Od 19. do 21. května tu uspořádají 1. Austrian Footgolf Open, při němž má podle šéfa zařízení Horsta Dillyho startovat více než 200 hráčů z patnácti národů, včetně profesionálů z Irska, Nizozemska, Itálie, USA a Argentiny. Lokálním matadorem je dlouholetý brankář Sturmu Štýrský Hradec Pepi Schicklgruber (na snímku). Jeho rekordem na tomto hřišti je 11 pod par, píší OÖN. Při amatérském mistrovství světa loni ve Windischgarstenu dokázal jeden z hráčů dokonce 14 pod par. Schicklgrurer je přesvědčen, že tento rekord letos padne.
Turnaj je v zásadě přístupný každému, kdo se přihlásí na www.footgolf-wm.com. Jako při normálním golfu je i v tomto sportu dbáno na etiketu – nehodí se přijít na hřiště ve fotbalovém dresu, připomínají OÖN.
Od 23. do 25. června uspořádají ve Windischgarstenu podruhé amatérské mistrovství světa dvoučlenných týmů. I tohoto turnaje se může zúčastnit každý, přihlášky rovněž na výše uvedenou adresu.

„Koňka" mizí

Depo koňky ve Gmundenu zboří?Zdroj: Deník/repro
Nádraží koňské dráhy Budějovice-Gmunden (1827–1835) v rakouském Gmundenu na Annastrasse je památkově chráněno, ale dvě jeho depa, která sloužila i jako sklad přepravovaného zboží, nikoliv. Depy vedly dříve tři páry kolejí, na nichž se řadily vláčky do konvoje ke společné cestě do Lince, aby se lépe mohlo organizovat míjení z protisměru. Tyto budovy mají nyní zmizet, píše deník OÖN. Jejich majitelka chce celý areál 7000 metrů čtverečních prodat developerům k výstavbě bytů.
„Památkáři a přátelé koňky jsou zděšeni," uvádí linecký list. Gmundenský radní a expert na historickou dráhu Manfred Reingruber připomíná, že zmíněné budovy jsou posledním zachovaným skladem na celé trase.
„Radnice byla o záměru informována, ale na tyto historické stavby nemůže brát ohled," pokračují OÖN a citují starostu Stefana Krampa: „Nejsou památkově chráněné, proto má majitel právo je strhnout. Naším úkolem je jenom vydat stavební povolení k nové bytové výstavbě, a v tom budeme postupovat přísně podle zákona." Podle Reingrubera se chyba stala při zařazení nádraží pod památkovou ochranu. „Tehdy se město mělo zasadit, aby pod ni spadl i sklad. Gmunden ale tenkrát nezaujal žádný postoj…"

Putování bez bariér

Projektovali bezbariérovou stezku.Zdroj: Deník/repro

V Leopoldschlagu, v bezprostřední blízkosti někdejší železné opony, představili nově adaptovanou „hrnčířskou stezku". Je to pilotní projekt putování bez bariér, píší OÖN. Turistická stezka je dlouhá pět kilometrů a mohou si ji vychutnat i vozíčkáři či lidé starší sedmdesáti let. „Má velmi plochou topografii a vede blízko centra obce, což umožňuje turistům navštívit veřejné toalety, kostel, knihovnu, obecní úřad, banky a lékaře," popisuje výhody trasy Anita Gstöttenmayrová, jedna z duší stezky.
Ty úseky, které by pro postižené nebo rodiny s kočárky byly obtížné nebo neschůdné, skupina opatřila pevným podkladem, zpřístupněna invalidům byla i zážitková a odpočinková místa. Všechny informační tabule jsou v němčině a v češtině. „Asi polovina stezky vede přímo po hranici, tak je samozřejmé, že musí být pro hosty z naší sousední země stejně atraktivní jako pro německy mluvící turisty," říká starosta Leopoldschlagu Hubert Koller.

Sedlářka podnikatelkou měsíce

Sedlářka Podnikatelkou měsíce.Zdroj: Deník/repro
Ředitelce sedlářství Niedersüss v příhraničním Rohrbachu-Bergu Christine Niedersüssové předala ve středu Margit Angerlehnerová, zemská předsedkyně „Žen v hospodářství", čestné ocenění pro hornorakouskou Podnikatelku měsíce.
Laureátka vede šest let už v osmé generaci klasický řemeslnický podnik s historií starou více než 300 let, uvádějí OÖN. Podle Angerlehnerové „s velkým úspěchem zvládá spojení tradičního rukodělného řemesla s novými technologiemi".
Linecký deník pokračuje, že klasický podnik zhotovuje svá sedla výlučně v domovském místě a učí je vyrábět místní učně. Niedersüssová převzala rodinnou firmu po studiu ekonomiky a v roce 2015 složila mistrovské zkoušky. „Produkujeme ročně kolem 800 sedel pro drezurní, skokové a všestrannostní soutěže, a k nim odpovídající příslušenství," říká oceněná podnikatelka. Vyrábějí pro špičkový sport i pro amatéry, 80 procent produktů vyvážejí. Firna zaměstnává dvacítku lidí.

