Z Rakouska se jí zúčastnilo 46 talentů, z toho devět z Horních Rakous. Z 56 disciplín sousedé získali šest titulů, pět druhých míst (také kameník Sebastian Wienerroither z Frankenburgu) a jedno třetí. Vyhráli technik strojírenství Stefan Erös, technik tiskových strojů Christof Babinger, květinářka Julia Leitgebová, malíř Stefan Planitzer a betonáři Alexander Krutzler a Mateo Grgic, v zatím ukázkové disciplíně Industrie 4.0 ještě Lukas Wolf a Manuel Franz. Rakousko tak bylo na světové přehlídce druhou nejúspěšnější zemí Evropské unie, celkově byla první Čína se 16 zlatými. Soutěžilo 1354 účastníků ze 63 zemí a regionů. Z Evropy byli mezi nimi vedle republik z bývalého Sovětského svazu také Chorvati, Maďaři, Poláci a Rumuni, Češi tedy chyběli – Česko není mezi 82 členy pořádající WordSkills International se sídlem v Amsterdamu. Příští přehlídka bude v roce 2021 v Šanghaji. Kompletní výsledky letošních soutěží jsou na worldskills2019.com/en/event/results.

O Slunci na Dunaji

Ikarus pro Mrak hudby.Zdroj: Deník/repro

V roce 1979 spustil Linec 18. září první „mrak hudby“. Walter Haupt, šéf experimentální scény Bavorské státní opery, chtěl jako autor vizualizace tímto velkoprojektem prezentovat „pnutí mezi člověkem a technikou a především mezi uměním a technologií“. Brucknerovu 8. symfonii c-moll kvadrofonicky přednesla v Dunajském parku před 100 000 posluchači Concertgebouw-Orchestra Amsterdam dirigovaná Bernhardem Haitinkem a zvuk přenášely do města čtyři sestavy reproduktorů zhruba o 20 000 wattech. Pořad provázely laserové obrazy, před Brucknerhausem byl upoutaný balon s 5000 reflexními malými balonky. Koncert přenášel rozhlas a „mrak hudby“ zesilovala rádia v oknech lineckých bytů – byla založena dnes už 40letá tradice.

Pro její jubilejní vydání 7. září od 20.30 hodiny vytvořil režisér David Pountney, aktuálně umělecký ředitel Velšské národní opery v Cardiffu, podívanou s názvem „Solar“. S jevištním designérem Robertem Innesem Hopkinsem chtějí v pěti aktech inscenovat Slunce a jeho mytologický, metafyzický a životodárný význam, píší OÖN. Scénu vytvoří devět lodí a doplňkových tažených platforem o celkové délce 520 metrů a váze přes 2500 tun. Ponesou mimo jiné obří kolo firmy Rieger vysoké 26 metrů a těžké 50 tun či gigantického Ikara s rozpětím křídel třináct metrů, ale i naopak vytáhlé hubené figury, které Pountney v Dunajském parku nasadí…
Proč je centrálním tématem podívané Slunce, se snaží v OÖN objasnit linecký starosta Klaus Luger (SPÖ). Naše hvězda hraje podle něho významnou roli v současné době změn klimatu a odraz Slunce v populárních Klangwolke má symbolizovat úsilí průmyslového města o vizitku společnosti vědomé si nutnosti chránit životní prostředí. „Solar“ je uměleckým úvodem tohoto projeku. Má být také indicií otevřenosti města a jeho připravenosti zabývat se konfliktními tématy…

Vizualizaci Klangwolke opatří šest velkoprostorových projektorů celkem o 180 000 lumenech (OÖN pro srovnání uvádějí, že jedna svíčka svítí deseti lumeny). Dění bude osvětlovat více než 400 reflektorů na břehu a na lodích.

Druhé nejteplejší léto

Léto 2019 je druhé nejteplejší od začátku měření v roce 1767, při zohlednění prognóz na poslední dny o 2,7 stupně nad víceletým průměrem (1981-2010) a těsně za rekordním rokem 2003, který byl 2,8 stupně nad, napsal Volksblatt z předběžné bilance Ústředního úřadu pro meteorologii a geodynamiku. Bylo o 30 procent méně srážek, čímž letošní léto patří k sedmi nejsušším v historii. Největší teplota vzduchu 38,8 stupně byla naměřena 1. července v doplnorakouské Křemži, nejnižší mínus 6,6 stupně 14. srpna na Brunnenkogelu v Tyrolsku. Mezi deseti nejteplejšími léty za 253 let je devět z posledních roků, pět nejteplejších bylo 2003, 19, 15, 17 a 18. Ze 20 nejteplejších v historii bylo dvanáct ve 21. století. Tropických dnů s teplotami nad 30 stupňů bylo dvakrát až třikrát víc než průměrné léto, ale rekord nepadl – ten drží Leibnitz s 56 tropickými dny z roku 2003.

