Běženci do školních tříd

V 65 místech Bavorska se budou od začátku školního roku vzdělávat děti azylantů ve věku 17 až 21 let, výjimečně až 25, ve speciálních třídách. Vláda si od toho slibuje také příspěvek k vyřešení nedostatku odborných pracovních sil v zemi, píše deník PNP.

Podle ministerstva školství navštěvovalo v loňském školním roce takové třídy ve 39 místech asi 1800 běženců. Letos byl počet škol rozšířen a systém by měl zachytit na 3000 žáků.

Mladí azylanti v bavorské škole.Dvě takové třídy pro 35 dětí má také učiliště ve Vilshofenu. Patnáct hodin v týdnu se učí německy, osmnáct hodin pracovní předměty. Závazný učební plán není, ministertstvo dalo školám volnou ruku. Těžištěm výuky ale má být matematika. Kromě toho se učí sociální nauka, etika, zpracování dat a vlastivěda. Zájem projevilo mladých 70 běženců – se zcela odlišnými základy, od analfabetů po absolventy vysokých škol.

„Žáci se relativně rychle naučí rozumět a mluvit německy, ale problém mají se psaním," říká učitel Michael Zink. Podle něho jsou správně motivováni. „Dobrovolně se učí i v pátek odpoledne čtyři hodiny němčinu nebo navštěvují prázdninový kurs. Bez fundovaných znalostí jazyka by měli sotva šanci na získání vzdělání."

Projekt vyvolal zájem i u firem. Žáci například mohou výrobní praxi poznat během čtrnáctidenních stáží a podniky jim to ochotně umožňují. Podle Zinka je výhodou, že praktika jsou součástí výuky azylantů a nemusejí být zvlášť povolována. Až případné učení se vlastnímu řemeslu by podléhalo souhlasu cizineckých orgánů.

Učiliště ve Pfarrkirchenu se v projektu koncentruje na obory, v nichž je nedostatek pracovních sil, například na stavebnictví a pekařinu. Loni měla „uprchlická" třída 17 žáků. I tady ředitel Walter Karlstetter chválí jejich motivaci i docházku. V příštím roce budou frekventanti pokračovat dalším ročníkem a pro nové zájemce opět otevřou vstupní třídu.

Také v Deggendorfu mají se vzděláváním 18 mladých běženců dobré zkušenosti. „Někteří žácvi už získali učební místo," chválí učitel Josef Wagner. Těžiště zdejší výuky je v elektrotechnice a autoopravárenství, oblasti dřeva a barvy, ale také obchod.

Co začalo ve školním roce 2010/2011 v Norimberku jako pilotní projekt, má nyní pokračovat jen v Dolním Bavorsku v jedenácti školách otevřením prvních tříd a v osmi už s druhým ročníkem, uzavírá PNP.

Tisíce azylantů

Od ledna do července požádalo o pobyt v Rakousku 10 042 běženců, méně než loni za stejnou dobu (10 537). V červenci ale přibylo 2142 žádostí, téměř o pětinu víc než v minulém roce, a pro celý letošní rok ministerstvo vnitra počítá s nárůstem o 27 procent – na 22 000. Pořád to ale ještě zůstává daleko třeba za rokem 2002, kdy do Rakouska přicestovalo 39 354 uprchlíků. Nejméně jich naopak bylo v roce 1993 – jen 4744, píše deník OÖN a dodává: Nůžky se dál rozevírají – jen v pondělí a v úterý přibylo 258 žádostí o azyl, ale spolkové země nabídly k jejich ubytování jen 53 nových míst…

Baumax s problémy?

Řetězec bauMax v minulém roce podle deníku Volksblatt prohloubil svou ztrátu v Čechách z 11 na 16,8 milionu eur. List se odvolává na aktuální výroční zprávu firmy. Má jít o čtvrtý rok ve ztrátě za sebou. Obrat klesl o 11 procent na 139,1 milionu eur. Výpovědi nebo zavírání filiálek ale nejsou na pořadu dne, cituje deník vedoucího marketingu bauMax v ČR a na Slovensku Miroslava Chmelaře. Naopak je na podzim plánováno otevření online shopu,  od něhož se očekávají nové impulsy. Restrukturalizace bude pokračovat.

bauMax provozuje v Čechách 24 prodejen se zhruba 1300 zaměstnanci. „Z Chorvatska, Rumunska, Bulharska a Turecka se řetězec stáhne," dodává list.

Dražší Rakousko

Potraviny jsou v Rakousku nyní v průměru o téměř čtvrtinu dražší – o 23,7 procenta - než v Německu, píše deník OÖN s odvoláním na cenový monitor Zaměstnanecké komory, která srovnávala 40 druhů dražších potravin vždy v osmi supermarketech a osmi diskontech ve Vídni a v Berlíně. Nákupní koš, který stál ve Vídni 87,77 eura, měl v Berlíně cenu jen 70,97 eura. Zatím co v srpnovém srovnání ve Vídni zdražil o 1,55 eura, v Berlíně zlevnil o 3,67 eura.

List přináší několik ukázek ((první cena Berlín, druhá Vídeň): vejce 0,10/0,20, rajčata (1 kg) 0,94/1,76, mouka (1 kg) 0,35/0,55, minerálka (1 l) 0,13/0,19, pizza Margherita 2,27/3,29, cukr (1 kg) 0,86/1,19, karotka (1 kg) 0,79/1,01.

Připraví babičku o radost?Není míru na balkoně

Soud v Altöttingu v úterý pokračoval v projednávání sporu mezi družstvem vlastníků dvou obytných bloků a spoluvlastnicí jednoho bytu mimo jiné o květinový záhonek na terase, který si žena opatruje už přes 40 let (Deník informoval). Protože v žalobě jde také o neshody kolem vytápění a o plíseň v bytě, chce soudkyně k dosud předloženým posudkům stran nechat vypracovat ještě dva znalecké posudky, ačkoliv dům už má topení nové a znalci tedy budou posuzovat něco, co neexistuje, píše PNP.

Dodává, že tento postup ovšem věc značně prodražuje. Sporná hodnota je nyní už 120 000 eur, z nichž záhonek představuje „jen" 5000, ale další posudky náklady řízení ještě zvýší. Pokud družstvo prohraje, bude muset platit. „Záhonkářka" je naopak proti případné porážce zajištěna pojištěním právní odpovědnosti…

Zemřela nejstarší Bavorka

Ve věku 111 let a půl roku zemřela nejstarší občanka Bavorska Margarete Ottmannová z Neukirchenu v okrese Amberg-Sulzbach. Byla třetí nejstarší občankou Německa. Zanechala dva syny, sedm vnoučat a sedm pravnoučat. Narodila se v Horním Slezsku a byla zahradnicí. V únoru 1945 utekla s dětmi do Neukirchenu, kde jí v roce 1960 zemřel manžel. „Tajemství své mobility ve vysokém věku vysvětlila tím, že každý den ujde minimálně 500 kroků a zkouší si všechno udělat sama."