Polsko by mělo akceptovat, že otázka reparací byla právně a politicky uzavřena, řekl mluvčí france CDU ve spolkovém sněmu Jürgen Hardt, který byl společně s Angelou Merkelovou přijat s vojenskými poctami ve Varšavě polským premiérem Mateuszem Morawieckim. Hart mínil, že Polsko se v srpnu 1953 závazně a s platností pro celé Německo navždy vzdalo dalších reparačních nároků. To teď polští vládní politikové (strany Práva a spravedlnosti PiS) zpochybňují. Oficiální požadavky ze strany celé vlády zatím formulovány nebyly.

Krátce před konzultacemi řekl také polský prezident Andrzej Duda, že téma reparací není vyřízeno. K tomu Hardt uvedl, že Německo se politicky, morálně a finančně vždycky ke své odpovědnosti přihlašovalo. Žádá, aby se při setkání vlád dívali do budoucna. Má nezměrný význam, že se přes obtížnou minulost rozvinulo úzké a hluboké politicko-strategické partnerství. „To je teď třeba dál upevňovat,“ řekl.

Duda upozornil na dobrozdání bývalého prezidenta Lecha Kaczynského a na mezivýsledky vyšetřování polského parlamentu, z nichž má vyplývat, že „naše ztráty nebyly odškodněny“. Pro Německo je naopak téma uzavřeno smlouvou 2+4 jako podkladem pro znovusjednocení Německa z roku 1990. V ní se říká, že se nepředpokládají žádné další reparace.

Velká ledová show

Vyroste ledová krása.Zdroj: Deník/repro

Ice Magic, festival soch z ledu, zavítá od 17. listopadu poprvé do Rakouska. „Rozbije“ svůj stan na 600 metrech čtverečních v prostoru ježíškovského trhu v lineckých Volksgarten, informují OÖN.

Pro vizi Holanďana Francise Vandendorpeho (28), který už sedm let žije právě v Linci, a Franka Heijstratena, při níž čtrnáct umělců opracovává v hale při mínus jedenácti stupních ledové kvádry na pohádkové bytosti a dokonce na ledový palác, přiveze sedm kamionů po 22 tunách ledu. Návštěvníky čeká nejen možné sjetí si po ledové skluzavce, ale také ledový bar se svařákem, jablečným punčem a horkou belgickou čokoládou, prostředí dorámuje hudba a náladové osvětlení. Festival potrvá do 6. ledna, otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin, vstupné je dvanáct eur, děti do šesti let neplatí.

Muzika bez limitu

Hvězdy bez limitu.Zdroj: Deník/repro

Festival Music Unlimited bude mít 32 ročník ve dnech 9.-11. listopadu v kulturním centru Schl8hof. ve Welsu. Od začátku v roce 1986 jej organizuje Wolfgang Wasserbauer. Název zvolil jako výraz pro prezentování songů nezařazujících se do „šuplat“, jdoucích mimo hlavní proud, uvádějí OÖN. Vystřídaly se tu už velikánky této scény jako bubenice Ikue Mori, cellistka Okkyung Lee, americká multiinstrumentalistka Carla Kihlstedtová nebo harfenistka Zeena Parkinsová. Dnes je to nejrenomovanější přehlídka tohoto žánru v Evropě. Letos tu vystoupí například Kaja Drakslerová, slavná trumpetistka Jaimie Branchová, kvartet Kompost 3, Fire! Orchestra Švéda Matse Gustafssona, saxofonista Dave Rempis, rakouská experimentátorka Agnes Hvizdalková a další. Program je na www.waschaecht.at.