Vystoupal na hřeben, vlezl do komína, sklouzl a uvízl v něm, napsaly OÖN. Jeho volání o pomoc zaslechl v půl druhé obyvatel domu, řidič kamionu Muharrem Behrami, rodák z Kosova, a alarmoval policii.

Místo události.

Dva policisté zkontrolovali všechny byty, ale zpočátku nenašli nic. Téměř dvě hodiny trvalo, než byl křik konečně lokalizován. Když bylo jasné, v jaké poloze se nešťastník nachází, byli v půl čtvrté přivolání hasiči. Zděří se mohli dotknout stehna zapadlého mladíka, který s nimi mohl mluvit. Zatím co záchranáři ze střechy s ním neustále udržovali slovní kontakt, jejich kolegové zdola bouracími kladivy komín rozšiřovali, popsal vedoucí zásahu Gerhard Krenn. Ve 4.30 chlapce konečně vysvobodili. Byl s podchlazením, odřeninami a zcela vyčerpán dopraven do nemocnice.

2150 ztracených

V Bavorsku je toho času postrádáno 2150 lidí, napsala PNP. Mezi nimi je 1045 dětí a mladistvých, z toho 551 mladších 14 let. „Podle spolkové kriminálky je těžké zjistit skutečný počet, protože někteří běženci jsou kvůli rozdílným psaním jejich jmen podchyceni vícekrát, často chybějí papíry,“ píše list.

V celé SRN je hledáno kolem 11 000 lidí, z toho přes 7000 mladších 18 let. Asi polovina z nich jsou mladí běženci bez dprovodu. K 1. říjnu bylo jako zracené označeno na 3500 z nich, z toho 901 ve věku do 13 let. Statistika shromažďuje jak případy, které se objasní za pár dnů, tak pohřešované déle než 30 let. Denně je zaevidováno nebo naopak zrušeno 250-300 pátání. Asi tři procenta nezvěstných je postrádáno déle než jeden rok, podle zkušeností kriminálky je ale asi polovina případů objasněna během prvního týdne, 80 procent do měsíce.

Amnestie pro patnáct

Tradiční vánoční amnestie rakouského prezidenta přinesla letos svobodu 15 vězňům, z toho 14 mužům, píše Volksblatt. Případy byly navrženy ministerstvem spravedlnosti a Alexander Van der Bellen návrhy akceptoval. Číslo je stabilní – loni bylo milostí třináct, předloni dvanáct. V dřívějších letech opouštělo věznice o Vánocích často až 600 odsouzených.

Milosti jsou udělovány během celého roku. V Rakousku jich bylo letos kromě těch vánočních 123.