Johann Hofer z Altenbergu v tom má jasno – prý prý třeba nadšení, cílevědomost a především přesnost, píší OÖN. Před lety začal vyrábět podšumavské krojové klobouky a poznal při tom řemeslníky, kteří se věnovali kamzičím nebo jezevčím vazbám.

Prozrazuje, že na jednu štětku je třeba až 8000 "vousů", chlupů. Pro čtyři kousky, které letos vyrobil pro "kamzičí" olympiádu v Bad Goisernu, zpracoval dokonce na 20 000 vytříděných chlupů. Do soutěže přihlásilo 37 mistrů tohoto řemesla na sto štětek. Ty jeho byly oceněny řadou diplomů.

„Stavební materiál“, kůže, získává od myslivců v okolí. Dva kamzíky složil sám při myslivecké výpravě do Sölktalu. Pečlivě vyprané, vysušené a vykartáčované chlupy naskládá podle délky jeden vedle druhého kořínky dolů do sklenky a klepe jejím dnem na pevnou podložku, dokud se vlasy dole natěsno nespojí. Tyto „meziprodukty“ vozí Johannu Mulserovi do Gutau, který z nich váže finální exempláře.

Lineckému deníku řekl, že za takovou štětku se platí kolem 2500 eur. „Ty moje ale nejsou na prodej,“ dodává.

Ročně o tři procenta víc psů

V Linci je kolem 6200 psů. Každým rokem jich asi 200 přibývá. Město se v létě zeptalo jejich majitelů na přání, čtvrtina také zaslala na radnici zpátky vyplněný dotazník. Sedm z deseti chce víc stojánků se sáčky na psí trus, skoro každý druhý víc kontejnerů na tento odpad a víc pítek.

Franz Zeiger, 56letý "farář zvířat" ze Spallerhofu, zdůrazňuje, že by si každý majitel měl předem uvědomit, co by jeho pes mohl vyvolat. K situaci míní, že Linec je ve srovnání s jinými velkými městy "přátelský ke psům" – v Berlíně například nesmějí do řady restaurací nebo do muzeí, ale v Linci Zeiger nezná žádný takový případ. Od svého města by si pak ještě přál vlastně jediné – zrušit poplatek ze psů, jako to udělala jiná velkoměsta.

Linec z něj letos získal 390 000 eur. Polovnu z nich dostal městský útulek pro zvířata, zbytek připadl městu na investice do infrastruktury pro držení psů. Například na Urfahru a ve Starém Městě tato částka poslouží ke zřízení oplocených ploch pro jejich volný výběh.

Premonstráti slaví

Opat Martin.

Calhoch von Falkenstein založil klášter Schlägl. V neděli 30. září, ve výroční den jeho smrti, začnou oslavy k 800 letům trvání tohoto premonstrátského zařízení na rakouské straně Podšumaví. V 10 hodin zahájí jubilejní rok generální opat řádu Thomas Handgrätiger slavnostní bohoslužbou, ve 14 hodin začne provádění návštěvníků klášterem včetně jeho renovovaných částí. Od 15.30 bude koncertovat "Musica Plagensis" (vstup volný), v 17 hodin bude nově zvolený generální opat Jos Wouters celebrovat pontifikální nešpory. Následně bude požehnáno nové klášterní bráně a nové kapli v seminárním centru.

Jubilejní rok oslaví řeholníci četnými akcemi, koncerty a bohoslužbami. Patří do něj i zemská zahradnická výstava 2019 na téma "Bio.Garten.Eden".

Rodiče, zuřiví fanoušci

Při fotbalovém utkání žáků do 15 let mezi Donau Linz a ASKÖ Ebelsberg se těsně před poločasem do sebe na tribuně pustily dvě fanynky, matky hráčů. Po verbální kontrontaci v bosenštině začaly vyzývat synky k tvrdějšímu napadání, a po utkání, které vyhráli hosté z Donau 3:1, došlo mezi ženami na pěsti a tahání za vlasy. Svědkové hovořili o neuvěřitelných scénách, kdy jedna z aktérek ležela bez hnutí na zemi a syn stál bezmocně vedle ní. Do incidentu se nakonec zapojilo deset osob, k zásahu přijela policie v pěti vozech. Jedna žena musela být převezena do nemocnice. Trenér ASKÖ pak napsal na facebook, že rodiče jsou největšími chuligány.

