Podle něho jde o změnu perspektivy pohledu. Církev už nechce nahlížet na duchovní péči jako záležitost pouze kněží, ale i dalších věřících. „Lidé musejí poznat, že oni sami jsou církev. Úkolem diecéze je vytvořit k tomu příslušné struktury."
Jednotlivé formy přibližuje nová brožura. Podle jedné varianty přebírá vedení farní obce skupina čtyř až šesti dobrovolníků, kteří odpovídají například za finance farnosti, hřbitov, přípravy mší či prvního přijímání. Farář pravidelně přichází sloužit mše. V Horních Rakousích vedou takovéto týmy už 46 farností. Druhou formou je zaměstnání pomocného farního asistenta. Těch je aktuálně 54. Mezi ně patří také Irmgard Lehnerová od sv. Františka ve Welsu. Jako provdaná matka tří dětí má k lidem v obci blízko, což promítá i do své činnosti na faře. Třetí alternativní variantou, která stále nabývá na významu, je duchovní péče o věřící mimo fary. „Lidé dnes myslí jinak, potřebují různé nabídky," vysvětluje Severin Lederhilger. Ty obstarávají stále častěji církevní mládežnická centra, školky či domovy seniorů. Diecéze se je nyní pokouší „zasíťovat".

Pijí míň, ale rychle

56,9 procenta hornorakouské mládeže od 15 do 19 let pije minimálně jednou týdně alkohol. Před 10 lety to bylo 68,1 procenta. Potvrdil to drogový monitoring zemské vlády prezentovaný na konferenci pořádané institutem drogové prevence „Mládež na party" v Linci. Jen v nemocnici ve Steyru je ročně hospitalizováno průměrně 20 mladistvých s otravou alkoholem. Nápadně přibývá děvčat a výrazně stoupá koncentrace promile. „Nejvíc alkoholu vypije statisticky 35-45letý Rakušan. Jak říká Alexander Geyrhofer ze zemského ředitelství policie, tento problém tedy nemá jen ,zlý mladistvý´," napsal deník OÖN.
Pití mládeže analyzoval Gerald Koller, který se problémem zabývá 30 let. Podle něho mladiství v EU pijí méně alkoholu než v sedmdesátých letech, ale třikrát rychleji, v tom je problém. „Všechno totiž dnes musí jít rychle – rychle zajít do Ikey, rychle k McDonald´s, a to znamená také, že se radikálně zkracuje i odstup od prvního doušku k nástupu opojení. My jsme seděli celou noc u bedny piva a klábosili. Dnes musí účinek nastupovat rychleji. To ale není selhání těch mladých," říká. „Žijí zkrátka ve světě, kde se časový tlak projevuje i vzorci konzumu. Místo postupného opíjení ,do němoty´ nastupuje trend ,turbopití´- dosáhnout cíle, namazat se, co nejrychleji."

Sporné dílo v Barceloně.Odstoupil kvůli soše

Po sporu kolem skulptury Rakušanky Ines Doujakové (56) odstoupil Bartomeu Mari, ředitel Muzea současného umění Macba v Barceloně, informuje linecký list OÖN. Kromě něho složili své funkce dva kurátoři, kteří s Wurttemberským spolkem umění ve Stuttgartu organizovali diskutovanou skupinovou výstavu 30 autorů „Zvíře a suverén".
Socha Ines Doujakové ukazuje nahého muže klečícího na rezatých ocelových helmách při sexuálním aktu s bolivijskou aktivistkou, která zase kopuluje s vlčákem, popisují OÖN. „Muž vykazuje podobnost s bývalým španělským králem Juanem Carlosem. Dílo bylo poprvé představeno loni v prosinci na bienále v Sao Paulu. Doujaková k námětu řekla, že si pohrává s tématem moci a jejího boření. Že by skulptura ,Not Dressed for Conquering´ mohla vyvolat skandál, se očekávalo, ale že kontroverze půjde více směry, spíš ne. Ředitel Mari požadoval dílo z výstavy vyjmout, a když se kurátoři zdráhali, zrušil celou přehlídku. Tři dny nato rozhodnutí změnil a výstavu otevřel veřejnosti."
Muzeum Macba patří španělskému ministerstvu kultury, katalánské vládě, městu Barcelona a jedné nadaci, vysvětluje linecký list.

Výstava o pohřbech

V OÖ Kulturquartieru v Linci bude zítra a v pátek odborná výstava T.A.B.U. zabývající se smutkem, loučením, pohřby. Experti budou informovat kompetentně a citlivě o práci hospiců, duchovní útěše, dědickém právu, závěti či zvládání smutku. Výstava předvede nové formy pohřebnictví, údržby hrobů, jejich zdobení atd. Bude otevřena ve čtvrtek od 14 do 19 h, v pátek od 10 do 16 h, vstup je zdarma. Nově v nabídce je bezplatné provedení krematoriem a urnovým hájem.

Fotbal a církevní daň

Bývalý kanonýr FC Bayern Luca Toni (37) vede u Vrchního zemského soudu v Mnichově spor se svým bývalým daňovým poradcem. Momentálně hráč Hellas Verona požaduje náhradu za katolickou církevní daň, kterou musel odvést za léta 2007 až 2009 – podle jeho názoru chybou daňových expertů. Ti naopak vinu přisuzují FC Bayern, za který Toni hrál. Návrh smíru, kdy každá strana měla Tonimu zaplatit po půl milionu eur, klub ve středu odmítl. Civilní spor byl odročen na červenec, do té doby mají strany hledat nové možnosti narovnání.
Spor se týká údajů o vyznání původně římsko-katolicky pokřtěného Toniho. Po svém příchodu do Bayernu byla na jeho daňové kartě proškrtnuta kolonka uvádějící víru a FC Bayern tedy za něho neodváděl žádnou církevní daň. V únoru 2008 v kanceláři daňových poradců vyplnili daňový dotazník hráče s tím, že vyznání označili písmeny r. k., tedy římsko-katolické, a ten pak dostal daňový výměr. Poradci proti němu podali odpor s tím, že Luca Toni je bez vyznání, a dokonce v roce 2011 zažalovali finanční úřad. .Žalobu však následně stáhli a Toni byl vyzván k doplacení daně. Tuto částku chce nyní od poradců zpátky, píše PNP.

Podpořili konopí

Zdravotní výbor bavorského sněmu chce opatřit pacientům trpícím chronickými bolestmi snadnější a bezúplatný přístup ke konopí, píše PNP. Poslanci CSU podpořili návrh Zelených, aby užívání konopí jako léčebného přípravku tišícího bolest bylo kryto zdravotním pojištěním. O to se má zemská vláda zasadit na celostátní úrovni. Kromě toho má být upuštěno od trestního stíhání pacientů, kteří konopí používají ke zmirňování bolesti.