Tak 31letý policista Hannes Namberger z Ruhpoldingu (na dolním snímku Deníku/Traunsteiner Tagblatt) v úterý vytvořil nový rekord v „přeběhu“ Watzmanna časem 3:01:53 hodiny a překonal tak dva roky starý výkon Antona Palzera z Berchtesgadenu o 5:02 minuty. Odstartoval v sedm ráno z mostu přes Wimbach v Ramsau. Po 57 minutách byl u Watzmannhausu, 1:29 hodiny potřeboval k Hochecku a dvě hodiny k jižní špici. Celkově absolvoval 23,3 kilometru s výškovým rozdílem 2318 metrů. Koncem července chce na Montreux-Trail-Festival do Švýcarska k přeběhu 30 kilometrů. Má to být jeho příprava na vrchol sezony, Der Transvulcania, ultramaraton na Kanárech, který byl z května přeložen na konec září. V plánu má také závod v Kapském Městě.

Hannes Namberger.Zdroj: Deník/repro

V pátek „udeřil“ v odvetě 27letý Toni a trať dlouhou asi 22,4 kilometru se 2261 výškovými metry zdolal za 2:47:08 hodiny. Dostat se pod tři hodiny měl dlouho v plánu, chystal k tomu i filmový dokument. „Zlepšovat ale vlastní rekord není pravou výzvou,“ říká. Proto byl rád, že ho Namberger „vyzval“. Ten den měl ideální podmínky a byl v ideální běžecké formě, protože jindy se v červnu ještě „hojí“ ze sezony horolezeckých výstupů na lyžích, což tentokrát odpadlo. Startoval také z mostu přes Wimbach. U Watzmannhausu byl za 49 minut, na Hochecku za 2:21 hodiny, k jižní špici potřeboval celkem 1:45 hodiny. Po 2:18 byl u Grieshütte, na posledních osm kilometrů potřeboval 29 minut. Jeho cestu zaznamenával počítač Strava Account.

Palzer zapsal „základní“ čas na Watzmannu v roce 2012 jako 19letý výkonem 3:27 hodiny. Pak jej zlepšil ještě dvakrát, v roce 2018 na 3:06:55 prý spíše náhodou, jako „tréninkové kolečko“.

„Těžko představitelný výkon, když si člověk pomyslí, že většina horolezců zvládá tuto túru za patnáct hodin ve dvou dnech,“ dodává PNP.

To byl tip!

Na anonymní udání zkontrolovala policie ve Gmundenu na okresní silnici u Almsee devítičlennou skupinu motorkářů ze Solné komory, nápadnou způsobem jízdy. „Pokračovat mohl jen jeden z nich,“ píší OÖN. „Ostatním byly pro opilost zadrženy řidičské průkazy.“

Renovují zříceninu

Věž dala práci!Zdroj: Deník/OÖN

V Horních Rakousích pokračují v renovaci zřícenin mezi Pabneukirchenem a St. Thomasem. Na jedné z nich, na Klingenbergu, přibyl v minulém týdnu suchý, uzavřený prostor pro školní třídy a skupiny, které trosky navštíví, informují OÖN. Leader-projekt nese název "Steinerstöckl" podle rodiny Steinerových, která objekt obývala ještě před sto lety.

Turisté už mohou přijít.Zdroj: Deník/OÖN

V posledních sedmi letech rakouský „táta zřícenin“ Josef Strasser a jeho pomocníci věnovali tisíce hodin dobrovolné práce, aby hrad zabezpečili a uchránili další zkázy. Vedle renovace věže vysoké 24 metry a mnoha stovek metrů korun zdí vyčistili studny atd. „Je sotva den, z něhož by lékař z Bad Zellu nestrávil alespoň část na Klingenbergu,“ píše list. Dnes říká, že se jim povedlo víc, než v co vůbec doufal.

Veřejnosti je zatím přístupná jen venkovní část areálu, vnitřek jen s průvodcem Strasserem – tel. 0664/1755520.

Kněží někde přibývá

Podle papežské zprávy o missii je v aktivní službě o 9524 duchovních víc než v roce 2004 a vzdělává se o 2129 víc adeptů, celkem 115 328, píše Volksblatt. Protichůdný vývoj je na kontinentech. V Africe a v Asii kněží a kandidátů výrazně přibývá, v Evropě jejich počet klesl o 15, resp. 31 procent. Na jednoho připadá průměrně 4142 obyvatel, před 15 lety jich bylo 3446. V Americe počet duchovních zůstává relativně stálý, seminaristů ale ubylo 17 procent.

Korona za humny

Covid-19 se znovu šíří v Horních Rakousích. V dubnu tu měli více než 1300 nakažených, začátkem května jich nebylo ani sto a začátkem června dokonce aktuálně jen 17, píší OÖN. Ve čtvrtek jich přibylo 43, v neděli jich bylo už 88, v pondělí ráno 127. Víc než polovina případů byla v okresech Linec (38) a Linec-venkov (41). Celkově bylo v Rakousku dosud 17 723 poziitivně testovaných. Do pondělka zemřelo 703 osob, uzdravilo se 16 420.

Vyznamenání „Brucknerům“

Izraelský mandolinista pro Brucknerhaus.Zdroj: Deník/OÖN

Brucknerův orchestr Linec získal v letošní soutěži rakouských divadel hudby cenu jako Orchestr roku, píší OÖN. Šéfdirigent Markus Poschner je nominován v kategorii Nejlepší hudební výkon. Uvedl to zemský hejtman Thomas Stelzer v pondělí při prezentaci nové koncertní řady tohoto tělesa. Zahrnuje pět koncertů mezi říjnem 2020 a červnem 2021 v Brucknerhausu. Vedle Poschnera byl angažován jako dirigent a houslový sólista Julian Rachlin (náš web informoval) a jako hostující dirigent Bruno Weil. Dalšími sólisty zmíněné galařady budou Emmanuel Tjeknavorian (housle), Izraelec Avi Avital (mandolina, na snímku) a Hugo Siegmeth (saxofon).