Zvýšily se o tři procenta na 90,9 miliardy, a to hlavně díky dani z příjmu 28,5 miliardy. Spolkové země z této položky dostaly 16,5 miliardy, obce 11 miliard. Vyšší byla i daň ze zisku právnických osob (9,4 miliardy). Daň z obratu proti očekávání poklesla, ale se 30 miliardami je pořád největším příjmem státního rozpočtu. Ten celkově předběžně činí 1,4 miliardy eur, asi 0,35 procenta hrubého domácího produktu. Rozpočtováno bylo „jen“ plus 514 milionů eur. Příspěvek Rakouska do rozpočtu Evropské unie klesl o 490 milionů na 3,1 miliardy.

Chybějí pokladniční lékaři

Se začátkem roku bylo v Rakousku neobsazeno 157 lékařských míst se smlouvami se zdravotní pojišťovnou, o 28 víc než před rokem. Praktických lékařů „na pokladnu“ chybělo 95, o skoro 40 procent víc. U specialistů přibylo jedno volné místo a je jich tedy nepokryto 62, z toho 26 dětských a 16 ženských. Největší byl tento problém v Horních Rakousích, kde chybí 28 všeobecných a devět speciálních ordinací. „Pacienti musejí proto stále častěji vyhledávat volné lékaře,“ píše Volksblatt. Jejich honorování se nicméně údajně orientuje na pojišťovnické tarify, píší vyhledávače.

Sejmuli kříže z pokojů

Vídeňská klinika Floridsdorf „nevychází z titulků novin“, píše Volksblatt. Nyní je důvodem, že v pokojích pacientů nejsou žádné krucifixy. Podle ředitele péče Jochena Haidvogela bylo o rezignaci na ně rozhodnuto už při plánování. Nechtějí prý umístěním pouze jednoho náboženského symbolu diskriminovat u lůžek nemocné jiných konfesí. Mají v zařízení ale duchovní centrum s křesťanskou kaplí, mešitou a židovskou modlitebnou. Na přání pacientů přicházejí duchovní také na pokoje.

Mluvčí svazu nemocnic upozorňuje, že rozhodnutí o umístění křížů je na vedení jednotlivých ústavů. Ve všech starších zařízeních jsou, „a kde jednou visí, jistě je nebudou snímat,“ říká. Arcidiecéze vyjádřila nad rozhodnutím politování, ale podle šéfa vídeňské FPÖ Dominika Neppa se tím sociálnědemokratický starosta Michael Ludwig „definitivně podvoluje islámu“. Lidovecký radní Markus Wölbitsch má postoj města za nepochopitelný. Starostova kancelář prý zase nechápe výhrady těchto stran, které jinak chtějí zavést nedělní prodej a zrušit volno o Velkém pátku, uvádí list.

Defibrilátor do budek?

Ilustrační foto.Zdroj: Deník/repro

V čase mobilů jsou také ve Vídni telefonní budky už jen málo používány, píše linecký Volksblatt. „Aby zbývající exempláře dostaly alespoň trochu přidané hodnoty, budou některé dovybaveny laickými defibrilátory,“ uvádí deník. První byl oficiálně uveden do provozu v úterý ve vnitřním městě v přítomnosti starosty Michaela Ludwiga (SPÖ). Do poloviny roku má být „dozbrojeno“ deset takovýchto stanovišť. V celém městě bylo k novému roku ještě 2444 budek.
Nekulturní kožešiny

V mnichovském kulturním centru Bahnwärter Thiel od začátku února zakázali vstup s kožichy, píše PNP. „Nabízíme jemný, vyvážený kulturní program, který se zabývá i udržitelným rozvojem. K tomu se jednoduše nehodí kožichy, kvůli kterým jsou zvířata chována a týrána jen pro tento doplněk, jako vedlejší produkt masného průmyslu,“ odůvodňuje pravidlo iniciátor centra Daniel Hahn. Protože pro „vyhazovače“ není možné rozlišit imitaci kožichu od pravého, platí zákaz vstupu generálně pro všechny „chlupatiny“. Ochránci zvířat opatření vítají a připomínají další – v Hiltl Clubu v Curychu od roku 2014, v mnichovském Backstage od roku 2016 či v hamburském Imperial Teatre nebo v Lipsku. V Berlíně je to prý skoro samozřejmé. V Amsterdamu vykázali kožichy z celých ulic.

Kropí nálevem z okurek

Stavební dvůr v Dingolfingu kropí od začátku ledna při náledí silnice slanou vodou z okurek, píše PNP. Umožnila to kooperace s firmou Develey, sídlící v bezprostřední blízkosti. Při nakládání okurek jim přebývá slaná voda, zatím co údržba vozovek musí pro zimu do rozprašovačů solit pitnou vodu, vysvětluje list. Praxe se prý osvědčila, i když moc náledí zatím nebylo. Voda z okurkárny má pět procent soli. Stavební dvůr k ní přidává další, aby dosáhla normovaných 22 procent. Šéf Thomas Huber k tomu poznamenává, že ovšem nejde o klasický octový lák, ten by prý naopak zmrzl a ulice by klouzaly ještě víc. U Delevey skladují čerstvě sebrané okurky v asi tisícovce sil a uchovávají je pomocí vody s osmi až devíti procenty soli. Před zpracováváním je tento obsah snižován na pět procent. Poté šla voda do čističky. Místo toho ji nyní využívá stavební dvůr – dodávka vystačí na osm až deset postřikovacích vozů týdně. Novinka se ujímá a v úvaze je i její využití na mnichovském letišti. Problémem je ale transportní doba, která trvanlivost snižuje.

Javor lyžaři odpískali

Po odřeknutí biatlonového poháru IBU byl odvolán i Alpský pohár v tomto sportu, který se měl konat na lyžařském stadionu Hohenzollernů na patě Velkého Javoru v okrese Regen, informuje PNP. K závodům bylo přihlášeno přes 500 mladých lyžařů z Německa, Itálie, Rakouska, Švýcarska, Slovinska, Francie a dokonce z Kanady. Pořádající WSV Grafenau sdělil, že sněhová pokrývka nedostačuje, na stadionu je regulérní jen asi 600metrový okruh a to je pro pohár málo. Deset centimetrů nového sněhu odfoukal silný vítr do lesa a trať je nadále nevyhovující.