Ty o úlovku vyrozuměla čtenářka. Oficiální údaje o kořisti zatím nebyly potvrzeny. List k tomu dodává, že největší a nejtěžší štiku v Rakousku zatím vytáhl v roce 2010 rybář na Wolfgangsee – měla 21,5 kilogramu při délce 129 centimetrů. Německý rekord pochází z roku 1987 – jednoho říjnového večera vytáhl z pískovny Greifern u Rheinmünsteru štiku dlouhou 136 centimetrů o váze 25 kilogramů.

Zazpívají v Carnegie Hall

Nacvičují na New York.Zdroj: Deník/repro PNP

Pětadvacet školáků z gymnázia řádu maristů ve Furthu, nyní součásti školní nadace diecéze Řezno, vystoupí jako jediný německý sbor při uvedení "Great War Symphony" Patricka Hawese na oslavách skončení první světové války před sto lety – při koncertu 11. listopadu v newyorské Carnegie Hall na Manhattanu, napsala PNP.

Jak škola k této poctě přišla, je kuriózní. Gymnázium k výročí konce války plánovalo akci na škole. Děti se tématem probíraným v dějepisu a sociální výchově podrobněji zabývaly. „Vedoucí našeho bigbandu Matthias Schäffer narazil na pořad chystaný k této příležitosti v New Yorku a šéfa pěveckého sboru Niko Firnkeese napadlo pokusit se o účast. Sklidil smích, ale nenechal se odradit. U bavorského kulturního fondu požádal o podporu a ministerstva kultury a financí nakonec dala k dispozici 25 000 eur. A pak se stalo právě to, co měl každý za nemožné – sbor gymnázia maristů dostal pozvání k účasti na uvedení symfonie,“ rozvádí pasovský list.

Od té doby ve Furthu na skladbě dřou. „Je to bombastické dílo s mnoha ozvuky starých chorálů a technik, ale také se vlivy filmové muziky,“ říká Firnkees. 8. listopadu nastoupí žáci 9.-12. třídy s rovněž zpívajícími třemi učiteli, ředitelem školy Christophem Müllerem a jeho zástupkyní Friedrike Albiezovou do letadla a zamíří za Velkou louži…

Vaří „řemeslná“ piva

Pivní scout Ruhsam.Zdroj: Deník/repro

Mühlviertel je pivní pevnost, za což vděčí nejen nosným pilířům produkce, velkým značkám, ale také malým „kreativistům“ na vlně tzv. craft-beeru, silných piv, s řemeslnou „ruční“ výrobou, píší OÖN. Tato „nová pivní kultura“ se představí 7. listopadu od 18 hodin v MÜK Freistadt. Součástí bude „mühlviertelský košt“ s pivním scoutem Christianem Ruhsamem z Neumarktu (na snímku). K ochutnávce bude více než 40 druhů. Po „koštu“ si bude moci každý host vzít lahvinku svého nejmilejšího moku domů jako dárek hostitelů, uvádí linecký list. Účastnický poplatek je stanoven na 39,90 eura, přihlášky je třeba poslat na info@biertempel.at.

Probrali rysy

Experti na rysy v Neuschönau.Zdroj: Deník/repro

V Domě Hanse Eisenmanna v Neuschönau probíralo na 50 vědců ze třinácti zemí nejnovější poznatky o rysech. Byl mezi nimi i mühlviertelský specialista na tyto šemy Thomas Engleder z Haslachu. Z jednání vzešlo založení společné evropské sítě "Eurolynx" k ochraně rysa, která chce společně načrtnout základní rysy ekologie tohoto druhu, a to s daty od severního polárního kruhu po Balkán, od Pyrenejí po Kavkaz, uvádějí OÖN. Třídenní setkání diskutovalo například společný rysí management ve Skandinávii, nezbytnost genetické výměny především u malých populací, nasazení telemetrie k pozorování rysů či jejich znovuusídlení ve Falckém lese.