Pro Emmu nežádoucí

Časopisu Emma se tácek nelíbí…Zdroj: Deník/repro PNP

Ženský magazín Emma označil za "mega out" pivní tácek dvorního pivovaru v Traunsteinu, protože je na něm vidět dekolt ženy v dirndlu za pěnou dvou tupláků piva. Kromě toho tam stojí nápis volně přeložitelný snad jako Čím mohu posloužit? A Emma si odpovídá: Reklamou, která ženy neprezentuje jako zboží.
Pivovar na kritiku odpověděl na facebooku. „Milá redakce, těší nás, že jste objevili náš tácek po více než deseti letech (po šestnácti, pozn. Deníku). Kdybyste při tom ochutnali jedno naše pivo, neušel by vám taky náš bavorsky veselý způsob života." Podle firmy ukazuje tácek bavorskou obsluhu - „odjakživa ztělesňovanou osobou silné, odvážné, vtipné ženy", která se hostů samozřejmě ptá, co si dají. „U nás by to v každém případě mohlo být víc humoru – mávání kyjem sexismu necháváme jiným!"
PNP dodávají, že tácek navrhla vedoucí marketingu pivovaru Katharina Gassnerová. Už tehdy byla přesvědčena, že motiv ukazující bavorský styl života, jak je k vidění v předzahrádkách a v restaracích, určitě není k podezření ze sexismu. „Chtěli jsme tehdy udělat něco nového, svěžího, a podařilo se to tak, že ten tácek je pořád vyhledávaný a oblíbený," cituje ji PNP.
Příspěvek na facebooku byl od úterka „kliknut" více než 4000krát a téměř 700krát „lajknut".

Čápů je rekordně

V Bavorsku žije letos tolik čápů, jako už přes sto let ne, píše PNP. Podle Ody Wiedingové ze Zemského svazu pro ochranu ptactva napočítali minimálně už 440 párů. Loni jich bylo 420. Experti si nárůst vysvětlují především tím, že stále víc čápů upouští od obtížné a nebezpečné cesty do Afriky a přezimuje ve Španělsku. Ztráty jsou proto znatelně menší. „Tah na vzdálenost kolem deseti tisíc kilometrů je velmi namáhavý, mnoho čápů jej nepřežije," dodává Wiedeingová.
Čápi bílí jsou v Bavorsku oficiálně zjišťováni od roku 1980. Tehdy jich v zemi nebylo ani šedesát.

V Dolních Světlých Horách

Zaniklá ves Dolní Světlé Hory…Zdroj: Deník/repro PNP

Členové freyungské sekce Spolku lesa se zúčastnili už mnoha putování Bavorským lesem a Šumavou, píše PNP. Tentokrát je ale doprovodil odborný průvodce Hubert Gibis, někdejší celník z Mitterfirmiansreutu, a přiblížil jim osud zničené hraniční německé šumavské obce Unterlichtbuchet („Dolní Světlé Hory").
Vznikla kolem roku 1760. Když kníže Schwarzenberg povolil v roce 1752 stavbu několika domů, založilo šest usídlenců ves, která byla brzy povýšena na tzv. dominikánskou. Do konce druhé světové války měla asi 40 domů a kolem 200 obyvatel. Ti museli při odsunu odejít. V letech 1955 a 1956 byly jejich nemovitosti srovnány se zemí.
Gibis výpravu vedl po jednotlivých pozemcích, většinou podle drobných ruin a starých ovocných stromů. Někde účastníci mohli shlédnout i zbytky sklepů nebo stájí. Průvodce znal jména a povolání jednotlivých původních vlastníků, rozvádí PNP. Připomněl třeba osud domu č. 27, který postavil „kominík Wertl", později jej pronajal finanční stráži a po válce objekt sloužil českým vojákům jako kasárny.

Regionální „výloha"

Tým výlohy tří zemí ve Freyungu.Zdroj: Deník/repro PNP

V Evropském domě ve Freyungu otevře v pondělí tzv. „regionální výloha" tří sousedících zemí. Vedle četných brožur, kulturních tipů a map chce nabídnout také něco k ochutnání. „Pod názvem ,Třikrát´ to budou například kvalitní chlebové pomazánky, likéry, marmelády, nudle či káva," uvádí PNP. „Při výběru produktů tým organizátorů v uplynulých týdnech navštívil různé lokality, také aby se ujistil, že výrobky mají regionální původ či zpracování."
Ve „výloze" budou zastoupena i domácí řemesla, například hrnčířství, dřevařina, lněné produkty, atd.
„Regionální krám" zahájí v rámci slavnostního otevření Evropského domu. Od pondelí do pátku bude otevřen od 10 do12 a od 14 do 18 hodin, dále první sobotu v měsíci od 9 do 13 hodin. 22. května bude v Evropském domě den otevřených dveří. Zařízení inicioval Evropský region Dunaj-Vltava, k němuž opatří i jižní Čechy. Ve scénáři provozu jsou mj. pravidelné ukázky vaření, nebo 13. října výlet do Čech k výlovu. Podrobnosti budou na www.dreimalig.eu.