„Zakládání ploch bylo jako u nás před osmdesáti lety – žádné stroje, jen koňské potahy, chyběly také přípojky na 380 voltů," vypráví. Po dlouhém byrokratickém jednání a odbourávání mentálních zábran nakonec začaly tři rodiny pěstovat měsíček, šalvěj a tymián a produkt částečně zpracovávat na masti. Loni už pěstovali měsíček na 3000 čtverečních metrech. Technologické základy postupně rozpracovávali studenti z Welsu. „Jsou velmi angažovaní a doufám, že si do pracovního života z této praxe odnesou především sociální kompetenci," říká Höglinger. Umožnil také dvěma dívkám z Moldávie studovat na odborných školách ve Welsu a ve Štýrském Hradci, aby „know-how" přenesly do vlasti.

Počítali ptáky

Při sčítání zimního ptactva 3.-6. ledna zaznamenávalo v Horních Rakousích na 1200 dobrovolníků po jednu hodinu výskyt ptáků v jejich 834 zahradách, na balkonech a terasách. Napočítali průměrně 42 opeřenců. Nejčastějším hostem byla opět sýkora koňadra (zhruba každý sedmý). Druzí skončili vrabci polní a domácí, zpozorovaní v asi polovině zahrad. Jejich počet ale klesá. Následovali kosi, sýkory modřinky a pěnkavy obecné.

VW za deseti miliony

Koncern VW loni poprvé zlomil hranici deseti milionů prodaných automobilů, zaznamenala PNP. Nejvýraznějši se na tom podílely VW se 6,12 milionu, Audi 1,74, Škoda 1,04. V souhrnu koncern dosáhl prodeje, který předpokládal až v roce 2018, dodává list.

Fešák Boateng.Z fotbalového světa

Záložník FC Norimberk Timo Gebhart (25) dostal jedenáct měsíců podmíněně za to, že v únoru 2013 v norimberské diskotéce škrtil mladou ženu až k bezvědomí. Předcházel tomu konflikt se čtyřčlennou partičkou, při které Gebhartův kamarád rozbil ret jednomu ze soků. 29letá přítelkyně zraněného šla na toaletu pro ubrousky k jeho ošetření, ale fotbalisté ji napadli. Gebhart nakonec po nabídce vypuštění některé části obžaloby útok doznal. Kromě podmínky musí poškozené zaplatit 3500 eur bolestného a 14 000 eur poskytnout obecně prospěšné organizaci, píše PNP.
Z „jiného soudku" je zpráva, že fotbalový mistr světa Jérôme Boateng (26) z FC Bayern na snímku byl magazínem "GQ" zvolen „nejstylovějším mužem Německa" s odůvodněním, že „ať ležérně v joggingových kalhotách, tričku a teniskách, nebo třeba v jemné pletenině, má v módě stejně jako na hřišti vždycky správný timing". Jak zaznamenala PNP, o svůj outfit se stará sám. „Zajímám se o to, už od mládí mě baví věci zkoušet," řekl.