„Je to třetí pouštní dobrodružství tohoto 47letého běžce," uvádí list. Loni obsadil senzační druhé místo v ultramaratonu v chilské Atacamě, rok předtím absolvoval úspěšně maraton v Sahaře. Sedmidenní závod v Číně odstartuje v neděli u města Hami. Je k němu přihlášeno 168 atletů ze 40 zemí. Téměř denně je čeká maraton, pátý den dokonce 70 kilometrů – při předpokládaných 35 stupních ve stínu. Účastníci mají zakázán jakýkoliv servis, každý dostane jen omezenou dávku vody. Ošacení, „astronautickou" stravu a isotonické nápoje na celý týden musejí nést s sebou v batozích. Ten Lehnerův váží jen 5,9 kilogramu. „Vystačím se dvanácti až čtrnácti tisíci kaloriemi, z devadesáti procent v tekuté výživě," říká.
Lehner se na start připravoval sedm měsíců. Extrémní sport bere jako ideální protiváhu k jeho zaměstnání řidiče nákladního auta.

Rakousko si pohoršilo?

V pořadí nejlepších míst k podnikání se Rakousko, ještě v roce 2007 jedenácté a tedy na cestě do první desítky na světě, letos propadlo o další čtyři místa a je 26., napsaly OÖN. Žebříček zveřejnil švýcarský institut managementu a rozvoje IMD. Z jeho pohledu jsou nejlepší USA, následovány Hongkongem a Singapurem, které předstihly Švýcarsko. V desítce jsou dále Kanada, Norsko, Dánsko, Švédsko a Německo. Dřívější šestka Lucembursko je jedenácté. Z dalších zemí jsou například 19. Británie, 22. Čína, 27. Japonsko apod.
IMD tentokrát posuzoval 61 zemí. Ze dvou třetin prý zohledňoval „tvrdá fakta", tedy v první řadě ekonomická data, a ze třetiny zjištění z anket mezi špičkovými manažery. V případě Rakouska dodalo čísla Sdružení průmyslníků, ale tvrdí, že s žebříčkem IMD nemá nic společného, uvádějí OÖN. Také manažerský průzkum prý prováděl institut sám.
Důvody rakouského propadu jsou relativně špatné hospodářské výsledky, například pomalý růst ekonomiky nebo velká inflace. Špatná je také „efektivita vlády" například v rozpočtové politice, v žebříčku až na 44. místě (loni 39.). IMD naopak oceňuje duální vzdělávání, orientaci produkce na export, infrastrukturu, životní prostředí (letos 14., loni ale 9.) a zdravotnictví našich sousedů.
Generální tajemník IMD Christoph Neumayer ujišťuje v OÖN, že žebříček se většinově opírá o fakta. „Skutečný pád Rakouska už nemůže být ignorován a je pro zemi žlutou kartou," říká. Politika musí varování vzít vážně a starat se o obrácení trendu. Kromě reformy státu a správy musí konečně také ulevit podnikům.

Skořápka prozradila vandaly

Stopy DNA na skořápce rozbitého vejce pomohly odhalit dva sprejery v Thalheimu u Welsu. Informuje o tom deník Volksblatt. Od loňského června do března útočili neznámí pachatelé opakovaně na služebny policejního oddělení ve městě – rozbíjeli o zdi syrová vejce, rozstřikovali na ně kečup, hořčici a podobně, případně rozbíjeli okna a poškozovali zaparkovaná auta, píše list. Zajištěná biologická stopa nyní vedla k dopadení 20letého mladíka a ten se k činům doznal. Dalším důvodně podezřelým má být 16letý nezaměstnaný z Welsu. Podle novin se scházeli v bytě staršího z nich a v noci společně vyráželi škodit k neobsazeným objektům policie. Kromě toho zapálili v červenci u fotbalového hřiště kontejner se starým papírem. Jako motiv uvedli oba nudu – a to, že nemají rádi policii, píše Volksblatt. Škoda, kterou napáchali, dosahuje více tisíc eur.

Odměna za odhalení pytláka

Jak náš list informoval, v polovině května našli v okrese Cham v lese nedaleko fotopasti projektu sledování rysů čtyři odřezané přední běhy těchto šelem. Bavorské ministerstvo životního prostředí nyní poprvé vypsalo odměnu 10 000 eur za informace, které povedou k odhalení pachatele. „Opakované systematické útoky na chráněné druhy v Bavorském lese jsou nepřijatelné," řekla ministryně Ulrike Scharfová a poslední případ označila za obzvlášť odporný. Svazy ochránců přírody požadují zřízení speciální protipytlácké policie, napsal deník PNP.

Obují nám botičky?

O pokutování řidičů nedovoleně parkujících v zónách krátkodobého stání v Linci jsme psali. I s tím, že od provinilců z Rakouska a z Německa exekutiva sankce vymůže, ale z dalších cizinců sotva. Linecká sociální demokracie nyní navrhla obecní radě přijetí rezoluce vyzývající zemský sněm ke změně parkovacího zákona. Novela by měla umožnit nasazovat hříšníkům na místě „botičky". Městu by to prý vyneslo ročně 150 000 eur navíc, tvrdí místostarosta Christian Forsterleitner (SP). Ve Vídni tento systém funguje už od září 2012.
Linecká SP chce jít ale ještě o krok dál. Apeluje na Národní radu, Evropský parlament a Radu EU, aby usnadnily výměnu dat na evropské úrovni. „Chceme, aby všichni špatně parkující byli postihováni stejně, tedy i cizinci," říká místostarosta. Pro celounijní možnosti sankcí jsou i zástupci automotoklubu. Pokud se prý nepodaří celounijní normy vyjednat, musí Rakousko uzavřít bilaterální smlouvy s jednotlivými zeměmi obdobně, jako ji má s Německem.
Ve vedení Lince se diskutuje i prodloužení zpoplatněného parkování o sobotách o tři hodiny až do 15 hodin, jak to platí od roku 2013. Lidovci by chtěli návrat k původní normě. Předsedkyně jejich zastupitelského klubu Elisabeth Manhalová argumentuje nejnovějšími údaji o sobotní frekvenci na Landstrasse. Podle nich je největší pohyb zaznamenáván až po době placeného stání. Změna „ke starému" by byla důležitým krokem k Linci – městu nákupů. Z placeného stání až do 15 hodin podle Manhalové profitují nákupní střediska na kraji města na úkor centra.