V rozhovoru s listem poznamenává, že mimo jiné šestnáct let tyto noviny rozvážel – protože nemá řidičák, tak vždycky na kole, jeden balík vpředu, druhý v košíku vzadu. Každý den doručoval 200 výtisků. Jezdil samozřejmě i na výlety a zná prý každý „tajný" cyklistický koutek v Horních Rakousích. „Byly to vždycky jenom jednodenní výlety, taky do Vídně, po B1, ne po cyklostezkách, nebo do Budějovic," vypráví. Zpátky jezdil vlakem. Vyjel si ale třeba taky jen tak na zmrzlinu do Freistadtu, nebo se podívat do Lince – jeden rok tam byl na kole šedesátkrát. Často ujel dopoledne kolem 70 kilometrů a odpoledne ještě stovku. Jeho oblíbená štreka byla z Ennsu přes Tragwein do Bad Zellu. Na nejvyšším bodě v Pölzhöhe si vždyky zajódloval… Pro každou cestu měl cíl, ale trasu volil spíše náhodně, někdy si hodil i mincí. Vícedenní zájezdy nepodnikal – prý by to nemohl manželce udělat, a kdo by taky roznášel OÖN…

Ve svém nejlepším roce 1992 najezdil 13 000 kilometrů, rok nato 11 700. Pak „holt" už to bylo přece jen míň, ale třeba za letošek už má zase přes 700 kilometrů. „A to jsem nebyl ani v Linci," poznamenává.

Měl už více kol, taky závodní, ale MTB si nikdy nepořídil, vždycky jezdí po asfaltu. A na otázku po elektrokole odpovídá bleskově, že to nikdy nebylo téma – je prý cyklista a ne mopedista…

Předčítání „o závod"

Deník OÖN, centrum čtenářské kompetence Buch.Zeit a nakladatelství Thalia vyhlásily po loňské soutěži tříd „o horu knih" v množství přečtených publikací novou soutěž, tříhodinový maraton předčítání. Proběhne 23. června od 16 do 19 hodin. 5. a 6. třídy škol si mohou vybrat místo akce a jejich kreativitě se meze nekladou – mohou předčítat ve třídě, na školní půdě, v hasičárně, v domově seniorů, na náměstí, kdekoliv, kde je to zkrátka bude bavit. Mohou si vybrat texty, které je budou zajímat, překvapovat nebo bavit. Mohou číst na střídačku sami sobě, jeden druhému, nebo publiku. V Scharnsteinu už se rozhodli pro čtení v místní ruině, která přímo volá po tom, aby si vybrali pohádky či ságy – sami si je napíší a budou je číst v dobových kostýmech, zmiňují OÖN.

Zúčastněné třídy mohou do 28. června umístit fotografii ze svého maratonu na www.nachrichten.at/lesemarathon a čtenáři budou v dalším týdnu hlasovat. Třída, která získá nejvíc hlasů, dostane deset tabletů, další dvě po pěti, vždy s bonusech na knihy pro každého žáka. „Čtenářské angažmá má ale také svou ,přidanou hodnotu´," pokračuje list. „Každou přečtenou stránku zasponzoruje Thalia deseti centy. Z výtěžku bude v sociální prodejně pro potřebné v Linci zřízena od 6. července knihovna pro znevýhodněné děti." (www.nachrichten.at/lesemarathon)

Sbory na start!

Horní Rakousy jsou prý zemí pěveckých sborů – v asi tisícovce kolektivů zpívá na 20 000 našich sousedů. Linecký deník OÖN vyhlásil soutěž, v níž hledá nejlepší a nejoblíbenější z těchto těles.

List na úvod dělá akci atmosféru rozhovorem s Josefem Habringerem, mimo jiné vedoucím kapely lineckého dómu. Ten na otázku, zda jsou sboroví pěvci opravdu lepší lidé, říká, že se to tak snad dá říci. „Při nejmenším to bývalo tak, že se lidé sešli, a když bylo veselo, trošku si taky zazpívali. Je prokletí ,konzervy´, že dnes hudba přichází z reproduktorů nebo sluchátek a člověk ji už nemusí sám dělat. Ale je stejné jako dřív, že zpívání vytváří pospolitost, soudržnost…"

Do soutěže OÖN o „Best of Chormusik" se mohou začít hlásit tělesa alespoň s dvanácti členy na nachrichten.at/chormusik s informacemi o své práci, s audionahrávkami a videozáznamy. List všechny představí i ve svých tištěných vydáních. Do konce srpna mohou čtenáři novin hlasovat o svůj nejoblíbenější sbor ve třech kategoriích – smíšené, „jednobarevné" (muži či ženy) a dětské. Odborná porota vynese své konečné rozhodnutí po finálovém koncertu nejlepších v Brucknerhausu 14. listopadu.

U sousedů pořádali Pivní Euro.Uspořádali „pivní Euro"

V hostinci Schiffner v Aigenu-Schläglu uspořádali pivní „analogii" nadcházejícího fotbalového mistrovství Evropy. V „pivním Euru" soutěžilo více než 65 druhů piv z 18 evropských zemí. Piva byla rozdělena do čtyř skupin a všemi účastníky degustována a oznámkována. V odborné porotě byl také vítěz mistrovství světa pivních sommeliérů Karl Schiffner, píší OÖN.

Po čtyřhodinovém maratonu přiřkli experti těsné vítězství islandskému pivu Einstök Pale, fanoušci se ale ukázali patrioty a zvolili tým Fan Lager, kooperaci klášterního pivovaru Schlägl, pivovaru Hofstetten, pivního družstva Freistadt a pořádajícího hostince Schiffner. Za ním skončily 2. Sam Smith O.P.A (Anglie), 3. O'Haras Pale Ale (Irsko), 4. Leffe Blond (Belgie), 5. Pietra (Francie). Festivalu se zúčastnily dále například německý Passauer Pils, Crocodile Lager ze Švédska či naše Krušovice.

Třetí den po přívalu…Sedmý mrtvý v Bavorsku

Povodeň v dolnobavorském okrese Rottal-Inn si vyžádala sedmou oběť. 72letý muž z Anzenkirchenu uklouzl při úklidových pracích, spadl do potoka a ztratil vědomí, popisuje PNP. Voda ho snesla jen o pár metrů, než ho ostatní vytáhli a poskytli mu první pomoc, ale při převozu do nemocnice zemřel – podle mluvčího okresního úřadu zřejmě na infarkt.

Hasiči měli v uplynulých dnech kolem 2200 zásahů, pomáhalo 350 příslušníků Červeného kříže a 180 lidí z technické pomoci. V pohotovosti je armáda. Okresní úřad poprosil všechny místní občany, aby soukromá auta odstavili jen u vjezdů do postižených obcí – veřejné cesty a ulice musejí být absolutně volné pro zásahová vozidla, píše PNP.