Za pravdu dostal hned o minulém víkendu, kdy vtrhli přemotivovaní rodiče na hrací plochu při utkání žáků do 11 let Ebelsberg-Offering a zkoušeli zasáhnout po vzájemné potyčce dvou malých hráčů.

Jako první opatření plánuje vedení klubu závazný večer výchovy rodičů s antiagresivními rozhovory s experty. "Rodičům tam má být jasně ukázáno, jaké škody takovým chováním páchají na výchově dětí," píší OÖN. "Dítě jde do utkání pod tlakem, že musí vyhrát, že musí střílet góly, protože jinak by se tatínek doma zlobil. To je ale zcela špatné. Naši trenéři se snaží dětem vysvětlovat, že ke hře patří také prohry a chybná rozhodnutí," říká v listě předseda klubu v Ebelsbergu Mario Weindl.

Klub navíc vyhlásil zákaz vstupu zmíněných rodičů na stadion. "Mohou děti přivést a pak je zase venku před branami převzít. Kdyby to nic nepřineslo, museli bychom bohužel z klubu vyloučit i některé děti. Když to rodiče nepochopí sami, museli bychom jim to ,vysvětlit´ přes děti…"

Starostova nejlepší prdelka

Starostův veleskok.

V rámci sázky ve prospěch občanských nadací proti sobě nastoupily na plovárně v Schönbergu týmy prominentů z Grafenau a Schönbergu. Borci soutěžli ve dvou skocích do vody – v povinném "po pr…," takzvané arschbombe, a ve skoku na umělecký dojem. Konkurenci dominoval starosta Grafenau Max Niedermeier, který se vyzbrojil čepicí a rukavicemi. Pomohl i k těsnému vítězství své obce v hodnocení týmů a "mateřské" občanské nadaci k prémii 600 eur.

"Voda měla sotva osmnáct stupňů, ale přece byla o šest stupňů teplejší než vzduch, a tak to bylo koupání nakonec příjemné," dodala PNP.

Budou volit 16letí?

Po přitakání durynského ústavního soudu komunálnímu volebnímu právu od 16 let, jak je zakládá i spolková ústava, požaduje i bavorská FDP novou úpravu zákona i pro Bavorsko, a to již do voleb do obcí 2020.

233 homomanželství

Už téměř jeden rok se mohou v Německu brát páry stejného pohlaví, ale „nápor“ na matriky není velký. Jak píše PNP, v Mnichově bylo od října 2017 uzavřeno 233 těchto svazků, na novou formu převedly úřady zhruba 600 registrovaných partnerství. V srpnu minulého roku ještě v Mnichově počítali s asi 2500 „přepisovacími“ řízeními.

Požehnání zvířatům

Svatý František z Assisi je patronem zvířat. Výročí jeho úmrtí roku 1226, 4. října, je Mezinárodním dnem ochrany zvířat, píší OÖN. Už osmnáct let žehnají o některé neděli nejbliže ležících k tomuto svátku na faře v Linci – Sv. Petru v rámci obecní mše všem zvířatům žijícím v této městské části, a to každému, které bude přineseno nebo přivedeno, zvlášť, jednotlivě. „Kdo to své nemůže přivést, protože ne všechna jsou k tomu vhodná, ať jednoduše vezme s sebou jeho fotografii,“ rozvádí deník. Protože o akci je velký zájem i v cizině, vyhoví oganizátoři i přání požehnání pro miláčky lidí, kteří jejich snímek opatřený jménem zvířátka zašlou na mailovou agresu info@tierlichtblick.at. V minulých letech dostali ve Sv. Petru vždycky přes tisíc takových přání. Při ceremoniálu jsou snímky adresátů požehnání vystaveny na místě. Na četná přání upravují pořadatelé i zvláštní koutek snímků zvířat, která provázela člověka jen kousek cesty. Nese název Díky, malé světýlko! Webová stránka info@tierlichtblick.at pak poskytuje další, opět bezplatný, servis. Lidé, jejichž zvířátko zemřelo, tam mohou jeho snímek vložit a připsat pár řádek vzpomínání a poděkování. Tento „virtuální zvířecí hřbitov“ zůstává trvalým místem, na kterém mohou lidé vyjádřit smutek nad ztrátou svých zvířátek, pokračují OÖN.

Při pěkném počasí bude obřad na Církevním náměstí, při špatném v kostele. Podrobnosti na www.tierlichtblick.at, nebo http://www.linz-stpeter.at.