Linecký list připomíná, že slovo emoji pochází z japonštiny a znamená značku obrázkového písma. Historicky první navrhl v devadesátých letech Shigetaka Kurita pro webovou stránku telefonní společnosti DoCoMo, přičemž se inspiroval comicsem. Roku 2011 se objevili první „smajlíci“ u applů a v roce 2013 u androidů. 17. červenec vybral pro Světový den Australan Jeremy Burge (34), zakladatel portálu Emojipedia, v roce 2014, prý proto, že toto datum je uváděno jako symbol kalendáře Emoji na Apple iPhone a spřátelených přístrojích systému iOS. (Blíž by vám ten důvod nejspíš vysvětlili víc zasvěcení, stejně jako v čem má být spojení data dne s americkým Dnem tattoo, národním dnem Wrong-Way-Corrigan, Dnem žlutého prasátka nebo Merzinárodním dnem (soudní) spravedlnosti, které připadají na stejný den - pozn. red. Deníku.) Tvrdí se, že emotikony denně používá každý čtvrtý uživatel mobilu a klasické smějící se emoji je uváděno častěji než číslo 5 nebo čárka…

Ke světovému dnu ohlásil Aple víc než 70 nových emotikonů. Linecký list pak přinesl přehled deseti nejužívanějších. Pro ilustraci jsme vybrali třetí v pořadí - „Zamyšlený Emoji“…

Mizejí před odsunutím

Každý druhý vypovídaný neúspěšný azylant v Německu se úkonu vyhne tím, že ho policie před termínem odsunu nezastihne doma, napsala PNP. Letos do konce května bylo vykonáno jen 11 100 ze 23 900 plánovaných transportů do původní vlasti nebo do třetí země. Při nezvěstnosti hledaného adresáta musí být po něm vyhlášeno pátrání a příslušný úřední soud na něho vydá zatykač. „Fakticky ale není toto pátrání přinejmenším v očích veřejnosti nikdy prováděno, přestože ministerstvo vnitra tvrdí, že jsou ki němu užity všechny pátrací prostředky, které jsou nasazovány k dopadení zmizelých a zatykačem hledaných osob, “ uvedl list a doplnil, že ministerstvo ani spolková kriminálka nebyly stavu říci, kolik azylantů se takto výkonu rozhodnutí vyhýbá.

Franz Josef Strauß Bavorem století

Jak jsme uvedli, pasovský deník PNP vypsal k letošnímu stému výročí „svobodného státu Bavorsko“ anketu mezi svými čtenáři o tom, kdo je podle nich „Osobností století“, a ve speciální příloze jim připomněl 100 kandidátů tohoto titulu. S odstupem byl ve dvoutýdenním hlasování, které skončilo v neděli o půlnoci, vybrán bývalý ministerský předseda Franz Josef Strauß. „Svárlivý politik – příznivci zbožňovaný, oponenty vášnivě nenáviděný – se prosadil s 891 hlasy před Josephem Ratzingerem 668 a komickým duem Karl Valentin/Liesl Karlstadtová 446,“ napsal list. „V první desítce je jediným politikem. Nejsilněji jsou v ní zastoupeni umělci, jako pátý herec Gustl Bayrhammer (221 hlasů), jako sedmý muzikant Fredl Fesl (111), osmý kabaretiér Gerhard Polt (101), devátý herec Helmut Fischer (85) a desátá kabaretiérka Monika Gruberová. Z dalších skončil šestý spisovatel Ludwig Thoma (122), čtvrtí byli odbojáři Sophie a Hans Schollovi (311).“

Desítku nejlepších těsně propásli slavní fotbalisté 11. Franz Beckenbauer (71 hlasů) a 13. Sepp Maier (57), dvanáctý skončil někdejší ministerský předseda a revolucionář Kurt Eisner (67).

Kde se nejvíc nakupuje

Zeil ve Frankfurtu je nejnavštěvovanější nákupní ulicí v Německu, napsala PNP. O jedné dubnové sobotě tu společnost JLL napočítala během jedné hodiny 14 390 osob, byl tedy stejně jako loni nejvíc frekventovanou „nákupní mílí“ SRN. Následovaly mnichovské Kaufingerstraße (14 155 procházejících) a Neuhauser Straße (13 455 lidí).

Z měst mezi 250 000 a půl milionem obyvatel je na špici Kirchgasse ve Wiesbadenu, ve skupině 100 000 až 250 000 hlavní nákupní bulváry v Trieru a v Kasselu. V městech do 100 000 jsou první Zelený trh v Bamberku a Gießener Seltersweg.

Po atentátu se berou

„Pár z Hongkongu společně přežil teroristický útok u Würzburgu a v lednu 2019 se chce brát – více než dva roky po útoku sekerou ve vlaku regionální dráhy,“ napsala PNP. Agentuře DPA to oznámil Hans-Peter Trolldenier ze Společnosti německo-čínského přátelství ve Würzburgu. S dvojicí je od roku 2016 v pravidelném písemném kontaktu.

„Dvojice byla 18. července 2016 společně s rodiči dívky a s jejím bratrem na dovolené v Německu, když je kolem 21.10 hodiny náhle ve vlaku napadl 17letý Afghánec sekerou a nožem. Otec byl těžce zraněn na břiše, dvojice na hlavách, matka byla zraněna lehce a bratr mladé ženy vyvázl bez úhony. Další osobu zranil útočník při útěku. Když pak napadl z bezprostřední blízkosti sekerou dva policisty, byl smrtelně zraněn, “ líčí list. „Čin si později přivlastnila teroristická milice Islámský stát a jí blízká Amaq News Agency zveřejnila video atentátníka. Byl to první teroristický útok této organizace v Německu, čtyři dny po útoku na pěší zóně v Nizze s 86 oběťmi. Jen několik dnů poté následoval první sebevražedný útok IS na německé půdě, před hudebním festivalem v Ansbachu.“

Mají radnici z lega

Mají radnici z lega.Zdroj: Deník/repro

Ke 200. jubileu jako samostatné město a pro dobrý účel nechal Fürth „postavit svou radnici z lego-dílků“, napsala PNP. K jejímu „budování“ společně s „legoumělcem“ Herbertem Meierem z Neumarktu od 13. do 15. července byli přizváni všichni obyvatelé města. „Ministavba z více než 50 000 stavebních částí je asi 230 centimetrů široká a 160 centimetrů vysoká. Akce ,vydělala´ téměř 20 000 eur, které připadnou Židovskému franckému muzeu na jeho rozšíření. Klíč ke svému miniaturnímu sídlu převzal symbolicky primátor Thomas Jung. ,Radnice´ bude vystavována při oficiálních příležitostech a počítá se i s jejím pronajímáním,“ pokračuje list.

Popisuje, že každý zájemce si mohl koupit nákupní poukázky a za ně vestavět příslušný počet „cihel“ na stavbě.

Akci zorganizovala nadace "Sozial.Stark.Fürth". Od 12. března do 31. května mohli občané a firmy nechat zvěčnit na vnitřním „dvoře“ miniradnice o rozměrech 150x175 centimetrů na dlaždicích o ploše 4,8x6,4 cm za 30 eur nebo 9,6x12,8 cm za 120 eur svou fotografii nebo logo firmy. Podniky se mohly prezentovat navíc na plakátech, autech apod. umístěných v okolí radnice. Od 12. března do 11. července mohli zájemci nakoupit libovolné množství poukázek po deseti eurech. Každá zaručovala právo vestavět v rozhodných dnech 13.-15. července do „radnice“ 10 legodílků.