muže našly. Prohlásil, že dělá legraci – kromě copů paruky visících z kufru má na víku nálepku s nápisem: „Greta??? Nikdy jsem ji neviděl…“ - Zkrátka je to prý satira na aktivistku životního prostředí Thunbergovou, žádný zločin. „Policisté ale akci, která vyvolala velké pátrání, shledali méně zábavnou. Protože dotyčný už před třemi týdny v Horní Falci způsobil podobný rozruch, dostal teď poštou výměr na uhrazení 1283,40 eura nákladů nasazení policie kvůli vědomému předstírání nebezpečí,“ uzavírá pasovský list.