Ve Freistadtu takové místo iniciovala farní obec. Už půl roku je na tamním hřbitově a velmi krátce po otevření u něj hořely svíčky. Ze země jsi odešel, v nebi se vrátíš, stojí na památníku, který navrhl městský farář Franz Mayrhofer a 1. listopadu odpoledne jej vysvětí. Fara k této příležitosti pozvala všechny pozůstalé, aby na místě zapálili svíčky a přiložili k pomníku kámen se jménem dítěte nebo jinou upomínku na ně. Obec plánuje zavést k této příležitosti vlastní den vzpomínek mimo Všech svatých.

Mladí „merklují"

Pojem „merkeln" je favoritem volby Slova mládeže 2015 v Německu, píše PNP. Mládež o svém neojblíbenějším novotvaru hlasovala online ze 30 návrhů, 13. listopadu odborná porota nakladatelství Langenscheidt z deseti nejčastěji „odklikaných" slov určí laureáta.
Pojem „merkeln" ve vztahu ke kancléřce Angele Merkelové znamená „nic nedělat, nepřijímat žádná rozhodnutí, k ničemu se nevyjadřovat". Vybralo jej 35 procent hlasujících. Následuje "rumoxidieren" (jako chillen, neboli „vychladnout", orazit, uvolnit se). V návrzích byly dále mj. "Discopumper" (ten, který trénuje, jen aby dobře vypadal na disko), "Egoshoot" (samofotografování se, selfie), „Smombie" (lidé, kteří chodí po ulici jako uhranutí s mobilem a nedívají se, kam jdou – kombinace slov smartphone a zombie), „Swaggetarier" (osoba, která žije vegetariánsky jen z důvodů image), „krimmen" (někomu vzít něco, co jsme mu předtím dali – ohlas krymské krize), apod.
Loni vyhrál pojem "Läuft bei dir", výraz nejvyššího uznání, něco jako „tobě to šlape!"

Velkostan pomohl uprchlíkům v Kollerschlagu.Z uprchlické krize

Německo a Rakousko se dohodly, že běženci budou od soboty přecházet hranice jen na pěti místech, kde budou zřízeny kontrolní a registrační stanice. V Dolním Bavorsku jsou to Wegscheid, Neuhaus a Simbach, v Horním Bavorsku Freilassing a Laufen. Pasov-Achleiten už nebude fungovat. Centrální distríbuční roli dál hrají i nádraží Rosenheim a Pasov.
Na zmíněných přechodech napočítala policie do sobotního večera celkem asi 4500 uprchlíků.
Jedním z cílů opatření je, aby Rakušané dopravovali azylanty k hranicím v pravidelných odstupech a lidé v návalech nemuseli čekat v chladu venku.
V Neuhausu v sobotu postavili zimě odolný velkostan, v němž by mohlo najít přístřeší před odjezdem do Bavorska až tisíc lidí. Pro starostu Josefa Schifferera je to signál, že proud uprchlíků ještě zesílí – prý snad až na trojnásobek.
Kapacity k dalšímu transportu v dolnobavorském příhraničí se podle příslibu spolkového ministerstva vnitra mají zvýšit z asi 4500 na 7000 denně. K rychlejšímu odbavování migrantů má být v Pasově umístěno 100 autobusů. Do přerozdělování běženců se má výraznějši zapojit i Mnichov.
Jen v prostoru Freilassingu zadržela policie v říjnu kolem tisícovky nezletilých bez doprovodu dospělých. Úřad péče o mládež prověřil jejich věk a zjišťoval jejich spolucestující příbuzné. Osamělé předali do odpovídajících zařízení.
Do Horních Rakous dopravilo během pátku 115 autobusů a čtyři zvláštní vlaky přes 6700 běženců. 960 skončilo v už tak silně přetíženém Braunau. Snímek je ze stanu v Kollerschlagu.

Pasovský biskup Stefan Oster mezi běženci. Biskupská návštěva

Pasovský biskup Stefan Oster navštívil se zástupci kapituly dómu a charity v pátek večer běžence umístěné ve velkostanu v Hangingu u Wegscheidu, aby si udělal vlastní obrázek o situaci. „V mžiku byl obklopen uprchlíky, kterým návštěva očividně udělala radost," píše PNP. Mnozí se s biskupem vyfotografovali. Oster poté v prohlášení uvedl, že nejdůležitější je dostat se z nynějšího přetížení. Řešení ale také nemá, to je úkolem politiky, dodal.