Pozoruhodný je také malý počet dnů s minusovými teplotami v horách. Na observatoři Sonnblick v Salcburku (3109 m) je měli do 27. srpna alespoň chvilku v 18 dnech. Průměr je tady 43 mrazivých dnů. Ledový, tedy s teplotami celý den pod nulou, byl na Sonnbricku jen jeden den, v průměrném létě je jich jedenáct až dvanáct.

Neobvyklé bylo letošní sucho. Celorakousky spadlo o 30 procent méně srážek než v průměru, takže 2019 patří k sedmi nejsušším v dějinách. Napočítáno bylo rekordně méně blesků – na zemi jich uhodilo kolem 77 700, o asi 50 procent méně než v průměru 1992-2018.

100 pokladů z 1000 let

Herkules pro výstavu.Zdroj: Deník/repro

Tak se nazývá zemská výstava, která bude od 27. září 2019 do 8. března 2020 v Muzeu bavorských dějin v Řeznu. Ředitel Richard Loibl prezentoval první exponát, zlatý pohár, na němž antický hrdina Herkules nese globus země korunovaný Famou, bohyní slávy i fámy. Pohár zhotovil norimberský zlatník Christoph Jamnitzer. Nachází se ve sbírce umění švédského královského domu ve Stockholmu, kam přišel v roce 1632 jako dar Norimberčanů, tehdy ve vojenském svazku se Švédy, králi Gustavu Adolfu Švédskému coby osvoboditeli. S jeho zapůjčením na výstavu osobně souhlasil král Carl Gustaf, píše PNP.

Show, jejímž kurátorem je vedoucí projektu Rainhard Riepertinger, ukáže dále kromě jiného obraz obchodníka Jacoba Fuggera od Albrechta Dürera. Z Dolního Bavorska tu bude evangeliář z 11. století z opatství Niederaltaich.

Foto: Deník/repro PNP – HdBG

Zaléčí na dálku

Waldschmidthaus v Bavorském lese, oficiálně útočiště na Roklanu, pod jehož vrcholem se nachází, nejvýše položená horská chata v Bavorském lese (1360 m), se má jako první v Bavorsku zapojit do projektu Mediland k lepšímu zdravotnickému zabezpečení na venkově, píše PNP. Pokud vše poběží podle plánu, mohli by tu být na podzim digitálně ošetřeni na dálku první pacienti při úrazech nebo nehodách, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

"Medizin Digital k poskytnutí péče na venkově“ odstartovala zhruba před rokem Technická vysoká škola Deggendorf ve svazku obcí Spiegelau-Frauenau. Jsou v něm vzájemně propojeny dvě lékařské praxe, asistentky péče v praxích domácích lékařů, pečovatelský domov Rosenium ve Spiegelau (okr. Freyung-Grafenau) a klinika Grafenau. „Lékaři a pečující personál mohou komunikovat videotelefony a vidět se vzájemně. Takzvaná vitáldata pacientů a obyvatel domova o tělesných funkcích jako tlak a podobně mohou být přenášena v reálném čase,“ popisuje PNP. Jako druhá klinika teď má být připojena nemocnice ve Zwieselu.

Za každý gól pivo!

Protože veřejnoprávní televize ORF nemá vysílací práva na fotbalovou Champions-League, nebude středeční zápas Bruggy-LASK na volně dostupných stanicích. Oficiální „LASK-Public-Viewing“ ale bude v kulturním centru Tkalcovna Traun, kde budou zápas přenášet na velké plátno. Vstup se nevybírá, naopak za každý gól, který by LASK dal, dostanou hosté jedno pivo zdarma. Případné závěrečné pokutové kopy se nepočítají, dodávají OÖN. Vstup do podniku je stylový – bude otvírat v 19.08, tedy na cifry roku založení LASK. Plechovku schwechatského piva dostanou za každý linecký gól fandové, kteří zápas budou sledovat na pumpě Shell ve Freistadtské ulici 300. Tam je ale vstupné pět eur. V městském pivovarském hostinci Josef na Landstrasse v Linci mohou fandové sledovat zápas na dvanácti XXL-obrazovkách.